Pregled pitanja dana: Ministarstvo ekologije o kompetentnosti, Ministarstvo finansija o željama i mogućnostima

Tokom prethodne nedelje novinari Insajdera su istraživali da li je interes privatnih investitora koji u Srbiji grade mini hidroelektrane važniji od zaštite prirodne sredine, kao i da li su realne najave o skraćenju roka za povraćaj PDV-a kada u praksi dosad nisu poštovani ni postojeći rokovi. Odgovore su u nedelji za nama stigli i od Ministarstva ekologije i od Ministarstva finansija.

Studija o proceni uticaja na životnu sredinu ključan je dokument kada je u pitanju gradnja malih hidroelektrana u zaštićenim područjima, kao što su specijalni rezervati i parkovi prirode. Pitanje da li se ove studije zapravo pišu bez adekvatnih istraživanja i u korist privatnog investitora koji gradi MHE, pokrenuto je nakon što su dve studije o proceni uticaja rada mini hidroelektrana (MHE) na prirodu osporene, iako su ih pre toga nadležne institucije odobrile.

Paradoskalno, sve je rađeno po zakonu, poput slučaja izgradnje MHE „Pakleštica“ u Parku prirode Stara planina ili MHE „Karaula“, čija je gradnja planirana u specijalnom rezervatu prirode „Goč-Gvozdac“.

Još jedan paradoks je da Ministarstvo životne sredine u jednom od navedenih slučajeva poništilo sopstvenu saglasnost.

Zato je Insajder postavio tri pitanja:

- Da li i kako kontroliše kvalitet studija o proceni uticaja MHE na životnu sredinu?

- Da li garantuje da kompetentni stručnjaci odlučuju o davanju saglasnosti na studije i kako se oni biraju?

- Da li će, zbog propusta koje je utvrdila komisija Šumarskog fakulteta, povući saglasnost na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje MHE „Karaula“ na Gvozdačkoj reci?

U odgovoru Insajderu Ministarstvo navodi da se „kompetentnost stručnjaka ne može dovesti u pitanje“, ali i ne objašnjava kako je moguće da uprkos tome dolazi do pomenutih slučajeva.

Ministarstvo se poziva i na mogućnost učešća svih zainteresovanih u javnoj raspravi za određenu studiju, a napominje i da komisija uzima u obzir mišljenje javnosti pri odlučivanju.

Međutim, kako je Insajder pisao u slučaju izgradnje MHE „Karaula“ poziv za javnu raspravu nije upućen predstavnici Šumarskog fakulteta, iako je taj fakultet upravljač zaštićenog područja na kojem se planira izgradnja MHE.

Ministar životne sredine Goran Trivan rekao je za Insajder da će razmotriti zahtev Šumarskog fakulteta da Ministarstvo povuče saglasnost na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje MHE „Karaula“ kao i da ne planira da „čupa uši“ onima koji su napravili propuste i dali saglasnosti za izgradnju malih hidroelektrana u zaštićenim područjima prirode. Iako kaže da je jedino rešenje problema izmena Zakona o zaštiti prirode, ne precizira kada će se to i desiti.

Izgradnja MHE je unosan, ali i siguran posao, jer je država u obavezi da otkupi struju iz obnovljivih izvora energije, kao što su mini hidroelektrane - i to po uvećanim cenama.

Ministarstvo finansija: Novim Pravilnikom do smanjenja rokova

Srbija je poznata kao zemlja gde se na povraćaj PDV čeka duže nego što je propisano zakonom, bez sankcija za one koji kasne. I pored toga, Ministarstvo finansija je najavilo skraćenje zakonskog roka za povraćaj PDV-a, što jeste pozitivna namera, ali je otvorila i mnoga pitanja, pre svega kako?

Konkretno:

1. Nа оsnоvu čеgа sе skrаćuје zаkоnski rоk zа pоvrаćај PDV-а kаdа sе ni pоstојеći nе pоštuје?

2. Zаštо Pоrеskа uprаvа kаsni sа isplаtоm srеdstаvа pо оsnоvu pоvrаćаја PDV-а?

3. Dа li su sе оkоlnоsti u mеđuvrеmеnu prоmеnilе?

U odgovoru Insajderu Ministarstvo je istaklo da se radi o želji da se primeni dobra međunarodna praksa. Ipak, za ovako nešto potrebno je više od želje, primera radi prihvatanje sadašnjeg stanja.

Iako se pokazlo da je svakodnevna praksa da Poreska uprava kasni sa isplatama, o čemu je javno, za skupštinskom govornicom, krajem prošle godine govorio prethodni ministar finansija Dušan Vujović, iz Ministarstva finansija za Insajder sada tvrde da su to “pojedinačni, opravdani slučajevi”.

Da će novi, kraći rokovi zaista zaživeti ministarstvo očekuje pre svega od novog Pravilnika koji će u slučaju da nisu rizični, omogućavati povraćaj PDV-a u kraćem roku.

Inače, odgovor Ministarstva finansija o povraćaju PDV-a, izuzetak je od dosadašnje prakse u kojoj su brojna pitanja Insajdera upućena ovom ministarstvu ostala bez odgovora..

Poput onih u vezi Er Srbije čije je budžetsko finansiranje nastavljeno uprkos tome što je trebalo da bude obustavljeno 31. decembra 2016. godine.

Ili pitanja o utaji poreza domaćih firmi na Kosovu,  plaćeniog a neizgrađenog vodovoda na severu Kosova ili sankcija prema javnim preduzećima koja kasne u plaćanjima?