Nedeljni pregled: O nezakonitom prisluškivanju bez dokaza, sastanku predstavnika vlasti i opozicije, akreditaciji londonskog Megatrenda...
I drugu nedelju za redom predstavnici vlasti i opozicije nemilice, na dnevnom nivou, razmenjuju optužbe u vezi s prisluškivanjem bez dokaza da je u pitanju nezakonita aktivnost, odnosno da su predstavnici opozicije zaista prisluškivani. I dok u javnosti traje razmena optužbi, iza zatvorenih vrata, u organizaciji Fonda za otvoreno društvo, došlo je do sastanka predstavnika političkih stranaka vlasti i opozicije. Iako javnost ne zna ima li bilo kakvog pomaka u približavanju stavova, čini se da je i sam razgovor – veliki pomak. Istovremeno, novinari Insajdera bavili su se i drugim temama - ko koči sankcionisanje objavljivanja ličnih podataka penzionera, koliko novca je država od početka godine donirala Srpskoj pravoslavnoj crkvi, šta smo otkrili o Megatrendu iz Londona, ali i da li je primena načela oportuniteta baš uvek oportuna... neke su od njih.
ODIHR u Srbiji: Obaveza, a ne dobra volja
Vlast i opozicija iza zatvorenih vrata o izbornim uslovima
I dok je izvesno da će posmatrači OEBS-a pratiti izbore, za neke stranke je još upitno da li će na njima učestvovati, odnosno da li će krenuti u kampanju za njihov bojkot. Deo opozicije je mesecima zahtevao razgovore o izbornim uslovima, dok su predstavnici vlasti isto toliko ponavljali da je pravo mesto za to parlament, koji te stranke bojkotuju. Stoga je javnost bila iznenađena održavanjem nenajavljenog sastanka vlasti i opozicije na Fakultetu političkih nauka u Beogradu na kome su upravo izborni uslovi bili tema. Kao tema u medijima pojavila su se i nagađanja da li je sastanak održan pod pritiskom.
Sastanak je organizovao Fond za otvoreno društvo, a dogovor je bio da njegovi učesnici ne daju izjave za medije. Najavljeno je da će se sastanci nastaviti, a da će teme narednih razgovora biti finansiranje kampanje, pristup medijima, birački spisak i izborna administracija, obezbeđivanje biračkog prava svim građanima…
Direktor Fonda, Milan Antonijević, naglasio je da inicijativa za razgovor nije došla od međunarodne zajednice, već da je u pitanju „unutrašnji proces”. Iako detalji sastanka nisu poznati javnosti u skladu s dogovorom i predstavnici i vlasti i opozicije imali ponešto da kažu o njemu.
Da nema kompromisa o zahtevima Sporazuma sa narodom i Stručnog tima „Jedan od pet miliona”, rekla je potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, dok je predsednik te stranke, Dragan Đilas, ocenio da je sastanak vođen „iza zatvorenih vrata” da se ne bi skupljali politički poeni. Održani sastanak ministar Stefanović okarakterisao je kao „dokaz demokratije”, dok je premijerka, upitana da li bi na takav način razgovarala s opozicijom navela da bi na sastanak otišla „samo ako bi morala“.
Sučaj prisluškivanja: Optužbe bez dokaza i najava sudskog procesa
Vlast i opozicija su tokom prošle nedelje nastavili razmenu optužbi o prisluškivanjima. Ono u čemu su saglasni je da je prislukivanje Aleksandra Vučića u godinama u kojima je bio opozcioni čelnik, poslanik, pa čak i ministar – bio u skladu sa zakonom.
Potkrepljujući prošlonedeljni odgovor predsednika Vučića na optužbe o prisluškivanju Saveza za Srbiju, ministar policije Nebojša Stefanović je u javnost izašao sa podatkom da je u stvari upravo predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisluškivan u tri perioda od 1995. do 2012, i to tako što je praćena komunikacija 12 ljudi iz njegovog okruženja s kojima je bio u kontaktu.
Izjave su suprotstavili i bivši predsednik Boris Tadić i sadašnji Aleksandar Vučić.
Javni sukob u Vladi
U sportu su faulovi ili lične greške pitanje poštovanja pravila igre i procene sudije, dok u politici, barem ovoj srpskoj, nije najjasnije ni koja su pravila, ni ko je sudija, pa tako ni šta zavređuje „karton“.
Tako je ostalo nejasno za čiji tim igra ministar Nenad Popović, čije su izjave prošle nedelje bile u suprotnosti sa politikom Vlade čiji je deo. Sukob koji je nastao između ministra Popovića i predsednice Vlade Ane Brnabić prokomentarisao je i sam predsednik, ocenivši da će „sve biti u redu”. Ovo je bila i tema stava redakcije Igra vlasti bez pravila.
Tadić je „pod punom moralnom, krivičnom i materijalnom odgovornošću” rekao da za vreme njegovog mandata niko nije prisluškivan iz političkih razloga, ali i najavio tužbu protiv predsednika Vučića, jer je haški osuđenik Vojislav Šešelj pre nekoliko godina rekao da je, u vreme kada je bio u Hagu, od Vučića dobijao snimke telefonskih razgovora Tomislava Nikolića i Borisa Tadića (u vreme dok je Tadić bio predsednik).
„Prisluškivanje predsednika je vrhunsko krivično delo, jer ugrožava nacionalnu bezbednost”, rekao je Tadić.
Odgovorio mu je predsednik Srbije koji je u jutarnjem programu naveo kada je, po čijem nalogu i zbog čega prisluškivan, a sve to s papira na kojima je pisalo „državna tajna”, što je bio povod za nove optužbe opozicije. Vučić nije prekršio zakon obavljivanjem tajnih dokumenata, tvrdio je ministar Stefanović, jer može skinuti oznaku tajnosti sa bilo kog dokumenta, bilo kog stepena tajnosti.
I o tim optužbama izjasnio se predsednik Vučić tvrdnjom da je oznaku tajnosti skinuo u skladu sa zakonom, ali i demantuje navode Vojislava Šešelja o prisluškivanju Tadića. Slučaj će, po svemu sudeći, biti nastavljen i naredne nedelje.
Oportunitet: Izgovor za nepostupanje ili dobra praksa za rasterećenje sudova
Novinari Insajdera istraživali su da li se (zlo)upotrebljava načelo oportuninteta, koje je propisano kao mogućnost tužioca da rastereti sudove, a godinama služi da se praktično amnestiraju pojedinci - najčešće visoki javni funkcioneri.
Pod izgovorom oportuniteta odbačene su prijave protiv ministra Siniše Malog, bivšeg direktora Resavice Stevana Dželatovića zbog neprijavljivanja imovine, direktora Skijališta Srbije Dejana Ćike zbog nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu, kao i funkcionera Jagodine zbog sumnje u nenamenska trošenja tri miliona evra.
Ono što je izvesno jeste da se primenom načela oportuniteta i uplatom novca u humanitarne svrhe puni budžet Srbije, a tako prikupljen novac u nedelji za nama ministarka pravde Nela Kuburović dodelila je za realizaciju 150 projekata od javnog interesa.
I dalje nekažnjena zloupotreba podataka penzionera
Fond PIO ni posle više od pola godine nije dostavio Tužilaštvu tražena obaveštenja u vezi sa adresama penzionera koje je koristila Srpska napredna stranka kada je slala pismo zahvalnosti svog lidera Aleksandra Vučića nakon izbora, rečeno je Insajderu u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu.
Iako je poverenik za informacije od javnog značaja još krajem prošle godine podneo krivičnu prijavu protiv NN službenog lica u toj instituciji, zbog sumnje da je neovlašćeno ustupio adrese penzionera SNS-u, odgovora iz PIO Fonda nema ni nakon nekoliko urgencija Tužilaštva. Ovo je tek jedan primer problema u saradnji policije i tužilaštva koja je u brojnim, naročito politički osetljivim slučajeva, loša pa stoga brojni slučajevi godinama ostaju bez epiloga, pokazalo je ranije istraživanje Insajdera.
Megatrend iz Londona na kome je ministar Stefanović stekao diplomu nije akreditovan
Megatrend International Expert Consortium iz Londona, čije je programe u Srbiji pohađalo, po tvrdnjama beogradskog Megatrenda, 1.054 studenata, među kojima je bio i ministar unutrašnjih Nebojša Stefanović, nikada nije imao akreditaciju za rad kao obrazovna ustanova.
To je za Insajder potvrdilo britansko ministarstvo obrazovanja, a zatim i sam Mića Jovanović, koji je bio na čelu Megatrenda u Londonu. Osim toga, londonski Megatrend među delatnostima za koje je registrovan nema navedeno obrazovanje.
Diplomu ministra Stefanovića je nostrifikovao Megatrend u Srbiji, a on je kasnije zahvaljujući toj diplomi magistrirao, a potom i doktorirao i to upravo na Megatrend univerzitetu u Beogradu.
U kabinetu ministra Mladena Šarčevića Insajderu je ranije rečeno da se inspekcije neće baviti zakonitošću sticanja univerzitetske diplome ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, uz objašnjenje da je za to nadležan sam Univerzitet Megatrend koji je diplomu nostrifikovao.
Evropa Nostra: Projekat gondole zakonski sporan, nejasan, bez jasne svrhe i utemeljenja
U izveštaju koji je najveća evropska organizacija posvećena očuvanju kulturnog nasleđa Evropa Nostra pripremila na osnovu posete Beogradu od početka maja navode se brojna zapažanja i zaključci, ali i ključne preporuke u vezi sa projektom izgradnje gondole na Beogradskog tvrđavi.
Ova organizacija je projekat gondole ocenila kao „zakonski sporan” i „nejasan”, ali i navela predloge koji bi mogli da se realizuju umesto planirane gondole.
Poverenik traži odlaganje primene Zakona o zaštiti podataka o ličnosti
Novoizabrani poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović komentarisao je rad svog prethodnika, Rodoljuba Šabića, ocenivši da je on taj posao radio „dosta korektno”.
Kao svoju prvu odluku, poverenik je najavio da će tražiti odlaganje primene Zakona o zaštiti podataka o ličnosti zbog „kontradiktornosti koje sprečavaju njegovu efikasnu primenu”. Pismo sa zahtevom da se primena zakona koji stupa na snagu 21. avgustra odloži do 1. septembra 2020. uputio je predsednici Skupštine Maji Gojković.
Ruska oklopna tehinka koja je „pala s neba” i nova fabrika u Inđiji
Vojska Srbije protekle nedelje dobila je iz Rusije oklopnu tehniku. Njenoj prezentaciji prisustvovao je i predsednik Aleksandar Vučić. Tada je bez odgovora ostalo pitanje je donacija stigla u Srbiju, s obzirom na to da su Rumunija i Bugarska blokiralu transport zbog sankcija koje su Rusiji uvedene zbog Ukrajine.
„Kako su i kuda došli, to je naša stvar”, rekao je predsednik.
Dilemu je naknadno razrešio šef kabineta premijera Viktora Orbana Đerđeli Gulijaš, za briselski portal „Politiko“. On je objasnio da je avionska pošiljka iz Rusije smela je da preko mađarskog vazdušnog prostora stigne do Srbije, jer teret koji se prevozio nije bio u vojnom, već u civilnom avionu, za koji nije potrebna posebna dozvola. On je takođe podsetio i da je tovar morao prethodno da preleti i Poljsku i Slovačku.
Vlada donira SPC peti put za pet meseci
Praksa da Vlada Srbije, pored redovnih godišnjih izdvajanja iz budžeta, Srpskoj pravoslavnoj crkvi donira dodatne svote, nastavila se i to petom donacijom od početka godine.
Na ime obnove i izgradnje objekata, Vlada je SPC donirala preko 11 miliona evra. Taj trend sprovodi se godinama unazad, a šta je sve pokazalo istraživanje Insajdera možete čitati na našem sajtu.
Velimir Ilić vređao i pretio izvršiteljki, Komora osudila takvo ponašanje
Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije, upao je u kancelariju izvršiteljke iz Čačka Milanke Savić, zbog izvršenja koja mu stižu, kako on tvrdi, bez sudske odluke. Kako se vidi na snimku koji su objavili mediji, Ilić je vređao i pretio izvršiteljki.
Povodom tog incidenta, oglasila se i Komora javnih izvršitelja, koja je u saopštenju osudila takvo ponašnje i navela da ono predstavlja „nasilni pokušaj da se spreči sprovođenje sudskih odlukа”.
Neuspešna prodaja JAT tehnike
Prošle nedelje završio se i rok za podnošenje prijava za učešće u javnom nadmetanju u kupovini JAT Tehnike, poslednje kompanije koja je nekad bila sastavni deo JAT ervejza. Ministarstvo privrede prodaju je proglasilo neuspešnom, jer nije dostavljena nijedna prijava.
Početna cena za prodaju JAT Tehnike iznosila je 20,5 miliona evra, a zainteresovani su imali obavezu da uplate depozite od dva miliona evra.
Izvor: Insajder