TV najava: Tabu – Kreativnost i mentalne bolesti

Tanka je linija između genija i ludaka. Tako glasi stereotip koji je postao gotovo poslovica. Često je i predrasuda koja vodi i u diskriminaciju. Gosti Milana Nikolića u emisiji Tabu su: doc. dr Mina Hagen - psihološkinja, Igor Štiks - profesor političkih nauka i pisac i Milan Marić - glumac. Tabu, na Insajder televiziji, petak u 21 sat.

Pa ipak, čak i među onima bez zlih namera nije retko uverenje da su mnogi umetnici čudaci, ljudi koji žive u svom svetu i nisu baš „sasvim svoji“. Postoji li veza između kreativnosti i mentalnih bolesti? 

Da li je za stvaranje zaista potrebno posebno stanje duha koje je većini nedostupno, a zbog predrasuda možda i nepoželjno? Šta se krije iza mita o ludom geniju koji opstaje vekovima i koji se usvaja bez promišljanja? – pitanja su koja otvara „Tabu” čija tema je „Kreativnost i mentalne bolesti”. 

Gosti Milana Nikolića u emisiji Tabu su: doc. dr Mina Hagen - psihološkinja, Igor Štiks - profesor političkih nauka i pisac i Milan Marić - glumac.

Mozak se slično ponaša kada imamo psihičke probleme i nalet kreativnosti

Kreativnost se često vezuje za promene raspoloženja, depresiju, bipolarni poremećaj, šizofreniju, pa i alkoholizam. Jedno od objašnjenja je da se mozak slično ponaša kada imamo psihičke probleme i nalet kreativnosti. Nijanse određuju karakter, interesovanja, obrazovanje, temperament, genetika. Kreativnost je često oblik zaštitnog mehanizma. Omogućava nam da izrazimo emocije, probleme, strahove, nadanja. Stvaraocu donosi olakšanje, ali i duboko poniranje u carstvo unutrašnjeg sveta – u suštinu. Otuda ne čudi što je umetnost često terapija za razna granična psihička stanja.

Pisac ne piše od kad je srećan, slikar noćima ne spava – stvara, glumac ne može da se „spusti” posle predstave, umetnici vole da popiju… toliko je primera.

Čuveno delo „Zvezdana noć” Vinsenta Van Goga, zapravo je prikaz pogleda sa njegovog prozora u psihijatrijskoj bolnici u kojoj se lečio. Slika „Vrisak” Edvarda Munka odražava ono što je osetio u jednoj šetnji: anksioznost i beskonačan vrisak. Inače je patio od anksioznosti i halucinacija: „Moj strah od života je nužan, kao i moja bolest. Oni su neodvojivi od mene, a njihovo uništenje uništilo bi i moju umetnost.” Smatrao je Munk.

Još od doba starih Grka raspravljalo se o zapanjujućem fenomenu kreativnosti. Tako Platon sugeriše da bogovi umetnike nagrađuju izvesnom dozom lucidnosti. Aristotel promišlja nejasnu granicu ludila i genijalnosti, misleći na naglašenu senzitivnost umetnika, pisaca, filozofa. Baš Fridrih Niče, filozof, kaže da: „Čovek mora u sebi nositi haos, kako bi mogao da rodi treperavu zvezdu.”

Stereotip da je granica između kreativnosti i psihičkih poremećaja vrlo tanka, opstaje vekovima. Toliko je rasprostranjen da se kreativna osoba ne smatra umetnikom ako „ludilo” zostaje.

"TABU" PETAK 10. MAJ U 21 SAT NA INSAJDER TELEVIZIJI.

MTS 122, SBB 22, Supernova 22, Total TV 22, Yettel 11.

Izvor: Insajder