Suđenje Luki Karadžiću: Za pola godine održano samo pripremno ročište

Okrivljeni su u inostranstvu ili letovanju, advokat nije uspeo da stigne zbog gužve u saobraćaju, zatraženo je izuzeće tužioca ili optuženi ima zdravstvene tegobe baš na dan suđenja - ovo su samo neki od razloga za odlaganje brojnih suđenja koja u Srbiji traju godinama. Suđenje Luki Karadžiću samo je jedan od slučajeva koji traju godinama, a od početka novog suđenja u februaru održano je samo pripremno ročište.

Suđenje Luki Karadžiću, bratu haškog optuženika Radovana Karadžića, ponovo je na početku. Postupak protiv njega se vodi za saobraćajnu nesreću od jula 2005. u kojoj je stradala dvadesetjednogodišnja Branislava Rebić.

Brojni primeri zastarevanja

U Srbiji su brojni slučajevi zastarevanja krivičnog gonjenja. Posebno uznemiravajuće je bilo zastarevanje procesa protiv vladike Pahomija u slučaju seksualnog zlostavljanja četvorice dečaka u Vranju.

Posle više od decenije suđenja zastareo je i slučaj protiv Jezdimira Vasiljevića, optuženog da je tokom devedesetih sebi i drugima pribavio imovinsku korist veću od 50 miliona maraka.

Takođe su zastareli i slučajevi vođeni protiv sina i ćerke bivšeg predsednika SRJ Slobodana Milošević.

Predrag Ranković Peconi, vlasnik Invej grupacije, 2004. bio je optužen za utaju poreza od 2,6 miliona dinara. Međutim, i ovaj postupak je zastareo, 2012.

Tokom suđenja koje traje više od decenije promenjeno je šest sudija, održano 30 ročišta, ali epiloga i dalje nema.

Porparolka Višeg suda u Kragujevcu Svetlana Simović izjavila je za Insajder.net da je suđenje je u fazi glavnog pretresa, dok je sledeće ročište zakazano za 22. septembar.

„Februara ove godine predmet je dodeljen novom sudiji i nakon toga održano je pripremno ročište, gde su se stranke saglasile da samo budu pročitani dokazi, a ne i da se dokazuju, pa se u skladu s tim očekuje da suđenje bude završeno do kraja godine“, rekla je Simovićeva za Insajder.net.

Na naše pitanje koliko je tačno ročišta bilo zakazano od dolaska novog sudije, Simovićeva kaže da je 12. maja bilo održano pripremno ročiše, nakon čega je zakazan pretres za 6. jul. Međutim, taj pretres je odložen zbog nedolaska branioca, koji je imao obaveze u inostranstvu, pa je tako sledeći pretres zakazan za 22. septembar, za kada se planira izvođenje veštačenja Nacionalnog kriminalističko-tehničkog centra MUP-a Srbije, rečeno je za Insajder.net u kragujevačkom Višem sudu.

Tužilaštvo optužuje, tužilaštvo brani

Saobraćajna nesreća u kojoj je smrtno povređena dvadesetogodišnja Branislava Rebić desila se pre 11 godina, kada je na magistralnom putu Kragujevac-Topola došlo do sudara "mercedesa", koji je vozio Luka Karadžić, i automobila "fijat", kojim je upravljala Branislava Rebić.

Čak šest godina kasnije, 27. maja 2011, Viši sud u Kragujevcu doneo je presudu kojom je Luka Karadžić osuđen na dve godine i šest meseci zatvora, a decembra iste godine Apelacioni sud odbija obe žalbe i potvrđuje presudu. Međutim, Karadžić nikada nije otišao na izdržavanje kazne jer mu je usvojena molba za odlaganje. Godinu dana nakon donošenja pravosnažne presude desio se obrt jer Republičko tužilaštvo podnelo zahtev za zaštitu zakonitosti u korist optuženog Karadžića, odnosno Tužilaštvo je predložilo ukidanje presude s obrazloženjem da je povređeno pravo okrivljenog.

U rekordnom roku, za nešto više od mesec dana, 14. januara 2013, Vrhovni kasacioni sud prihvata zahtev Tužilaštva i ukida pravosnažnu presudu Apelacionog suda kojom je Karadžić osuđen na zatvorsku kaznu i zabranu upravljanja motornim vozilom na tri godine. Istom odlukom suđenje je vraćeno na početak.

Dve godine kasnije, u februaru ove godine, suđenje je ponovo vraćeno na početak, a razlog je penzionisanje postupajućeg sudije.

Prema pisanju pojedinih medija, među kojima su i Blic i B92, Luka Karadžić je jedno vreme bio član Glavnog odbora SNS-a.

Efikasan pravosudni sistem uslov za ulazak u EU

U izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije, između ostalog, navodi se i podatak da je u 2014. Visokom savetu sudstva podneto oko 2.000 pritužbi na rad sudija i predsednika sudova, uglavnom zbog odugovlačenja postupaka.

Analizirajući slučaj afere Indeks, Insajder.net je objavio da je jedini epilog ovog suđenja to da više od polovine optuženih neće biti osuđeno jer je zbog dužine sudskog procesa nastala, ili će do kraja 2016. nastati, apsolutna zastarelost za krivična dela za koja se terete.

Nakon 15 godina suđenja nekadašnjim funkcionerima SPS-a i JUL-a, optuženima za nezakonitu dodelu i prisvajanje državnih stanova devedesetih godina, proces je počeo iznova u aprilu ove godine.

Još jedan od primera dugogodišnjeg suđenja u Srbiji bez pravosnažne presude jeste i suđenje u postupku protiv troje lekara i vlasnice klinike Decendra, koji su optuženi za nesavesno lečenje devetnaestogodišnje Jelice Radović, preminule od sepse nakon operacije čukljeva na toj klinici 2006. Međutim, po svemu sudeći, u ovom slučaju, presuda će ipak uskoro biti izrečena.

Sredinom jula ove godine Srbija je otvorila poglavlja 23 i 24 u pregovorima s Evropskom unijom koja se odnose na pravosuđe, ljudska prava, slobodu i bezbednost. Stoga, Srbiji sada predstoji posao usklađivanja mnogih zakona s pravom Evropske unije, ali i pojačanje kontrole primene zakonskih propisa.

Istovremeno, u Srbiji sudski postupci traju godinama, a i kada stignu do kraja, vraćaju se na početak

I dok je optuženima dozvoljeno da odlažu služenje kazni i da ne dolaze na ročišta, prema istraživanju Insajdera, sudije odgovorne za zastarevanje pojedinih slučajeva retko budu adekvatno i kažnjene.

Insajder.net je u priči “Kako sudi sud za pravosuđe” objavio podatke Visokog saveta sudstva koji pokazuju da su od 2014. do sredine 2016. pokrenuta 62 disciplinska postupka protiv sudija, ali je zbog teškog disciplinskog prekršaja do tada bilo razrešeno 13 sudija. U više slučajeva sudije su kažnjene opomenom ili smanjenjem plate.

Početkom ove godine na snagu je stupio Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, koji omogućava građanima da upute prigovor predsedniku suda i dobiju novčanu nadoknadu ako bude utvrđeno da je sud odgovoran za odugovlačenje postupka.