I Gornji dom usvojio zakon koji sprečava Bregzit bez dogovora

Gornji dom britanskog parlamenta usvojio je zakon koji onemogućava da Velika Britanija izađe iz Evropske unije bez dogovora do 31. oktobra. Zakon istovremeno obavezuje premijera Borisa Džonsona da od Brisela zatraži produženje roka za Bregzit do 1. januara. Inače, Džonson je danas rekao da će otići u Brisel, izdejstvovati sporazum I osigurati izlazak iz EU 31. oktobra, ali i poručio da ne razmišlja o ostavci.

Bregzit, ilustracija / Foto: AP Photo/Tim Ireland

Zakon je prethodno usvojio Donji dom parlamenta, a da bi zvanično stupio na snagu potrebno je da ga kraljica Elizabeta odobri, što se očekuje u ponedeljak, preneo je Rojters.

Džonson je taj zakon nazvao “zakonom predaje” i rekao da je ugrozio njegove pregovore sa EU time što je otklonio pretnju od izlaska Britanije iz Unije bez dogovora.

Upitan da li može da obeća britanskoj javosti da neće ići u Brisel i tražiti novo odlaganje Bregzita, Džonson je rekao: “Mogu to da obećam. Radije bih bio mrtav u jarku”.

On se, u govoru u policijskoj stanici u severnoj Engleskoj, zapitao kakva bi bila svrha daljeg odlaganja izlaska Britanije iz EU, prenosi Rojters.

Britanski premijer je izbacio 21 poslanika iz svoje vladajuće Konzervativne partije zato što su se prilikom usvajanja zakona pridružili opozicionim strankama u Donjem domu parlamenta.

Potom je rekao da u Britaniji moraju da se održe opšti izbori, kako bi glasači odlučili ko će pregovarati sa Briselom, ali opozicione partije su odbile mogućnost raspisivanja izbora, navodeći da ne žele da dozvole Džonsonu da diktira vreme održavanja takvog glasanja.

Džonson je od stupanja na funkciju premijera u julu ove godine više puta rekao da ne želi prevremene izbore, međutim on je taj stav promenio u međuvremenu, kada je parlament prihvatio nacrt zakona koji blokira izlazak iz EU bez sporazuma.

Nakon glasanja tada Džonson je rekao da predlog zakona „predaje kontrolu“ Evropskoj uniji.

Vlada britanskog premijera izgubila je u utorak većinu u parlamentu pošto je poslanik Filip Li, koji je Vladi obezbeđivao jedan glas više, prešao u opozicionu Liberalno-demokratsku stranku.

Džonson je bio uporan u svom nastojanju da izvede Veliku Britaniju iz Evropske unije 31. oktobra, sa ili bez sporazuma, i bio je spreman, ukoliko njegova stranka ne dobije većinsku podršku, da za 15. oktobar raspiše prevremene parlamentarne izbore.

Inače, britanski premijer se nedavno sastao s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a zatim i sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, u nastojanju da isposluje nove pregovore o Bregzitu, čemu se uporno protive briselski zvaničnici.

Glavna tačka sporenja između zvaničnika EU i Britanije ostao je „bekstop“ odnosno nastojanje da se nađe mehanizam kako bi se sprečila „tvrda” granica između britanske provincije Severne Irske i Republike Irske koja ostaje u Evropskoj uniji.

Ukoliko se „bekstop” primeni, a Velika Britanija i Evropska unija se ne dogovore o trgovinskom sporazumu posle Bregzita, onda će Severna Irska ostati usklađena sa nekim pravilima jedinstvenog evropskog tržišta. Istovremeno, cela Velika Britanija bi ostala u carinskoj uniji sa EU sa obavezom usklađivanja sa sadašnjim i budućim pravilima Brisela o konkurenciji i državnoj pomoći, prenosi Bi-Bi-Si. Ovi aranžmani biće u funkciji dok se Ujedinjeno Kraljevstvo i EU ne saglase da više nisu nužni. Pristalice Bregzita se pribojavaju da bi u tom slučaju njihova zemlja ostala vezana za evropski blok na neodređeno vreme.

Uslovi pod kojim će Britanija napustiti EU i dalje nisu poznati.

Izvor: RTS, Insajder