Grupa koja zastupa Jermene traži od Suda u Hagu da istraži tvrdnju o genocidu
Humanitarna organizacija Centar za istinu i pravdu (CFTJ) sa sedištem u Kaliforniji koja zastupa etničke Jermene je dostavila dokaze Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu (MKS) kojim tvrde da Azerbejdžan vrši genocid nad njima.
Pravnici iz CFTJ kažu da postoji dovoljno dokaza da se otvori zvanična istraga protiv predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva i drugih najviših državnih zvaničnika za genocid.
Grupa od oko 30 ljudi okupila se danas ispred suda u Hagu kako bi predala više od 100 stranica dokumenata koje čine dosije dokaza koji sadrži svedočenja više od 500 žrtava i svedoka.
Vlada Azerbejdžana nije još komentarisala optužbe.
Te dve susedne zemlje su decenijama u sukobu oko sporne teritorije Nagorno-Karabaha i već su upletene u drugi pravni slučaj koji je povezan sa tim sukobom.
Kancelarija glavnog tužioca Suda u Hagu će sada razmatrati dokaze dostavljene sudu kako bi odlučilo da li da pokrene istragu, a konačna odluka se očekuje za nekoliko meseci.
Međutim pravni stručnjaci kažu da bi genocid mogao biti van nadležnosti suda.
Jermenija je član MKS, ali Azerbejdžan nije, ostavljajući tužiocima nadležnost samo za zločine počinjene na teritoriji Jermenije a sam Nagorno-Karabah je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana.
Nagorno-Karabah je u prvoj polovini 1990-ih godina bio žarište međuetničkog rata posle raspada Sovjetskog Saveza u kojem su i Jermenija i Azerbejdžan bile federalne jedinice.
Taj region je potom bio pod punom kontrolom pobunjenih Jermena sve do rata 2020. godine, kada je Azerbejdžan povratio kontrolu nad nekim njegovim delovima. Taj rat je završen prekidom vatre i raspoređivanjem 2.000 ruskih vojnika u delovima Nagorno-Karabaha koji su ostali pod jermenskom kontrolom.
Međutim, Azerbejdžan je krajem 2022. godine počeo da blokadu regiona, a posle visemesečne nestašice hrane i lekova Azerbejdžan je izveo kratku vojnu operaciju u septembru 2023. godine i naterao Jermene iz Nagorno-Karabaha da potpišu kapitulaciju nakon čega su gotovo svi ti Jermeni - njih oko 100.000 - napustili region za samo nekoliko dana.
Pre azerbejdžanske ofanzive, Jermenija i bivši glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda Luis Moreno Okampo optužili su Azerbejdžan da je počinio genocid stvarajući uslove za uništavanje Jermena kao etničke grupe u Nagorno-Karabahu.
Izvor: Beta