Poslanici usvojili set zakona za izborni proces: Kako sprečiti funkcionersku kampanju

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas set zakona čija bi primena, kako je u raspravi istaknuto, trebalo da doprinese stvaranju boljih i pravednijih izbornih uslova. Poslanici su usvojili izmene i dopune Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, izmene i dopune Zakona o sprečavanju korupcije, izmene i dopune Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, kao i dopune Zakona o javnim preduzećima.

Skupština Srbije Foto: Srđan Ilić

Nova zakonska rešenja trebalo bi pre svega da ograniče takozvanu funkcionersku kampanju.

Kako je rečeno u raspravi, funkcioneri stranaka koji su istovremeno na javnoj funkciji ili su direktori javnih preduzeća, neće smeti da javne resurse koriste u stranačke svrhe, a Agencija za borbu protiv korupcije će u slučaju da do funkcionerske kampanje ipak dođe, morati da reaguje u roku od tri dana.

Obrazlažući ove propise u parlamentu ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić rekao je da bi oni trebalo da obezbede pravednije uslove za izbore i da unaprede izborni proces predložen uz uvažavanje preporuka Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Kancelarije za demokratiju i ljudska prava (ODIHR).

Ružić je dodao da su izborna pravila ista kakva su bila i 2008. i 2012. godine, ali da je ova "vlada rešena da ispravi nasleđene slabosti koje se odnose na upotrebu javnih resursa u predizbornoj utakmici i funkcionersku kampanju kako bi svi učesnici na izborima imali jednake uslove i kako bi građani imali što pouzdaniji i transparentniji izborni proces."

Izmenama će, kako je dodao, biti uređeno finansiranje političke aktivnosti tokom izborne kampanje, upotreba javnih resursa, dužnosti, zabrane i ograničenja najviših državnih i javnih funkcionera i direktora javnih preduzeća, a konkretne mere usmerene su na potpuno razdvajanje stranačkih i državnih aktivnosti tokom izbornog procesa.

Državnim funkcionerima biće zabranjeno korišćenje javnih skupova, u kojima učestvuju kao funkcioneri, za promociju političkih stranaka, a posebno za javno predstavljanje izbornih programa ili pozivanje birača da za njih glasaju odnosno da bojkotuju, rekao je ministar.

Izabrani zamenici ombudsmana

Poslanici su danas izabrali i tri zamenika zaštitnika građana, i to advokata Jelenu Stojanović, generalnog sekretara Narodne banke Srbije Natašu Tanjević i advokata Slobodana Tomića.

Ružić je dodao da se uvode i novi razlozi za razrešenje direktora javnih preduzeća ukoliko koriste javne resurse za pomoć političkim subjektima ili vrše pritisak na zaposlene u vezi sa podrškom kandidatima.

Najznačajniju ulogu u procesu, kaže Ružić, ima Agencija za borbu protiv korupcije, kojoj će državni i lokalni organi koji su finansirali političke subjekte biti dužni da u roku od tri dana dostave eventualne tražene podatke, a agencija mora da odluči u roku od pet dana i donese rešenje da li je povređen zakon.

Kako je objasnio ministar, pravo da pokrenu postupak pred Agencijom imaće stranke, koalicije i grupe građana koje su podnosioci proglašene izborne liste odnosno predlagači kandidata na izborima.

Kako je objasnio Ružić, ova zakonska rešenja su nastala kao rezultat preporuka radne grupe za saradnju sa OEBS-om i ODIHR-om a uz učešće nevladinih organizacija Crta, Cesid i Transparentnost Srbija.

Izmene seta zakona o kojima je danas Skupština započela raspravu predložene su posle razgovora vlasti i dela opozicije sa evropskim parlamentarcima o unapređenju izbornih uslova. Istovremeno s usvajanjem zakona, održava se i treći, poslednji predizborni krug ovog dijaloga.

Ograničenje funkcionerske kampanje bila je i tema ovonedeljne Insajder debate u kojoj su u ovoj temi sa Senkom Vlatković Odavić razgovarali poslanici Vladimir Đukanović (SNS), Marko Đurišić (SDS) i Pavle Dimitrijević iz organizacije Crta.

Izvor: Insajder, Beta