Zastareo deo optužnice u slučaju zloupotrebe državnih stanova
Deo optužnice koji se odnosi na pet od 12 osoba koje se terete za zloupotrebe pri dodeli stanova u vlasništvu države, a na kojoj je i supruga nekadašnjeg predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića, Mirjana Marković zastareo je u decembru 2017. godine, piše danas Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).
Kako se navodi, Viši sud je u nekoliko navrata opominjao Više tužilaštvo u Beogradu da ispravi greške u novčanim iznosima u optužnici.
Tužilaštvo je izmenjenu optužnicu dostavilo oktobra 2017, neke cifre su bile izmenjene ali se iznosi koji se pojedinim optuženim stavljaju na teret ponovo nisu poklapali, piše CINS.
Postupak neće zastareti još 30 godina
Krivični postupak protiv bivše čelnice JUL-a Mirjane Marković zbog zloupotrebe sa stanovima Vlade Srbije i dalje je u toku, a zastarelost neće nastupiti narednih 12 godina, rečeno je Insajderu u Višem sudu u Beogradu.
Za suprugom Slobodana Miloševića su, kako je navedeno, "i dalje na snazi poternica i rešenje o određivanju pritvora iz 2005 ".
Markovićeva se tereti za krivično delo zloupotreba službenog položaja podstrekavanjem, za koje je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora. Prema zakonskim pravilima o zastarevanju, krivično gonjenje za krivično delo koje je Markovićeva prema optužnici izvršila 2000. godine, zastareva za 30 godina od izvršenja. To znači da bi krivično gonjenje Markovićeve moglo da zastari tek za 12 godina. Njoj se sudi u odsustvu jer nije dostupna pravosudnim organima Srbije, a u Rusiji je dobila politički azil.
Zastarevanjem optužnice u potpunosti je obustvaljeno gonjenje troje ljudi – nekadašnjeg službenika opštine Novi Beograd Milutina Miloševića, Miloša Batina i Zorana Perića.
Deo optužnice zastareo je i protiv bivše generalne sekretarke Vlade Srbije Živke Knežević, ali će se njoj suditi po drugim tačkama optužnice.
Tokom prethodnih godina postupak je zastareo protiv nekadašnje ministarke za izbeglice Bratislave Morine i bivšeg funkcionera Ministarstva unutrašnjih poslova Petra Zekovića.
Osim Mirjane Marković, na optužnici su i bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes, nekadašnji ministar u Vladi Srbije Branislav Ivković, nekadašnji načelnik resora Državne bezbednosti MUP Srbije Jovica Stanišić i nekadašnji funkcioneri Državnog preduzeća za izdavanje nekretnina (Dipos).
Poslovanjem ovog državnog preduzeća novinari redakcije Insajder bavili su se u nekoliko navrata.
Kako je pisao Insajder, uprkos tome što je dovođena u vezi sa brojnim aferama, suđenje za nezakonitu dodelu stanova jedini je postupak koji se vodi protiv bivše predsednice JUL-a.
Suđenje u tom slučaju traje oko 15 godina, optužnica je u više navrata menjana, a ceo sudski postupak je na početak vraćan najmanje pet puta.
Suđenje optuženima u slučaju nezakonite dodele državnih stanova, obeležen je stalnim odlaganjima ročišta i početka suđenja.
Razlozi za odlaganja bili su raznovrsni: od nedolaska optuženih ili branilaca, do promene Zakonika o krivičnom postupku, pa sve do preklapanja termina s pretresima u Specijalnom sudu.
Pogrešnom interpretacijom vesti koju je prenela agencija Beta, a bez uvida u kompletan tekst Centra za istraživačko novinarstvo, na sajtu Insajdera prvobitno je postavljen netačan naslov da je optužnica protiv Mirjane Marković povučena. Izvinjavamo se čitaocima.
Izvor: CINS, Insajder