Vlada usvojila predlog posebnog zakona o kreditima u švajcarskim francima
Nacrt zakona o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima usvojen je danas na sednici Vlade Srbije, nakon čega će biti upućen u skupštinsku proceduru, saopštila je Vlada. Zakon predviđa da se preostali deo duga građana koji su se zadužili u “švajcarcima” konvertuje u evro, kao i da iznos dobijen konverzijom bude umanjen za 38 odsto.
Ministar finansija Siniša Mali istakao je da se tim leks specijalisom rešava problem koji postoji više od jedne decenije, kao i da su mu prethodili teški pregovori, ali da je pronađeno kompromisno rešenje.
“Ovaj leks specijalis je kompromisno rešenje između nekoliko zainteresovanih strana - građana, odnosno udruženja koja ih predstavaju, banaka, i države sa treće strane. Razgovori nisu bili nimalo laki, ali smo uspeli da nađemo kompromis i najbolje moguće rešenje za sve tri strane”, rekao je Mali.
Kako je objasnio, ovim zakona obuhvaćeni su svi korisnici kredita koji su i dalje zaduženi u švajcarskim francima, bez obzira na visinu duga.
“Predviđeno je da se preostali deo duga konvertuje u evre, kao i da iznos dobijen konverzijom bude umanjen za 38 odsto. Dodatno olakšanje predstavlja i činjenica da se obračun konverzije vrši na iznos bez zateznih kamata", istakao je Mali i zahvalio svim učesnicima pregovora.
Zakonom je predviđeno da kamatna stopa ne može biti veća od 3,4 odsto plus tromesečni ili šestomesečni EURIBOR, odnosno fiksna kamatna stopa ne može biti veća od četiri odsto.
U roku od 30 dana od dana stupanja na snagu tog zakona banka je dužna da dostavi korisničku ponudu za zaključenje ugovora. Ukoliko prihvata da se konverzija stambenog kredita uradi u skladu sa tim zakonom, korisnik je dužan da u roku od 30 dana od dana prijema dokumenata o tome obavesti banku i sa bankom zaključi ugovor o konverziji.
Nacrtom zakona biće omogućeno da se reši problem oko 16.800 ljudi koji su zaduženi u švajcarskim francima.
U pregovorima s Vladom učestovalo je Udruženje CHF Srbija, koje je za vikend saopštilo da ne podržava predloženi leks specijalis, jer se „banke ne mogu amnestirati“.
„Stav Upravnog odbora je da bi se kroz predložen zakon legalizovala pljačka i amnestirale banke, a Udruženje ni na koji način ne želi da da legitimitet tome, niti da bude pokriće za tako nešto”, rekao je u izjavi za Insajder član Upravnog odbora CHF Srbija Marko Vasić.
Udruženje Efektiva nije bilo uključeno u pregovore, jer kako kažu, ne podržavaju nikakve pregovore od samog starta. Oni su juče protestovali protiv donošenja leks specijalisa.
Kako je rekao predsednik Efektive Dejan Gavrilović u izjavi za Insajder, oni traže odlaganje usvajanja leks specijalisa i konačan stav Vrhovnog kasacionog suda o prirodi kredita indeksiranih u švajcarskim francima.
Vrhovni kasacioni sud je nedavno izneo mišljenje da su ugovori u švajcarskim francima ništavi ukoliko se banke nisu zaduživale u toj valuti, kao i da je ništav ugovor ukoliko banka nije pismeno obavestila korisnike o rizicima.
Izvor: Beta, Insajder