Transparentnost: Nije poznato kako je potrošena razlika od 60 miliona evra za kovid bolnice

Transparentnost Srbija saopštila je danas, povodom izjave predsednika Aleksandra Vučića da je za izgradnju dve kovid bolnice u Batajnici i Kruševcu potrošeno oko 100 miliona evra, da nije poznato na šta je utrošeno 60 miliona evra više nego što je ranije najavljeno.

Transparentnost Srbija

“Mediji prenose kao vest izjavu Aleksandra Vučića, po još jednom pitanju iz njegove nenadležnosti – da nas  opremanje kovid bolnice u Kruševcu košta milijardu i 119 miliona dinara, odnosno oko 10 miliona evra. Umesto razjašnjenja, ova izjava stvara dodatne dileme pored i onako oskudnih informacija koje su bile objavljene do sada”, saopštila je Tanparentnost Srbija.

Prema podacima koje je Ministarstvo zdravlja objavilo pre više od mesec dana, cena koja je ugovorena za opremanje ove dve kovid bolnice bila je dve milijarde i 56 miliona dinara, a posao su 9. oktobra 2020. dobili konzorcijumi sličnog sastava – Drager tehnika DOO Beograd, Beolaser DOO Beograd, Magna Pharmacia DOO Beograd, navodi Transparentnost.

Transparentnost podseća da je još ranije, 30. jula 2020, Vojnograđevinska ustanova Beograd, dala je posao izrade projektne dokumentacije i izvođenje radova po sistemu „ključ u ruke“ u Batajnici za 3.328.500.000,00 dinara. "Ista takva nabavka radova u Kruševcu ugovorena je dan kasnije za 1.660.194.000,00 dinara. U oba slučaja posao su dobili Teming elecrotehnology DOO Niš, Termomont DOO Beograd i Saša Milosavljević PR Centar za preventivni inženjering , projektovanje, edukaciju i savetovanje  BP consulting Kruševac, podseća Transaprentnost. Kako se kosntatuje, za izgradnju je ugovorena cena od oko pet milijardi dinara. U zbiru, zaključuju, tih sedam  milijardi dinara jednako je oko 60 miliona evra", navedeno je.

Nepoznato je, odnosno, ne može se proveriti ni u jednom dokumentu, za šta je tačno utrošeno ovih 60 miliona evra. Naime, jedini dokument koji dostupan jeste informacija o dobitnicima ugovora i ceni, kao i o razlozima zbog kojih druge informacije nisu objavljene, navodi se u saopštenju.

U slučaju opremanja kovid bolnica, postupak je sproveden bez primene Zakona o javnim nabavkama. Kao osnov za to je navedena odredba prema kojoj naručioci ne primenjuju Zakon jer bi primena Zakona „obavezala Republiku Srbiju da otkrije podatke čije otkrivanje je u suprotnosti za bitnim interesima njene bezbednosti, a na osnovu odluke Vlade“, podseća Transparentnost.

“Na mestu gde je trebalo obrazložiti ove razloge, ne navodi se međutim, ni jedan razlog iz oblasti bezbednosti države… Umesto na zaštitu bezbednosti, Ministarstvo zdravlja se pozvalo na razloge hitnosti (koja je bila neupitna). Međutim, hitnost nipošto nije bila valjan razlog da se u potpunosti isključi transparentnost dok postupak traje, niti da se ograniči konkurencija samo na one firme koje su direktno pozvane da daju ponude”, tvrdi Transparentnost.

“Kod izgradnje bolnica, primenjena je najmanje transparentna procedura koju Zakon poznaje, ona koja se primenjuje ‘radi obezbeđivanja osnovnih životnih uslova u slučajevima elementarnih nepogoda ili tehničko-tehnoloških nesreća čije posledice ugrožavaju bezbednost, zdravlje i živote ljudi, materijalna dobra ili životnu sredinu, u skladu sa propisima kojima se uređuju vanredne situacije’“, stoji u saopštenju Transparentnosti.

Efekat je, kako se navodi, bio isti – ponude su mogle da daju samo firme koje su pozvane, a informacije o tome da se postupak uopšte sprovodio i krajnji ishod, objavljene su tek mesec dana kasnije.

“Za razliku od navodno ‘bezbednosnih nabavki’, ovde detaljne informacije načelno nisu tajne, ali Zakon nije propisao obavezu da se objave’, stoji u saopštenju.

Većina javnih nabavki tokom pandemije ostala je tajna čime se Insajder bavio u serijalu Epidemija tajni.