RTB Bor zvanično preuzet, budući naziv Zi Đin Bor Kuper

Kineska kompanija Zi Đin (Zi Jin) danas je zvanično preuzela Rudarsko-topioničarski basen (RTB) Bor i uplatila 350 miliona dolara za dokapitalizaciju. Ugovor o preuzimanju potpisali su u Beogradu ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić i potpredsednik i izvršni direktor Zi Đina Džordž Fang.

Potpisivanje ugovora o preuzimanju RTB Bor / Foto: Tviter @RTBBor

Dogovoreno je da se ubuduće borska kompanija zove Zi Đin Bor Kuper , a kasnije će biti pridodat i naziv Srbija.

Zi Đin je izabran za strateškog partnera jer je na tenderu ponudio kupovinu udela od 63 odsto u RTB-u, biznis plan u vrednosti 1,26 milijardi dolara, u okviru kojih je i obavezujućih 350 miliona dolara za dokapitalizaciju.

Kineska kompanija Zi Đin se dodatno obavezala da će obezbediti 200 miliona dolara za izmirenje duga RTB-a Bor.

Antić: Zi Đin će isplatiti istorijske dugove RTB Bor

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je novinarima da će kompanija Zi Đin investirati u poboljšanje proizvodnje, otvaranje novih rudnika i povećanje efikasnosti u Srbiji, kao i da će značajno povećati proizvodnju u RTB-u Bor.

"U borskom basenu će se posle tri godine proizvoditi oko 80.000 tona bakra i sopstvenog koncentrata, a već posle šeste godine očekujemo proizvodnju od 120.000 do 150.000 tona koncentrata bakra. To je veliko povećanje s obzirom na to da se danas tamo proizvodi oko 42.000 tona", naveo je Antić.

Ministar je istakao da će se posle završenog investicionog perioda od šest godina u RTB-u Bor proizvoditi od 200.000 do 250.000 tona katodnog bakra čime će Srbija postati treći najveći proizvođač bakra u Evropi.

Antić je podsetio da će kineska kompanija Zi Đin isplatiti „istorijske dugove“ RTB-a, čime će se borski basen stabilizovati kao jedan od najznačajnijih segmenata srpske privrede.

"To će biti značajno za čitav niz naših subjekata, počevši od Fonda za razvoj koji će biti jači za 20 miliona dolara, kao i za Elektroprivredu Srbije. Za rudnu rentu Ministarstva finansija i Ministarstva rudarstva i energetike, Fond za zaštitu životne sredine, Agenciju za osiguranje depozita, Poštansku štedionicu i čitavih niz banaka biće uplaćeno gotovo 200 miliona dolara", naveo je on.

Prema njegovim rečima, strateški partner RTB-a, Zi Đin je moćna rudarska kompanija koja posluje u 10 zemalja i ostvaruje značajne rudarske i poslovne rezultate.

"Ta kompanija je garant da će se u Boru ostvarivati rudarska proizvodnja u skladu sa najvećim svetskim standardima i kada je u pitanju efikasnost i kvalitet, ali i zaštita na radu i ekologija", ocenio je Antić.

On je ukazao da je preuzimanje borskog basena od strane Zi Đina jedan od najboljih procesa kroz koji je Srbija prošla u periodu privatizacije i strateških partnerstava.

Dodao je da će uskoro biti održana i prva sednica Odbora direktora i sednica Upravnog odbora kako bi se imenovala nova uprava RTB-a Bor.

Stariji potpredsednik i izvršni direktor Zi Đina Džordž Fang rekao je da se poslovanje te kompanije podudara sa poslovanjem RTB-a Bor, nezavisno od toga da li se radi o zlatu ili bakru.

"Ovo je prekretnica za RTB i kompaniju Zi Đin, ali je i važan dan za odnose Srbije i Kine i nadam se da ćemo uspeti da poboljšamo menadžment, proizvodnju i topionice borskog basena", rekao je on.

Inače, Srbija već godinama nastoji da proda RTB Bor, a kineska kompanija Ziđin se kao potencijalni kupac pominje još od prošle godine.

Istovremeno, građani Srbije i dalje plaćaju stare dugove RTB Bor. Arbitražni sud u Ženevi doneo je prošle godine presudu da je Srbija dužna da grčkoj metalurško-energetskoj kompaniji Mitilineos plati kompenzaciju u visini oko 40 miliona dolara zbog spora oko ulaganja u RTB Bor.

S tim u vezi početkom februara Vlada Srbije i grčka kompanija potpisale su sporazum da Srbija toj firmi isplati 40 miliona dolara kompenzacije, na šta se obavezala odlukom arbitražnog suda u Švajcarskoj zbog ugovora koji je kompanija RTB "Bor" potpisala 1990-ih godina, a nije ga ispunila.

Spaskovski na čelu RTB Bor još tri godine

Spaskovski je tokom 90-ih bio član SPS i direktor Rudnika bakra Bor, zavisnog preduzeća RTB-a, a smenjen je posle promene vlasti 2000. Nakon bezuspešnih pokušaja prodaje, a zatim i pronalaženja strateškog partera za RTB, oktobra 2008. Spaskovski dolazi na čelo ove kompanije.

Spaskovski se pominje u beloj knjizi MUP-a Srbije iz 2002. zbog, kako se navodi, zloupotreba u poslovanju prilikom nabavljanja opreme za Rudnik bakra Bor. Zbog malverzacija u poslovanju dok je bio na čelu preduzeća, protiv njega je posle 2000. godine podignuto više krivičnih prijava, ali je na sudu oslobođen optužbi 2004.

Takođe, uprkos zakonskoj obavezi da javne i državna preduzeća treba voditi profesionalni menadžment koji je izabran na tenderu, dosadašnji generalni direktor RTB Bor Blagoje Spaskovski na tom mestu nalazi se već godinama, a kako je nedavno najavio, u ovoj kompaniji će ostati još tri godine pod ugovorom.

Blagoja Spaskovskog Vlada Srbije imenovala je na mesto generalnog direktora krajem oktobra 2008, a na predlog tadašnjeg ministra ekonomije i lidera URS-a Mlađana Dinkića.

Upravo tada je počeo novi investicioni ciklus u Boru. Kako je Insajder objavio u serijalu Rudnik dugova 2013, novi investicioni ciklus u Boru pretvorio se u nekontrolisano trošenje sredstava.

Uprkos brojnim dokazima o zloupotrebi sredstava do danas za to niko nije odgovarao.

Gradnja Topionice primer nekontrolisanog trošenja

Najbolji primer nekontrolisanog trošenja je gradnja Topionice koja je koja je građena kreditima za koje je garantovala država. Kako je objavio Insajder, gradnja nove Topionice uvećana je trostruko za tri i po godine godine – sa 100 na čak 300 miliona evra. Posao je dodeljen kanadskoj firmi Lavalin u direktnim pregovorima, bez tendera, a ceo posao je završen u uskom krugu ljudi.

Početkom prošle godine mediji su objavili da je policija po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal počela predistragu o jednom od najvećih poslova u RTB-u poslednjih decenija - gradnji Topionice.

Kako je ova investicija započeta u vreme kada je ministar ekonomije bio Mlađan Dinkić, a upravo je njegovo ministarstvo odobrilo ceo posao, on je u januaru saslušan u policiji u svojstvu građanina, a jedna od tema je bila i Topionica. 

Insajder se poslovanjem RTB-a Bor bavio u serijalu Rudnik dugova još 2013.

Izvor: Beta, Insajder