Pregled pitanja dana: Posle dve decenije i dalje neizvesna sudbina raseljenih, još jedna zamena teza direktora Kancelarije za KiM

Novinari Insajdera su ove nedelje tražili odgovor na pitanje kakva će biti dalja sudbina raseljenih lica čije je iseljenje iz privremenog smeštaja, u kojem su proveli dve decenije, nedavno najavljeno. A pošto nismo dobili odgovor na jedno od pitanja dana – zašto su Kancelariji za KiM bili potrebni lični podaci švajcarskih preprezentativaca sa Kosova – isto pitanje postavili smo direktoru Kancelarije Marku Đuriću. Umesto odgovora, ostaće upamćen način na koji je Đurić pokušavao da ga izbegne.

Iako raseljeni još krajem prošlog veka, pitanje stambenog rešenja vojnih beskućnika koji žive u hotelu Bristol u Beogradu do danas nije rešena. Stanove za njih su ranije najavljivali nekadašnji gradonačelnik Beograda, a sadašnji ministar finansija Siniša Mali, aktuelni zamenik gradonačelnika Goran Vesić i ministar odbrane Aleksandar Vulin. Zato je redakcija Insajdera nadležnim institucijama ove nedelje uputila sledeća pitanja:

- Kada će biti rešeno stambano pitanje vojnih beskućnika iz Bristola?

- Zbog čega im nisu ponuđeni stanovi za koje bivši gradonačelnik Beograda Siniša Mali, aktuelni zamenik gradonačelnika Goran Vesić, kao i ministar Aleksandar Vulin tvrde da su obezbeđeni?

Delimičnan odgovor stigao je u vidu saopštenja Ministarstva odbrane u četvrtak. Kako je saopšteno, formirana je Radna grupa koja će zajedno sa Vladom Republike Srbije i Gradom Beogradom raditi na rešavanju problema i zbrinjavanju stanara hotela „Bristol“. Dodaje se i da je nakon sastanka sa stanarima ovog hotela odlučeno da će oni koji imaju pravo na rešavanje stambenog pitanja biti iseljeni u druge samačke hotele ili će im biti dodeljeni stanovi, ali ponovo privremeno. Kakva je sudbina ostalih stanara hotela Bristol, koji, kako se tvrdi, nemaju pravo na rešavanje stambenog pitanja, za sada nije poznato.

Umesto istine o zloupotrebi podataka o ličnosti novinari Insajdera prozvani navijačima

Činjenica da su kopije ličnih podataka dvojice fudbalera Švajcarske rođenih na Kosovu završile na stranicama tabloida u Srbiji grubo je narušavanje privatnosti građana, a pitanje kako se to desilo legitimno. Umesto odgovora zašto je Kancelarija za Kosovo i Metohiju prikupljala podatke, direktor ove institucije Marko Đurić je posle tvrdnje da „nema saznanja da je došlo do bilo kakvog kršenja zakona“ nazvao novinare Insajdera navijačima Đerdana Šaćirija i Valona Behramija.  Đurić nije želeo da objasni šta je mislio time i kakve veze ima „navijanje“ sa narušavanjem privatnosti građana. Sa ove konferencije će svakako ostati upamćen način na koji je Đurić pokušao da izbegne odgovor na pitanje.

Podsetimo, MUP je zvanično naveo da je podatke o fudbalerima prikupio i dostavio na zahtev Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Neka od pitanja na koja se još čekaju odgovori

Odgovor koji to nije, neretka je praksa državnih organa. Zbog toga podsećamo na još neka skorija pitanja na koja se još čekaju jasni odgovori.

Ministarstvu pravde uputili smo pitanje zašto se predloženim ustavnim izmenama ostavlja mogućnost uticaja politike na pravosuđe.
Ministarstvo odbrane nije dostavilo odgovore u vezi sa nesrećom u fabrici „Milan Blagojević namenska“ , Ministarstvo zaštite životne sredine na nedoumice oko izdavanja dozvole za gradnju mini hidroelektrana bez potrebnih dozvola, a Koridori Srbije o izmenama plana izgradnje Koridora 10 kroz Grdeličku klisuru gde se nedavno odronio potporni zid.