Zoran Radulović o rezultatima popisa u Crnoj Gori: Uvođenje srpskog kao službenog jezika komplikovana stvar, ali će se krenuti u tom smeru (VIDEO)

Novinar crnogorskog nedeljnika „Monitor“ Zoran Radulović ocenio je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji, da će se posle objavljenih rezultata popisa u Crnoj Gori - po kojima najveći broj građana govori srpskim jezikom - krenuti sa inicijativom da srpski postane službeni jezik u toj državi. Međutim, kako kaže, to će biti komplikovano.

Zoran Radulović, novinar crnogorskog nedeljnika „Monitor“, foto: Insajder

„Da će se krenuti u tom smeru je najavljeno praktično i pre nego što je popis počeo. Svima nam je jasno da je, ako bi se poštovalo ono što je propisano Ustavom, to vrlo komplikovano - ako ne i nemoguće - uraditi bez nekog širokog nacionalnog konsenzusa. Jer, konačna odluka se posle dvotrećinske većine u parlamentu donosi na referendumu, gde opet treba da bude dvotrećinska većina, i to ne izašlih nego upisanih birača. Tako da je to prilično komplikovana stvar, ali ne znači da se u tom pravcu neće krenuti po cenu da se Ustav malo zaobiđe, prekrši, interpretira malo slobodnije i nešto slično. U svakom slučaju, to će biti političarima dominantna tema, a ne ovo što društvo stari, što prostor ostaje napušten... Videli ste i da su Rusi u Crnoj Gori postali peti narod po brojnosti... I tom vrstom statističkih podataka će se mnogo ređe baviti, nego ovim o jeziku koji je u prvom planu“, rekao je on.

Nakon što je Uprava za statistiku Monstat juče objavila rezultate popise, u prvi plan su odmah isplivali podaci o nacionalnosti, religiji, maternjem jeziku, dok su neki ostali u pozadini.

„Trećina opština u Crnoj Gori je, kako to statističari kažu, u dubokoj demografskoj starosti, odnosno prosečni stanovnik tih opština je stariji od 43 godina. Zanimljiv podatak je da je između dva popisa, znači za 13 godina, samo trećina crnogorskih opština povećala broj stanovnika. To su najupečatljiviji podaci, uz još jedan koji je važan pomenuti - mlađi od 18 godina čine tek nešto više od petine stanovnika Crne Gore, što znači da društvo stari. Drugo, u četiri najveće opštine u Crnoj Gori živi više od 50 odsto stanovnika države. Znači, stanovništvo se seli na jug, pravi se ta koncentracija u gradovima, mala mesta i sela ostaju napuštena, mladi nastavljaju život u inostranstvu“, naveo je Radulović.

Upitan da li se u Crnoj Gori sada, na osnovu ovih rezultata, mogu očekivati neke ozbiljne strategije, gost „Markera“ je rekao da se o tome uvek priča, ali da u praksi od toga gotovo da ne bude ničega.

„Mnogo je jednostavnije pričati, slaviti pobede nacionalne i jezičke, uzimati to kao dokaz ispravnosti svoje politike, pozivati građane da se okupe oko vas, jer ste vi čuvar njihovih identitetskih interesa, a ovamo gde treba zavrnuti rukave, gde treba promisliti, pa raditi - to već ide dosta sporije. Sačekaćemo sa tim strategijama. Ja se ne sećam nijedne stvarne strategije, koja je zaživela i makar počela da se sprovodi, a koja je građena na rezultatima prošlog popisa. Nisam nešto puno veći optimista ni kada je ovaj popis u pitanju“, zaključuo je Zoran Radulović.

Izvor: Insajder