Zlatko Kokanović za Insajder: Stavljanje imanja u pasivni status, još jedan pritisak na aktiviste; Ministarstvo poljoprivrede demantuje da je reč o pritisku
Poljoprivrednik i aktivista "Ne damo Jadar" iz Gornjih Nedeljica Zlatko Kokanović koji se bori protiv iskopavanja litijuma, kaže za Insajder da mu je ugrožena egistencija stavljanjem imanja u pasivni status. On tvrdi da je odluka doneta ne bi li se izvršio dodatni pritisak na njega i ostale aktiviste. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede večeras je, povodom reagovanja u javnosti na rešenju da se utvrdi pasivni status poljoprivrednom gazdinstvu aktiviste Zlatka Kokanovića koji se protivi rudarenju litijuma u Jadru, odbacilo tvrdnje da je reč o "represiji" i "političkom progonu".
Nakon što je dobio rešenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kojim je njegovo imanje stavljeno u pasivan status, Kokanović kaže, da je time ugrožena egzistencija njegove porodice.
„Moje poljoprivredno gazdinstvo je stavljeno u pasivan status, tako da sada nemam pravo na nijedan vid subvencija koje sleduju svakom poljoprivredniku. Najveće subvencije ostvarujem kroz premiju za mleko, koja iznosi 19 dinara. Godišnje moje krave daju oko 100.000 litara mleka. Imam 20 krava za genetiku. Ne mogu da ostvarim ni subvencije po hektaru obradive površine, niti mogu da nabavim mašine i mehanizaciju uz povraćaj sredstava. U mom slučaju, to je na godišnjem nivou oko 2,5 do tri miliona dinara. Te subvencije su zagarantovane svakom poljoprivredniku koji ispunjava uslove.“
Prema njegovim rečima, situacija u poljoprivredi je trenutno alarmantna i veoma teška. „Čak i sa subvencijama teško opstajemo, a kamoli bez njih“, dodaje Kokanović.
„Ovo je još jedan vid pritisaka. Do sada smo, kao aktivisti, trpeli medijske pritiske. Pristisci su dolazili i od tužilaštva i policije, slali su batinaše na naše proteste, a sada se vrši pritisak na egzistenciju moje porodice“, navodi Kokanović.
Prema zapisnicima inspekcijskog nadzora od 19. jula i 22. oktobra ove godine, utvrđeno je da Kokanović obavlja delatnost gajenja mlečnih krava na svom gazdinstvu, ali da pored objekta za smeštaj životinja ne postoje odgovarajući objekti za smeštaj stajnjaka. Kako kaže, po rešenju je uklonio stajnjake koje su mu naložili.
„Republički inspektori su mi došli na osnovu anonimne prijave da zagađujem okolinu. Znamo da prijava NN lica nije slučajna, već je to pritisak. Tražili su kompletnu dokumentaciju mog gazdinstva. Proveravali su mi biljnu proizvodnju, svaku njivu, površine, premiju za mleko, genetiku krava, polise osiguranja, ugovore sa mlekarom i odgajivačkom organizacijom. Pošto je sve bilo u redu, inspektor je naložio da izgradim veće izđubrište i povećam postojeću osočnu i septičku jamu, što bi me koštalo od 15.000 do 20.000 evra. Nisam trenutno u mogućnosti to da uradim, ali sam stajnjak uklonio u roku koji su naložili. Dozidao sam i treći zid na postojećem izđubrištu, kako su zahtevali" kaže Kokanović za Insajder.
Po njegovim rečima, da bi bilo po zakonu, on na svaka četiri dana odvozi stajnjak na njive, gde ga koristi za biljnu proizvodnju, zaorava ga.
„Ja ne ugrožavam ničije zdravlje niti izazivam neprijatne mirise. Ali podsećam da mi već tri i po godine imamo krivičnu prijavu protiv kompanije Rio Sava zbog izlivanja štetnih materija s prisustvom arsena. Tužilaštvo po tom pitanju nije učinilo ništa. Nisu naložili MUP-u da prikuplja podatke, iako oko bušotina ništa ne raste“, navodi Kokanović.
Dodaje da neće odustati i neće podleći pritiscima. „Držaću moje krave. U prethodnih 15 dana otelilo se sedam ženskih teladi i sve ću ih ostaviti za uzgoj“, kaže Kokanović.
A, poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević zatražio je danas hitnu sednicu skupštinskog Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu zbog stavljanja u pasivan status poljoprivrednih gazdinstava aktivista Zlatka Kokanovića i Predraga Veljkovića.
"Zbog donošenja ovih sramotnih rešenja, koja faktički znače uskraćivanje svih podsticaja za razvoj poljoprivrede, odnosno subvencija za poljoprivrednu proizvodnju, uz meru zabrane upisa drugog poljoprivrednog gazdinstva na zemljištu koja koriste pomenuta gazdinstva, kao narodni poslanik zahtevaću sazivanje hitne sednice Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu," najavio je Milivojević.
Ministarstvo poljoprivrede demantuje Kokanovića
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede večeras je, povodom reagovanja u javnosti na rešenju da se utvrdi pasivni status poljoprivrednom gazdinstvu aktiviste Zlatka Kokanovića koji se protivi rudarenju litijuma u Jadru, odbacilo tvrdnje da je reč o "represiji" i "političkom progonu".
"Povodom medijskih natpisa u kojima se navodi da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede vrši 'represiju' i 'politički progon' pojedinih poljoprivrednih proizvođača, a u vezi sa donošenjem rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima, Ministarstvo ističe da je "Poljoprivredna inpekcija, u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja, izvršila ukupno 3.350 kontrola, kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava od avgusta 2024. u sveobuhvatnoj akcijskoj kontroli podsticajnih sredstava na teritoriji cele Srbije".
Kontrola se odnosila na "kvalitetna priplodna grla, tovna grla, neposredne podnosioce4 premije za mleko i kontrolu podsticaja po hektaru obradive površine".
"Nepravilnosti su utvrđene kod ukupno 235 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Kod svih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih su utvrđene nepravilnosti, po bilo kom osnovu po kojem je izvršen inspekcijski nadzor, podnete su prekršajne prijave i inicijative za stavljanje gazdinstva u pasivni status", navodi Ministarstvo.
U saopštenju se ističe da "rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima nisu stvar politike, već su isključivo doneta zbog nepridržavanja propisa pojedinih poljoprivrednika i nepostupanja po izrečenim merama Ministarstva, odnosno usled utvrđenih nepravilnosti u okviru inspekcijskog nadzora".
Ministarstvo naglašava da "ni na koji način ne targetira poljoprivredne proizvođače, niti vrši 'represiju' ili 'politički progon' pojedinih poljoprivrednika, već isključivo postupa u skladu sa zakonima i propisima države Srbije".
Novinar Milenko Kovačević/FoNet