Vlada Srbije: Vansi uplatio 501 milion evra, od ponoći postaje operater aerodroma Nikola Tesla

Kompanija Vansi erports uplatila je danas jednokratnu koncesionu naknadu u iznosu od 501 milion evra u skladu s Ugovorom o koncesiji, i od ponoći postaje operater aerodroma Nikola Tesla na period od 25 godina, dok Republika Srbija ostaje vlasnik aerodroma, saopšteno je iz Vlade. Ovo bi trebalo da znači da bi javnost uskoro mogla da vidi sve detalje Ugovora koji su predstavnici države potpisali pre skoro devet meseci.

Aerodrom "Nikola Tesla" Beograd. Foto Srđan Ilić

U saopštenju se navodi da je na današnjoj sednici Vlade konstatovano je da su kompanije „Vinci Airports S.A.S“ i „Vinci Airports Serbia d.o.o.“ ispunile sve prethodne uslove iz Ugovora o koncesiji potpisanog 22. marta ove godine.

„Tokom perioda trajanja Koncesije, kompanija Vinci Airports Serbia d.o.o dužna je da uplaćuje koncesionu naknadu svake godine, kao i da sprovodi ulaganja u aerodromsku infrastrukturu u rokovima, i u skladu sa Ugovorom o koncesiji. Ukupna vrednost ove transakcije iznosi 1,46 milijardi evra i predstavlja prvu koncesiju ovako velike vrednosti ikada sprovedene u Republici Srbiji“, saopštila je Vlada.

Dodaje se da Vinci Airports (Vansi aerodromi) planira da aerodrom „Nikola Tesla“ postane regionalno čvorište, kao i da se broj putnika koji koriste aerodrom Nikola Tesla poveća tri puta tokom perioda trajanja Koncesije.

Inače, zamenik gradonačelnika Beogarda Goran Vesić je izjavio danas u Skupštini Beograda, prilikom predstavljanja budžeta, da će zvanično preuzimanje Aerodroma značiti i velike investicije.

„Investicije u Aerodrom, ali i druge investicije, kao što će biti izgradnja pruge BG voza, koja će povezivati Aerodrom i centar, o čemu se pregovara sa Vladom Japana", rekao je Vesić.

U kabinetu premijerke, međutim, nisu odgovorili na pitanje zašto je informaciju o koncesiji koju je, u ime države, potpisala Vlada Srbije javnosti saopštio zamenik gradonačelnika, a ne neko iz Vlade Srbije.

Potraga za koncesionarom trajala više od devet meseci

Na sajtu Aerodroma Nikola Tesla 10. februara 2017. objavljen je javni poziv za koncesiju ovog inače monopolskog preduzeća koje je, imajući u vidu da zarađuje od svih avio-kompanija koje ga koriste za saobraćaj, po pravilu poslovalo profitabilno. Upravo ova činjenica bila je i argument pojedinim stručnjacima u kritikama da je koncesija bespotrebna i neosnovana, dok su sa druge strane predstavnici vlasti na ove kritike odgovarali da je koncesija dobar model da se dodatno unapredi i modernizuje sam aerodrom.

Više od deset meseci kasnije doneta je odluka ko će upravljati Aerodromom narednih 25 godina. Vest je građanima premijerka Ana Brnabić saopštila 6. januara. Ona je tada rekla da je najbolju ponudu za koncesiju dala francuska korporacija "Vansi erports“ i to po sva tri kriterijuma - finansijskom, tehničkom i pravnom.

S detaljima koncesije bio je upoznat i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je tom prilikom rekao da je cena od 501 milion evra viša od prvobitnih očekivanja.

„Očekivao sam prvo između 300 i 350 miliona evra. Kada sam shvatio da nam kreditni rejting raste, povećao sam na 400, a dobili smo 501 milion evra“, naveo je tada Vučić.

Foto: Miloš Miškov/Beta / Potpisivanje koncesije za Aerodrom Nikola Tesla

Kako je dodao, od toga 417 miliona evra je budžetskih prihoda, a 84 miliona dobijaju mali akcionari.

Ugovor o koncesiji beogradskog aerodroma predstavnici Vlade Srbije i francuska korporacija "Vansi erports" potpisali su 22. marta. Svi detalji ovog ugovora, u šta svakako spadaju i obaveze države, do danas nisu poznati.

Ono što jeste poznato je da Ugovor o koncesiji na 25 godina obuhvata finansiranje, upravljanje infrastrukturom Aerodroma, održavanje, razvoj kroz izgradnju i rekonstrukciju i dalju modernizaciju Aerodroma.

Kada se saberu svi elementi iz izjava predstavnika vlasti, očekuje se da Srbija u narednih 25 godina dobije oko 1.5 milijardi evra, pri čemu će prvih 501 milion evra biti uplaćeno odmah kao jednokratna koncesiona naknada.

Tokom perioda trajanja koncesije predviđeno je plaćanje godišnje koncesione naknade, a najavljuje se ukupno 220 miliona evra tokom 25 godina. Koncesionari su se obavezali i da će tokom istog perioda investirati 732 miliona evra u sam aerodrom.

Uveravanja da je koncesija sjajan posao, Ugovor - tajna

Predstavnici vlasti, međutim, nisu tako transparentni kada se govori o tome čega se koncesijom država odriče. Kako je otkrio Insajder, Grad Beograd se zbog koncesije bez ikakve naknade odrekao parkinga i garaže na Aerodromu Nikola Tesla.

Među pitanjima koja su postavljana mesecima unazad je i ono da li je i koliko uvećavana imovina Aerodroma neposredno pre davanja pod koncesiju. Istovremeno, spekulisalo se i o tome da će koncesija za beogradski ograničavati razvoj ostalih aerodroma u zemlji, a predstavnici vlasti davali su kontradiktorne izjave u vezi s ovim tvrdnjama.

Transparentnost Srbija tražila je od nadležnih dostavljanje  studije koja bi pokazala da li je upravo koncesija najbolji način za postizanje željenog cilja, a zbog nedostavljanja odgovora Transparentnost je tužila Vladu Upravnom sudu.

Pomerani rokovi za objavljivanje Ugovora

Iako je Ugovor o koncesiji kojim je francuskoj korporaciji „Vansi erports“ na 25 godina dat beogradski aerodrom "Nikola Tesla" potpisan pre više od osam meseci meseci, njegovi detalji do danas nisu dostupni javnosti. Istovremeno, tvrdeći da će ovaj posao biti apsolutno transparentan nadležni su nekoliko puta pomerali rokove za objavljivanje Ugovora, a poslednju najavu dao je aktuelni ministar finansija Siniša Mali u oktobru. Kako je rekao, Ugovor će biti objavljen do kraja godine kada će u budžet biti uplaćena i naknada za koncesiju.

Podsetimo, odmah nakon potpisivanja Ugovora o koncesiji javnost je od Vlade Srbije zatražila informaciju kada će Ugovor sa svim detaljima biti objavljen. Predsednica Vlade Ana Brnabić tada je najavila da će ceo ugovor biti objavljen kada bude zatvorena finansijska konstrukcija, a to je, tvrdila je, kraj septembra.

O septembru, kao mesecu završetka procesa preuzimanja aerodroma, ali i objavljivanja ugovora koji je država sa francuskim investitorom potpisala, kasnije je govorila i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.

Ona je krajem juna rekla da se očekuje da Ugovor o koncesiji za beogradski aerodrom bude završen krajem avgusta i da u septembru koncesionar preuzme upravljanje Aerodromom "Nikola Tesla".

U septembru međutim, u javnost nije izašao Ugovor već ministar finansija Siniša Mali, koji je najavio da će Ugovor biti objavljen do kraja godine kada će biti uplaćena i naknada za koncesiju francuske kompanije.

Izvor: Beta, Insajder