Znate li ko je fantomski birač, šta se sve smatra pritiskom na birača, i šta je "bugarski voz“? (VIDEO)

Uoči svakih izbora, bez obzira na to na kom se nivou bira vlast, govori se o pritiscima na birače, kupovini glasova a - nikada kao uoči izbora u decembru – nije se toliko govorilo o takozvanim fantomskim biračima. Znate li ko je fantomski birač, šta se sve smatra pritiskom na birača, i šta je "bugarski voz“?

Izbori, ilustracija Foto: Srđan Ilić

Salakovac, Markovac, Mala Krsna, Lajkovac… Ne zna se da li u svim tim mestima iz pesme ima fantomskih birača, ali je Mala Krsna bila jedno od najčešće pominjanih mesta ovog marta. Nadležni su demantovali da je reč o fantomskim biračima, odnosno da pojedini meštani Male Krsne menjaju prebivalište – i da se prebacuju na Voždovac.

"Fantomski birač bi po definiciji trebalo da bude onaj birač koji se nalazi na određenim adresama, prijavljen na mesto prebivališta, a nije ispunio zakonske uslove da se na toj adresi nađe", kaže Bojan Klačar, izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju.


Uoči decembarskih izbora, kada se glasalo na više nivoa vlasti, građani su organizovano dovoženi u beogradsku Arenu, a potom prebacivani na opštine na kojima će glasati, gde su prijavljivani neposredno uoči izbora, ali na kojima ne žive.

Ipak, treba praviti razliku između birača koji je negde upisan uz nepoštovanje procedura i onog birača koji je negde greškom na spisku, a otišao je npr u inostranstvo.

"Ili se radi o nekom bivšem stanaru koga je prijavio vlasnik stana pa zaboravio da ga odjavi ili recimo studentu koga su rođaci prijavili na svojoj adresi ovde kako bi mogao recimo da dobije državljanstvo dolazi iz neke zemlje regionu", kaže Bojan Klačar.

O pritiscima na birače govori se skoro od kako je višestranačja u zemlji. Pod pritiskom na birača se podrazumeva sve ono što bi moglo da ugrozi slobodno i tajno izražavanje slobodne volje. Zapravo, sve ono što godinama prati izborne procese u zemlji.

"To može da bude finansijski pritisak, može da bude verbalni pritisak, može da bude i neka vrsta nasilnog pritiska, može da bude i neki suptilni pritisak na radnom mestu, može da bude i pritisak od strane direktora bilo u javnom čak i u privatnom preduzeću, sve ono što bi zapravo uticalo na slobodno izražavanje volje", kaže Klačar.

Najdirektniji oblik kupovine nečijeg izbornog glasa jeste određena vrsta finansijske transakcije.

"Kupovina glasova jeste i davanje određene vrste usluge ili kontrausluge. Indirektno pod kupovinom glasova može da se smatra i situacija u kojoj se tendenciozno sa izbegavanjem procedura ili na bilo koji vanredni način deli nekakva vrsta socijalne pomoći koja nije uobičajena, nego je sistematski usmerena prema ljudima na koje se u toj fazi može da izvrši pritisak kako bi oni izrazili svoju slobodnu volju", kaže Klačar.

O posebnoj vrsti izborne manipulacije, takozvanom bugarskom vozu, mnogo se govori, ali mnogi ne znaju šta on zapravo znači. Bugarski voz je situacija u kojoj član partije ili aktivista koji bi želeo da manipuliše izbornim procesom uzima izborni listić na biračkom mestu, ne popunjava ga i ne ubacuje u glasačku kutiju, već iznosi listić i daje ga drugom aktivisti koji potom odlazi na drugo biračko mesto, tamo uzima listić, zaokružuje stranku koju želi i ubacuje listić u kutiju, a sa praznim listićem odlazi do drugog birača. Međutim, izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar kaže da takve situacije u Srbiji nikada nisu formalno dokazane. Kaže, ako i postoje, veoma ih je teško dokazati.

Izvor: Insajder