Insajder istražuje: Sporni poslovi Srbijagasa premašili 370 miliona evra, rokovi probijeni i četiri godine, avansi polovina ugovorenog
Interni izveštaj Javnog preduzeća Srbijagas do kog su došli novinari Insajdera potvrđuje da je Srbijagas plaćao i nezavršene poslove na izgradnji mreže distributivnih gasovoda u gradovima i opštinama širom Srbije. Rokovi su pomerani za čak tri do četiri godine, a prema dokumentu, koji potpisuju direktori za investicije samog Srbijagasa, vrednost ugovorenih poslova iznosi više od 370 miliona evra.
Novinari Insajdera došli su do izveštaja o realizaciji ugovorenih poslova na izgradnji gasovoda koji su generalnom direktoru Srbijagasa Dušanu Bajatoviću dostavili direktori za investicije u ovom javnom preduzeću Miroslav Lekić i Goran Zirić, a u kom daju presek stanja izvedenih i plaćenih radova na izgradnji distributivnih gasovoda zaključno sa 31. martom 2017.
Iz izveštaja se jasno vidi da je Srbijagas plaćao i nezavršene poslove, kao i da su najveća kašnjenja zabeležena u mestima u kojima je posao dobila firma Milenijum tim.
Vrednost radova u Smederevu ugovorena je na 28,99 miliona evra, a plaćeno je već 28,18 miliona. Navodi se i da je Srbijagas po ovom ugovoru isplatio Milenijum timu čak 23,5 miliona evra avansa. Prvi rok za završetak gradnje bio je 12. decembar 2013, ali je produžen aneksom na jun 2017. U izveštaju se navodi da je deo radova 94 odsto gotov, drugi deo je završen 72 odsto, ali se za izgradnju distributivne mreže srednjeg pritiska navodi samo da „radovi ne teku u skladu sa planiranom dinamikom“.
U Grockoj ugovorena vrednost radova iznosi 29,36 miliona evra, a rok izgradnje produžen je za čak četiri godine, do juna 2018. Radovi su neizvesni jer, kako se navodi, još nisu usvojeni neophodni regulacioni planovi. Srbijagas je privatnoj firmi za ovaj posao isplatio 10 miliona evra avansa, navodi se u izveštaju koji su direktori za investicije dostavili generalnom direktoru Srbijagasa. Podsetimo, prema izveštaju dvojice članova Nadzornog odbora Srbijagasa do kog su ranije došli novinari Insajdera navodi se da je Milenijum timu po ugovoru za Grocku isplaćeno oko polovine sume već do 2015.
Nekada „Ivičino preduzeće“, danas prihvatljiv „strateški partner“
Neke od najvrednijih ugovora na izgradnji mreže gasovoda Srbijagas na čelu sa Dušanom Bajatovićem potpisalo je sa privatnom firmom Millennium Team. Iako su za ovu firmu predstavnici SNS-a u predizbornoj kampanji 2012. godine tvrdili da je reč o “Ivičinom preduzeću”, aludirajući na lidera SPS-a Ivicu Dačića, ovo preduzeće je angažovano na brojnim poslovima i posle promene vlasti. Tako je ovo preduzeće, primera radi, angažovano posle 2012. na gasifikaciji Kruševca, Grocke i Zemuna, a ova firma je angažovana i na projektu Beograd na vodi.
Slična je situacija i u Rakovici, gde je ugovorena vrednost radova iznosila 6,55 evra. Rok da se radovi završe bio je mart 2014, ali je rok probijen, pa zatim produžen aneksom do septembra 2017. U izveštaju se navodi da radovi „ne teku u skladu sa planiranom dinamikom“. Prema izveštaju direktora za investicije Srbijagasa, koji daje presek stanja do kraja marta 2017. godine, Srbijagas je Milenijum timu po ovom ugovoru isplatio čak 4,2 miliona evra avansa.
U gradskoj opštini Zemun vrednost ugovorenih poslova je 18,95 miliona evra, rok za završetak gradnje bio je mart 2014, ali je produžen aneksom na april 2018. Međutim, već u tom izveštaju navodi se da „radovi na izgradnje gasovodne mreže srednjeg pritiska ne teku u skladu sa planiranom dinamikom“. Srbijagas je za ovaj posao Milenijum timu isplatio 8,6 miliona evra avansa.
Proširenje radova, produženje roka, uvećanje cene...
Jedan od najvrednijih ugovora potpisan je 2013. za gasifikaciju grada Kruševca. Posao vredan 32,5 miliona evra dodeljen je u julu 2013. firmi Rasina Energogas.
Prema istraživanju Insajdera, aneksima je uvećan obim radova u Kruševcu, vrednost osnovnog ugovora uvećana je za oko četiri miliona evra, a produžen je i rok za završetak radova na septembar 2018. godine. Prvobitni rok se u izveštaju ne navodi.
Kruševac – najveći izvođač skriven iza of šora
Vlasnička struktura firme Rasina Enorgogas nije do kraja poznata. Grad Kruševac vlasnik je pet odsto preduzeća, firma Eco Global vlasnik je 33 odsto. Najveći udeo od 62 odsto ima međutim firma South Frontier Energy Limited registrovana na Kipru gde je baza podataka o vlasnicima zatvorena za javnost.
U izveštaju direktora za investicije Srbijagasa, do kog su došli novinari Insajdera, naveden je podatak da je Srbijagas za ovaj posao uplatio avans firmi Rasina Energogas od 18,5 miliona evra, odnosno čak polovinu ugovorene cene. U ovom slučaju se radovi izvode „u skladu sa novim dinamičkim planom“ utvrđenim Aneksom 2.
Ovaj ugovor potpisao je kao tadašnji gradonačelnik Kruševca i istovremeno član Upravnog odbora Srbijagasa funkcioner SNS-a Bratislav Gašić.
Razlozi kao dokaz
U gotovo svakom od slučajeva gde ima kašnjenja, kao razlozi se navode nedostatak urbanističkih planova, problemi sa dobijanjem dozvola i rešavanje imovinsko- pravnih odnosa.
Interni izveštaj zasniva se na informacijama koje su ovom javnom preduzeću dostavile firme izvođači.
Razlozi za kašnjenja koje navode samo potvrđuju zaključak do kog su došli novinari Insajdera o tome da nije postojalo ozbiljno istraživanje ni planiranje koje bi prethodilo realizaciji jedne ovako velike investicije koju finansira, inače prezaduženo, javno preduzeće Srbijagas.
Najspornije je to što su poslovi privatnim firmama dodeljivani bez tendera, a cene radova uvećavane su u odnosu na planove lokalnih samouprava.
Novinari Insajdera su mehanizam dodeljivanja poslova privatnim firmama na izgradnji distributivnih gasovoda otkrili u oktobru 2013. godine u serijalu Energetski (ne)sporazum.
Pitanje dana Tužilaštvu za organizovani kriminal
Prema istraživanju Insajdera, Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je predistražni postupak u vezi sa ovim poslovima Srbijagasa i to na osnovu tri krivične prijave sa istovetnim navodima - jedna je anonimna, a dve su podnele nadležne državne institucije - Antikorupcijski tim Ministarstva energetike i Agencija za borbu protiv korupcije.
Na pitanja novinara Insajdera odbijaju da odgovore Srbijagas, Ministarstvo energetike, Vlada Srbije.
Pitanje dana uputili smo danas i Tužilaštvu za organizovani kriminal.