Borelj: Hapšenje Netanjahua je obaveza, države ne mogu da biraju
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj poručio je danas da vlade država članica Unije ne mogu birati hoće li izvršiti naloge Međunarodnog krivičnog suda (MKS) za hapšenje izraelskog šefa vlade Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i vođe Hamasa Ibrahima Al-Masrija zbog navodnih zločina protiv čovečnosti.
"Države koje su potpisale Rimsku konvenciju obavezne su da sprovedu odluku Suda. To nije opcionalno," rekao je šef evrodiplomatije tokom posete Kipru, gde je prisustvovao radionici izraelskih i palestinskih mirovnih aktivista.
Borelj je poručio da iste obaveze imaju i zemlje koje žele da pristupe Evropskoj uniji.
U izraelskoj invaziji na Pojas Gaze koja traje 13 meseci ubijeno je, prema palestinskim izvorima, oko 44.000 Palestinaca, ranjeno ih je najmanje 104.473, raseljeno je oko dva miliona ljudi.
Izraelska ofanziva počela je nakon napada Hamasa na jug Izraela 7. oktobra 2023. godine kada je, prema zvaničnim podacima izraelskih vlasti, ubijeno 1.200 ljudi, a više od 250 osoba Hamas je uzeo kao taoce.
Sve države članice Evropske unije potpisnice su osnivačkog akta KSS, tzv. Rimskog statuta, a nekoliko zemalja članica objavilo je da će ispuniti svoje obaveze prema tom statutu ako bude potrebno.
Rojters podseća da su Sjedinjene Američke Države odbacile odluku MKS, a Izrael je potez tog suda ocenio kao antisemitski.
"Svaki put kada se neko ne slaže s politikom jedne izraelske vlade optužuju ga za antisemitizam", ocenio je Borelj, na kraju svog mandata koji ističe u novembru.
On je rekao kako ima pravo da kritikuje odluke izraelske vlade "bilo da je reč o Netanjahuu ili nekom drugom, a da ga ne optužuju za antisemitizam".
"To nije prihvatljivo. Dosta je toga", naglasio je Borelj.
Podsetimo, Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je u četvrtak 21. novembra naloge za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanjahua, ministra odbrane Izraela Joava Galanta i lidera Hamasa Muhameda Dijaba al-Masrija.
Izvor: FoNet