Da li bi službena beleška razjasnila slučaj Helikopter?

Posle predistražnog postupka u slučaju pada vojnog helikoptera, Tužilaštvo je pre tri meseca saopštilo da nema osnova za pokretanje istrage. Tek pre nekoliko dana saznalo se, međutim, da postupajuća tužiteljka u tom predmetu Gordana Jovanović nije potpisala takvu odluku, što bi bilo uobičajno. Naime, postupajući tužilac u nekom predmetu stavlja i svoj potpis na odluku koju donese. U ovom slučaju to se nije desilo, pa se opravdano postavlja pitanje da li je postupajuća tužiteljka odbila da potpiše odluku da nema osnova za pokretanje postupka i zbog čega je ipak doneta takva odluka.

pixabay.com

Prvo je list Blic objavio da je tužiteljka u slučaju Helikopter Gordana Jovanović napredovala posle odluke da se ne pokreće istraga tako što je prešla na unosan posao notara. Reagujući na takav tekst, Gordana Jovanović je navela da njen prelazak u notare nema veze sa slučajem Helikopter i da je ona u tom predmetu postupala i sve završila od marta do oktobra 2015.

U međuvremenu, Više javno tužilaštvo u odgovoru redakciji Insajdera potvrdilo je saznanja da postupajuća tužiteljka nije potpisala odluku da nema osnova za pokretanje postupka, već da je to uradila javna tužiteljka Višeg tužilaštva u Beogradu Nataša Krivokapić, o čemu je javnost obeveštena u junu ove godine, osam meseci pošto je Gordana Jovanović završila predistražni postupak.

Praksa je pokazala da kada se postupajući tužilac u nekom predmetu ne slaže sa svojim šefom, onda nadređeni tužilac obično izdaje obavezno uputstvo po kom niži tužilac mora da postupi. U takvim situacijama tužilac, koji je praktično primoran da posluša šefa, obično sačinjava službenu belešku o tome.

Ovde je, međutim, situacija drugačija. U odgovoru Višeg tužilaštva navodi se da je glavna tužiteljka u tom tužilaštvu Nataša Krivokapić preuzela na sebe odgovornost da stavi potpis na službenu belešku kojom je odlučeno da nema osnova za pokretanje postupka. U odgovoru se navodi i da u ovom slučaju nije izdato obavezujuće uputstvo nižoj tužiteljki Gordani Jovanović.

Do pada vojnog helikoptera došlo je 13. marta prošle godine prilikom pokušaja transporta životno ugrožene bebe iz Novog Pazara. Transport su inicirali ministar zdravlja Zlatibor Lončar i tadašnji ministar odbrane Bratislav Gašić. Međutim, prilikom akcije je došlo do kršenja strogih vojnih procedura.

“Obaveštavamo Vas da je odluku da se ne pokreće postupak u formi službene beleške potpisala javna tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nataša Krivokapić, imajući u vidu da se radilo o složenom predmetu za koji je interesovanje javnosti bilo veliko, a da u praksi Tužilaštva ovo nije presedan, niti je prvi put da tužilac preuzme na sebe odgovornost u komplikovanim i važnim predmetima i bude potpisnik konačne odluke donete u predmetu, zbog čega i nije bilo razloga da javni tužilac postupi shodno članu 24. Zakona o Javnom tužilaštvu i izda obavezno uputstvo”, navodi se u odgovoru Višeg tužilaštva Insajderu.

Zbog teme koja je u interesu javnosti i činjenice da postupajuća tužiteljka u predmetu po svemu sudeći nije htela da stavi potpis na odluku da nema osnova za pokretanje istrage, već je to uradila glavna tužiteljka Višeg tužilaštva, Insajder.net je uputio zahtev Tužilaštvu da dostavi službenu belešku.

Objavljivanje službene beleške jeste u interesu javnosti kada se u obzir uzmu činjenice iz ne tako daleke prošlosti o tome šta sve može da bude sadržaj takvih beleški.

Službene beleške o obustavljanju postupaka “po nalogu s vrha”

O tome šta sve mogu da sadrže službene beleške svedoči slučaj predaje Milorada Ulemeka 2004, u to vreme provooptuženog za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Ulemek je nakon predaje sproveden u kabinet ministra unutrašnjih poslova Dragana Jočića, umesto, kako zakon nalaže, kod istražnog sudije.

Novinari Insajdera su dve godine postavljali bivšem ministru unutrašnjih poslova pitanje zašto je prekršio zakon i o čemu je razgovarao s Ulemekom, a tek 2006. po nalogu poverenika za informacije od javnog značaja Jočić je dostavio redakciji Insajdera službenu belešku koju je navodno napisao u noći predaje Ulemeka. Zbog sumnje da je službena beleška falsifikat, kao i da je prekršen zakon prilikom Ulemekove predaje, Drugo opštinsko tužilaštvo pokrenulo je istragu, a tužiteljka Snežana Bogdanović za slučaj je zadužila svog zamenika Zorana Jakovljevića. Međutim, četiri godine kasnije, 2010, novinari Insajdera su došli do službenih beleški bivše druge opštinske tužiteljke Snežane Bogdanović i njenog zamenika, a postupajućeg tužioca u ovom slučaju Zorana Jakovljevića, u kojima se navodi da je tadašnji okružni tužilac Milovan Božović zahtevao da se predmet arhivira s obrazloženjem da nema mesta za pokretanje krivičnog postupka protiv Jočića i bivšeg šefa BIA Radeta Bulatovića.

Bivša tužiteljka Snežana Bogdanović napisala je i službenu belešku u kojoj navodi da joj je naloženo da iz suda povuče predmet u kom se bivši načelnik Vojne bezbednosti Aco Tomić i četiri oficira nekadašnje Vojske Jugoslavije sumnjiče za skrivanje Ratka Mladića.

Tužilaštvo je podnelo zahtev za sprovođenje istrage, međutim, sedam dana kasnije isto to tužilaštvo je tražilo predmet nazad. Zašto se to dogodilo tadašnja druga opštinska tužiteljka Snežana Bogdanović obrazložila je u službenoj belešci, u kojoj je navela da je takvoj odluci prethodio sastanak zamenika javnog tužioca Branka Stamenkovića s tadašnjim ministrom pravde Zoranom Stojkovićem. Tužiteljku je, prema navodima beleške, ubrzo posle sastanka pozvao zamenik republičkog tužioca, koji joj je rekao da do daljeg ne postupa, odnosno da se u tom predmetu ne donosi nikakva odluka.