TV najava: Mesta stradanja - Aušvic

Četvrta epizoda serijala Insajder televizije - “Mesta stradanja” posvećena je Aušvicu, najvećem nacističkom koncentracionom logoru u kome je umrlo između 1,1 I 1,5 miliona ljudi. Devedeset odsto ubijenih bili su Jevreji. Aušvic je već 77 godina Memorijalni centar koji priča jednu od najcrnjih stranica istorije čovečanstva, podseća kako ideologija mržnje može da zahvati sve delove društva i uči da sećanje nije samo stvar prošlosti već i budućnosti. Sreda u 22h, Insajder TV

“Tamo gde se spaljuju knjige, tamo će se spaljivati ljudi” proročanski je napisao još krajem 19. veka nemaćki pesnik Hajnrih Hajne. Spaljivanje i njegovih knjiga na početku vladavine nacista najavilo je upravo to.

Adolf Hitler došao je na vlast 30.januara 1933. godine, a već u aprilu počelo je sprovođenje antisemitske ideologije. Najpre su bojkotovane jevrejske radnje, pa je počelo njihovo otpuštanje, ograničenje broja jevrejske dece u školama određivanjem kvota, a potom je širom Nemačke organizovano i javno spaljivanje knjiga nepodobnih autora, pre svega Jevreja, ali i socijalista i pacifista. 

Sećanje nije samo stvar prošlosti, već I stvar budućnosti

Nirnberški zakoni su 1935. godine postali pravna osnova za izopštavanje Jevreja iz javnog života u Nemačkoj, zacrtali su politiku nacista i utrli put holokaustu.

Tri godine kasnije, u noći između 8. i 9. novembra napadnuto je hiljade jevrejskih sinagoga, fabrika i radnji, ubijeno je najmanje sto Jevreja, a blizu 30,000 muškaraca odvedeno je u koncentracione logore. Zbog količine slomljenog stakla koje je prekrilo ulice, događaj je nazvan eufemističkim neprimerenim nazivom – “Kristalna noć”. Predstavljao je početak nacističkog pogroma do tada nezamislivih razmera.

“Bez poznavanja Drugog svetskog rata, pa i istorije Aušvica nemoguće je razumeti I današnjicu” – kaže za Insajder Pavel Savicki, portparol Memorijalnog muzeja Aušvic.

Aušvic je bio mali grad u Poljskoj u kome je pre Drugog svetskog rata živelo 17000 stanovnika od čega su polovinu činili Jevreji. Tokom okupacije Nemci su na mestu vojnog kampa formirali logor s namerom da reše problem pretrpanih zatvora. Postao je jedno od najvažnijih oruđa terora u okupiranoj Poljskoj, a potom prerastao u najsuroviji logor u koji su dovođeni zatvorenici sa svih teritorija koje su bile pod okupacijom, pa i sa područja Jugoslavije.

“Proučavanje Aušvica je studija o čovečanstvu jer nas uči kako čovečanstvo može stvoriti ideologiju mržnje. Istorija nas uči da ne ponavljamo greške da ideologija mržnje ne nadvlada čovečanstvo” – podseća Savicki.

Na žalost, ideologije antisemitizma, rasiszma nisu nestale a u borbi protiv njih memorijalni centri igraju značajnu ulogu. Oni sprečavaju i uništavanje, manipulaciju i negiranje istorije.

Neposredni obilazak logora, gasnih komora, platformi za selekciju ljudi, više od bilo koje izložbe omogućava ljudima da osete i razumeju svu tragičnost ovog mesta na kome je u jednom period ubijano 6000 ljudi dnevno.

“Ali zbog tih različitih cifara ponekad zaboravimo da iza svakog broja, postoji osoba, postoji priča” – kaže Savicki I ističe da je Memorijalni centar Aušvic baš zbog toga značajnu pažnju posvetio sećanju na price o konkretnim ljudima, njihovim životima I stradanju.

Da bi se te price doživele u memorijalnom centru Aušvic vodiči govore 20 svetskih jezika, a kompleks koji je za javnost otvoren 77 godina, godišnje poseti oko 2 miliona ljudi. U memorijalni kompleks neprekidno se ulaže jer kako ističu “sećanje nije samo stvar prošlosti, već i budućnosti”.

Autor serijala je Žikica Stevanović, a reditelj Ivan Markov.

„Mesta stradanja - Aušvic“, sreda u 22.00, na Insajder televiziji.

MTS 122, SBB 22, Supernova 22, Total TV 22, Yettel 11

Izvor: Insajder