Deset godina od paljenja ambasada: Optužnica dopunjena, i dalje bez imena nalogodavaca (VIDEO)

Više tužilaštvo u Beogradu dostavilo je juče Višem sudu novu dopunjenu optužnicu protiv petorice policijskih načelnika koji su optuženi za nepostupanje u slučaju paljenja Ambasade SAD u Beogradu za vreme mitinga „Kosovo je Srbija“.

Kako se navodi u odgovoru Insajderu, Više tužilaštvo je po nalogu suda ispitalo dodatne svedoke i sada novu optužnicu prosledila sudu na potvrdu.

Podsetimo, početkom ove godine, Viši sud u Beogradu zatražio je dopunu optužnice „radi boljeg razjašnjenja stanja stvari“ .

Optužnica protiv pet policijskih službenika koji su komandovali policijom kada je zapaljena ambasada SAD, a kamenovana ambasada Nemačke 21. februara 2008, podignuta je tek devet godina kasnije, u aprilu prošle godine.

Prvooptuženi Slobodan Vukolić bio je načelnik Uprave policije Beograda i rukovodio je štabom formiranim zbog održavanja skupa „Kosovo je Srbija“. Optužen je general Stevan Bjelić u to vreme načelnik beogradske policije, kao i general Mladen Kuribak, tadašnji načelnik Uprave policije MUP-a Srbije. Optužen je i Zoran Rašković koji je bio zamenik rukovodioca štaba te večeri, a koji je inače bio načelnik Odeljenja za operacije u komandi Žandarmerije. Na optužnici je i Bojan Marković koji je bio komandant odreda Žandarmerije u Kraljevu.

Prva tri okrivljena - Vukolić, Bjelić i Kuribak - su danas u penziji, dok je Rašković i dalje u komandi Žandarmerije, kao i Marković koji je i dalje aktivni policijski službenik.

Oni se terete za teško delo protiv opšte sigurnosti i zloupotrebu službenog položaja.

Optužnica podignuta prošle godine, a u koju je Insajder imao uvid, ne daje , međutim, odgovor na pitanje ko je naredio policiji da ne štiti ambasade.

Iz ove optužnice proizilazi samo da policija nije postupila po šifrovanoj depeši Direkcije policije od 20. februara 2008 i Planu obezbeđenja javnog skupa koji je sačinila Uprava za grad Beograd 21. februara 2008.

Šta još otkriva optužnica Višeg javnog tužilaštva do koje je došao Insajder pogledajte u sledećem video prilogu.

Tok istrage i optužnica u delimičnoj tajnosti

Zanimljivo je da je i podizanje optužnice u ovom slučaju bilo praktično tajno. Tužilaštvo je potvrdilo da je optužnica podignuta tek nakon što je Insajder otkrio da je ona dostavljena optuženima.

Državni funkcioneri godinama obećavaju sprovođenje istrage i pronalaženje odgovornih, presude su tek nedavno donete neposrednim izvršiocima. Međutim, suđenje odgovornima u policiji još nije ni počelo. Za deo slučaja koji se odnosi na odgovornost onih koji su komandovali policijom bilo je nadležno Republičko javno tužilaštvo. 

Insajder: Policiji oko 18.25 naređeno da se povuče

Ambasade u Beogradu su napadnute 21. februara 2008. tokom protesta „Kosovo je Srbija“. Insajder je u Serijalu Nemoć države još 2009. objavio, da je oko 18.25 policiji naređeno da se povuče i time je omogućeno huliganima da pola sata neometano napadaju i pale ambasade SAD i Nemačke.

U neredima nakon mitinga povređeni su 78 građana i 52 policajca.

Sve do jula 2014. ništa se o tom postupku nije znalo, da bi jula te godine ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović formirao Radnu grupu čiji je zadatak bio da utvrdi sve okolnosti u vezi s paljenjem ambasada SAD i Nemačke u Beogradu 2008.

Sredinom oktobra 2014. Više tužilaštvo je dobilo je izveštaj radne grupe Ministarstva unutrašnjih poslova o paljenju ambasada na osnovu kog je pokrenulo istragu.

Inače, izveštaj radne grupe nosi oznaku službena tajna.

Paljenje ambasada mrlja na ugledu Srbije

Zemlja domaćin je, prema najvišim međunarodnim aktima, dužna da štiti strana predstavništva.

Zašto su te 2008. ambasade pola sata ostale nezaštićene, da li je i kakvo naređenje bilo, ko je uopšte komandovao policijom, pitanja su na koje već godinama, osim javnosti Srbije, odgovore traže i Nemačka i SAD.

Slučaj paljenja ambasade jedno je od pitanja koje posebno opterećuje odnose Srbije i SAD.

Utvrđivanje odgovornosti za paljenje ambasada jedan je od zahteva parlamentarne grupe CDU/CSU nemačkog Bundestaga, dok skoro svaki zvaničnik iz Vašingtona koji dolazi u Srbiju na spisku tema ima pitanje šta je s odgovornima za događaje iz februara 2008.

Presude neposrednim izvršiocima

Viši sud u Beogradu osudio je nedavno na uslovne kazne zatvora od po pet i šest meseci četvoricu optuženih za paljenje američke ambasade 2008. godine u Beogradu.

Odlukom suda trojica optuženih oslobođeni su optužbi, a kazne se neće izvršiti ukoliko osuđeni ne izvrše novo krivično delo u roku provere od dve godine.

Reagujući na ovu presudu, ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot je ocenio i da su nakon presude ostala otvorena pitanja jer niko nije odgovarao ne samo za paljenje ambasade, već i za smrt jedne osobe.

Mina Milanović