Evropski parlament usvojio Bilčikov izveštaj o Srbiji
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su izveštaj o napretku Srbije sa 508 glasova za, 76 protiv i 37 uzdržanih.
U sali je u toku glasanja bilo prisutno 621 od 705 evroposlanika.
Nacrt izveštaja je u februaru predstavio izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik, a na taj tekst poslaničke grupe podnele su skoro 500 amandmana od kojih su neki postali kompromisni amandmani.
U tekst rezolucije ušao i je usmeni amandman Vladimira Bilčika u kom se najoštrije osuđuje masovno ubistvo u Srbiji u maju 2023. i poziva na detaljnu istragu u znak solidarnosti i žalosti sa žrtvama, ali i devet amandmana u kojima se između ostalog ističe žaljenje zbog toga što Srbija nije uvela sankcije Rusiji i osuđuju se bliski odnosi Srbije sa Rusijom.
U izveštaju se Beograd i Priština pozivaju da se u ovaj proces uključe u dobroj veri i u duhu kompromisa kako bi postigli sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum o normalizaciji, "na osnovu principa međusobnog priznavanja" i poziva se na punu primenu svih postignutih sporazuma u okviru dijaloga uključujući i ZSO.
Ponavlja se ozbiljna zabrinutost za stanje u oblasti slobode izražavanja i nezavisnosti medija, i navodi da je to "oblast koju treba rešavati kao pitanje od najvećeg prioriteta", ali se i pozdravlja osnivanje vladine radne grupe za zaštitu novinara.
Podseća se da se proces pristupanja EU zasniva na istinskoj spremnosti zemlje kandidata da se pridržava vrednosti i principa EU i izražava se zabrinutost zbog trenda smanjenja podrške članstvu Srbije u EU i rastuće podrške ruskom režimu.
U delu o ustavnim promenema, konstatovana je reforma ustava na referendumu u januaru 2022. godine i usvajanje seta pravosudnih zakona u Narodnoj skupštini u februaru ove godine i ističe se da proces reformi treba da se nastavi kroz usvajanje relevantnog okvira za implementaciju zakona u skladu sa najboljim evropskim praksama i u skladu sa preporukama Venecijanske komisije.
Kada su u pitanju izborni uslovi, poslanici EP pozivaju srpske vlasti da u potpunosti primene sve preporuke OEBS-a, posebno one koje se tiču pristupa političkih aktera medijima i transparentnosti finansiranja izborne kampanje.
Poslanici EP izražavaju zabrinutost zbog atmosfere u Parlamentu i pozivaju na jednak tretman opozicionih poslanika, dosledno i efikasno sprovođenje skupštinskog Kodeksa ponašanja i nepristrasno sankcionisanje kršenja integriteta Narodne skupštine.
U izveštaju se izražava zabrinutost zbog slučaja Elektroprivrede Srbije, kao i zbog banalizovanja slučaja Savamala a Srbija se poziva da pruži ubedljivije rezultate u slučajevima od visokog javnog interesa, uključujući slučajeve Krušika, Jovanjice i Belivuka. Izražava se i zabrinutost zbog navoda da je Darko Šarić organizovao međunarodnu kriminalnu organizaciju dok je boravio u srpskom zatvoru.
Izveštaj je usvojen u formi Rezolucije, koje nemaju pravno obavezujući karakter.
Nakon usvajanja izveštaja Bilčik je na svom Tviteru napisao da se nada da njegov izveštaj može da ohrabri Srbiju na njenom evropskom putu.
"Radujem se razgovoru o izveštaju u Beogradu", napisao je Bilčik.
Sednica EP počela je u ponedeljak minutom ćutanja za sve stradale u masovnim ubistvima koja su se dogodila u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u okolini Mladenovca i Smedereva.
Izvor: Tanjug