Zoran Đinđić pre 27 godina postao gradonačelnik Beograda (VIDEO)

Dok se čeka postizborni rasplet u Gradu Beogradu, podsećamo se da je na današnji dan pre 27 godina Beograd dobio gradonačelnika. Na današnji dan 1997. godine, posle izbora održanih čak pet meseci ranije, septembra 1996, i Zoran Đinđić postao je prvi čovek glavnog grada.

Zoran Đinđić. Foto: Srđan Ilić

Posle 88 dana građanskih protesta zbog izborne krađe na lokalnim izborima, septembra 1996. godine, međunarodne istrage i takozvanog leks specijalisa, SPS i JUL su priznali pobedu Koalicije "Zajedno" koju su činili Demokratska stranka, Srpski pokret obnove i Građanski savez Srbije. Predsednik Demokratske stranke Zoran Đinđić je, na današnji dan, izabran za gradonačelnika Beograda.

"Prvi put posle 1945. godine, mi imamo jednu demokratsku većinu u ovoj skupštini. Ta demokratska većina, naravno, obavezuje da vodimo demokratsku politiku i u jednom nedemokratskom okruženju. Okruženje u kome se naša zemlja nalazi, u kome se naš grad nalazi, nije demokratsko. Mi imamo republičku vlast u kojoj većinu nemaju demokratske snage i imamo republičku vlast koja već sada ne preza od toga da otežava život građanima Beograda, da ih kažnjava za to što su glasali za demokratske partije i demokratske kandidate", izjavio je Đinđić kada je postao gradonačelnik Beograda, na današnji dan 1997. godine.

Đinđić, međutim, nije dugo ostao prvi čovek Beograda. Sedam meseci kasnije, Koalicija "Zajedno" se raspala i on je smenjen. Posle petooktobarskih promena i pada režima Slobodana Miloševića, 2001. godine postaje prvi demokratski premijer. Život mu je više puta bio ugrožen - najpre nagoveštajima, a potom i konkretnim akcijama. Na današnji dan 2003. godine, pokušano je njegovo ubistvo u Novom Beogradu. 

Pripadnik zemunskog kriminalnog klana Dejan Milenković Bagzi, kako je tada saopštio MUP, vozio je kamion sa austrijskim tablicama, kojim je presekao kolonu vozila u kojoj je bio Zoran Đinđić. Sudar je izbegnut veštim manevrom Đinđićevog vozača. Iako u prvom trenutku događaj nije označen kao pokušaj ubistva, to se ubrzo promenilo.

"Ukoliko budu nađeni dokazi da je to zaista bio pokušaj atentata, onda to govori o potpunoj opsesiji tih ljudi koji koriste te metode misleći da se ovde ništa nije promenilo i da mogu da rade ono što su radili u prethodnom režimu", izjavio je u februaru 2003. godine Đinđić.

Nepune tri nedelje kasnije, Zoran Đinđić je ubijen u dvorištu zgrade Vlade Srbije. Za njegovo ubistvo, na zatvorske kazne osuđeno je 12 osoba, a na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora osuđeni su pripadnici tadašnje Jedinice za specijalne operacije Zvezdan Jovanović i Milorad Ulemek.

Izvor: Insajder