Okrugli sto o ustavnim amandmanima: Poslednja prilika da struka ubedi Ministarstvo pravde da promeni sporna rešenja

Današnji okrugli sto o ustavnim amandmanima u oblasti pravosuđa poslednja je šansa da struka ubedi Ministarstvo pravde da promeni ili čak povuče predložene amandmane za koje već mesecima upozoravaju da ne doprinose nezavisnosti, već podstiču politički uticaj na pravosuđe. Za to će, sudeći po najavi, imati pet sati.

Ilustracija: Ustav Srbije

Samu raspravu otvoriće premijerka Ana Brnabić i ministarka pravde Nela Kuburović, a planirano je učešće i predstavnika pravosudnih institucija, OEBS-a, Evropske unije, Saveta Evrope, strukovnih udruženja.

Najavljeno je i da će se na samom početku rasprave predstaviti tekst ustavnih amandmana, za koje Ministarstvo pravde tvrdi da je u „potpunosti usklađeno sa preporukama Venecijanske komisije“. Ipak, kako je pokazala analiza novinara redakcije Insajder, u konačni tekst amandmana nisu ušle ključne zamerke koje je prvo imala domaća stručna javnost, a kasnije i sama Venecijanska komisija.

To se pre svega odnosi na sastav najviših sudskih i tužilačkih tela – Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca, u kojima se ostavlja mogućnost za još veći politički pritisak na pravosuđe.

Prema rešenju Ministarstva pravde Visoki savet sudstva će činiti 10 članova umesto dosadašnjih 11.

Od tih 10, u sastavu Visokog saveta sudstva biće pet istaknutih pravnika, koje bira Narodna Skupština odnosno politička većina i pet sudija koje bira struka. Odluke će se donositi većinom, a ukoliko se Visoki savet ne dogovori u roku od 60 dana, on može biti raspušten.

Tada, odluku umesto Saveta donosi posebna Komisija koja u svom petočlanom sastavu ima većinu političkih ličnosti među kojima su predsednik Narodne Skupštine, i dva funkcionera koje bira Narodna skupština - Vrhovni javni tužilac i Zaštitnik građana.

Situacija sa Visokim savetom tužilaca, za nijansu se čini gora.

U ovom telu, koje treba da bude stub u borbi protiv kriminala i najviše telo koje štiti tužioce koji, u skladu sa zakonom, treba da istraže i sporne odluke ili poteze predstavnika aktuelne političke elite, sedeće najmanje tužioca koje su izabrale kolege.

Prema predloženom tekstu, u ovom telu biće samo četiri tužioca dok će ostatak činiti isključivo predstavnici koji su na jedan ili drugi način dobili podršku političke elite. Prvo će, pored tužioca, u ovom telu sada sedeti četiri istaknuta pravnika, koje bira Narodna Skupština kao i Vrhovni tužilac kojeg takođe bira Skupština i ministarka pravde.

Ovo telo će odluke donositi glasovima najmanje šest članova Visokog saveta tužilaca što praktično znači da tužioci koje su birale kolege i nisu potrebni za donošenje odluka u ovom veću.

Inače, ovo je samo jedno od rešenja Ministarstva pravde na koje struka već mesecima upozorava. Podsetimo, Ministarstvo pravde objavilo je krajem januara Radni tekst izmena Ustava o pravosuđu. Odmah nakon objavljivanja, predstavnici struke gotovo su bili jedinstveni u oceni da su predložene izmene neprihvatljive jer omogućavaju jači pritisak na pravosuđe. Povlačenje ili izmene ovakvog teksta tražili su i Apelacioni sud, Visoki savet sudstva, Vrhovni kasacioni sud, Državno veće tužilaca, advokati, a povlačenje je zatražio i Nacionalni konvent za EU.

Uprkos apelima struke, ministarka pravde odlučila je da ipak ne povuče ovaj tekst. Na pitanja novinara redakcije Insajder zašto ignoriše mišljenje struke jer ne povlači amandmane iako to traži sudije, tužioci, nevladine organizacije i tako šalje poruku da je mišljenje struke ne zanima, ministarka je rekla da je mišljenje struke interesuje i da će nakon što pogleda sve argumentovane kritike, izaći s izmenjenim tekstom.

U međuvremenu, novi tekst, sa kako struka navodi "kozmetičkim" promenama, Ministarstvo pravde prosledilo je Venecijanskoj komisiji.

Ova komisija je ubrzo objavila mišljenje u kojem je za 27 amandmana na Ustava u oblasti pravosuđa imala 44 primedbe. Većina kritika ovog evropskog savetodavnog tela poklopila sa kritikama domaće stručne javnosti, pa je struka ponovo pozvala Vladu i Ministarstvo pravde da, imajući u vidu zamerke Venecijanske komisije, formira novu radnu grupu i organizuje pravu stručnu javnu raspravu o izmenama ustava u oblasti pravosuđa.

Ministarka pravde u istom danu saopštila je "da ne vidi razlog da se ispočeka pišu amandmani niti da se o tome ponovo vodi javna rasprava" uveravajući javnost da će Ministarstvo pravde u konačnom tekstu usvojiti sve preporuke Venecijanske komisije.