Pregled pitanja dana: Da li će se ministarstva usaglasiti oko rušenja na Pančićevom vrhu i do kada će NIS plaćati nisku rudnu rentu

Baš kada je izgledalo da će nelegalni objekat na Pančićevom vrhu biti srušen, došlo je do novog prebacivanja odgovornosti između Ministarstva građevinarstva i Ministarstva unutrašnjih poslova. Ko je sada na potezu i ko treba da obezbedi uslove za rušenje pitali smo MUP, pošto je ministarka Zorana Mihajlović izjavila da rušenje neće biti izvedeno bez asistencije policije. Ove nedelje pitali smo i zašto Naftna industrija Srbije (NIS) i dalje plaća manju rudnu rentu nego što je zakonom propisano, iako iz godine u godinu beleži profit. Odgovore na ovonedeljna pitanja nismo dobili, ali jesmo na jedno od prošle nedelje – u vezi s izručenjem bugarskog biznismena Cvetana Vasileva za kojim je raspisana međunarodna poternica, a koji se nalazi u Srbiji.

Dok su institucije jedna na drugu svaljivale odgovornost i proglašavale se nenadležnim za slučaj nelegalne gradnje na Pančićevom vrhu, nikao je objekat od 1000 kvadrata i septička jama od skoro 200. Delovalo je da će apsurd u kojem se pokazuje da je moguće da pojedinac bude jači od države i zakona biti okončan ove nedelje i da će objekat konačno biti srušen, međutim, rušenje je odloženo.

Ministarstvo građevinarstva je odlaganje rušenja obrazložilo time da nije obezbeđena asistencija policije, a s druge strane, MUP je kao obrazloženje za to što nije pružena asistencija pri rušenju naveo da Ministarstvo građevinarstva nije dostavilo dokaz da je rušenje već pokušano bez asistencije policije.

Imajući u vidu nedavnu izjavu ministarke Zorane Mihajlović da je svako rušenje nelegalnih objekata do sada sprovedeno uz asistenciju policije, te da se ni rušenje na Pančićevom vrhu neće sprovesti bez pomoći policije, pitali smo MUP da li će pružiti asistenciju, kao i u čemu se ovaj slučaj nelegalne gradnje razlikuje od ostalih čijem rušenju je prisustvovala policija.

Odgovore do danas nismo dobili.

Za NIS rudna renta među najnižim u svetu

Naknadu za korišćenje prirodnih bogatstava – rudnu rentu NIS plaća tri odsto od 2008. godine, iako ona prema zakonu iznosi sedam odsto od zarade na iskorišćenim rezervama.

Ovakva povlastica proistekla je iz Sporazuma Srbije i Rusije, uz ograničenje da će ona važiti dok svi projekti iz Sporazuma ne dostignu isplativost.

Iako NIS iz godine u godinu beleži profit, prvenstveno zahvaljujući ubrzanoj eksploataciji domaćih rezervi nafte i gasa, nadležne institucije države ne spominju ukidanja ove povlastice.

Koliko je NIS uplatio novca u budžet Republike Srbije na ime rudne rente pitali smo Ministarstvo rudarstva i energetike još u maju prošle godine, ali odgovore nismo dobili, zbog čega smo ponovo poslali pitanja ove nedelje. Pored toga, pitali smo i da li je Ministarstvo pokrenulo pitanje povećanja rudne rente za NIS. Odgovore još čekamo.

Bugarski biznismen optužen za proneveru novca za sada bezbedan u Srbiji

Biznismen Cvetan Vasilev, koji se nalazi na crvenoj Interpolovoj poternici i koji je osumnjičen da je proneverio novac i doprineo najvećoj bankarskoj krizi u Bugarskoj nalazi se u Srbiji već četiri godine, iako je Ministarstvo pravde Bugarske podnelo zahtev za izručenje.

Viši sud je dva puta doneo rešenje o izručenju Vasileva, međutim Apelacioni sud je oba puta poništio to rešenje.

Novinari Insajdera pitali su prošle nedelje Ministarstvo pravde kakav je interes države Srbije da štiti biznismene sa Interpolove poternice, a Ministarstvo pravde je u odgovoru navelo da će o izručenju odlučivati tek nakon konačne sudske odluke.

S obzirom na to da rok za izručenje ne postoji, neizvesno je kada će i da li će Vasilev biti izručen zemlji gde se protiv njega vodi postupak.