Kikinda: Pronađeno 800 mrtvih ptica u ataru sela Nakovo

Članovi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) pronašli su više od 800 mrtvih ptica na oranicama kod kikindskog sela Nakovo.

Pronađeno 800 mrtvih ptica u ataru sela Nakovo, foto: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

Među uginulim životinjama bilo je najmanje 434 gačca, lovostajem zaštićene vrste i 373 čavke koje zakon štiti kao zaštićenu vrstu.

Kako se navodi u saopštenju ovog društva, okolnosti ukazuju na masovno trovanje, što treba da bude potvrđeno laboratorijskim analizama u nadležnom veterinarskom institutu.

Ornitolozi kažu da je ovo do sada najveći pojedinačni pomor ptica u ovom delu Evrope, nastao usled trovanja.

Leševi ptica su pronalaženi na prostoru od oko dva kilometra, uglavnom tamo gde su noćilišta vrana. 

"Gačci, sive vrane i svrake ekstremno su važan deo prirode u našim atarima budući da oni prave gnezda i za sebe, ali i za sove i vetruške koje su glavni kontrolori brojnosti glodara. Kada stradaju vrane, ptice grabljivice ostaju bez gnezda i napuštaju staništa, a ubrzo potom eksplodiraju brojnosti voluharica, miševa i pacova koji napadaju useve", kaže Stefan Prekajski, biolog zaposlen u DZPPS. 

Prema njegovim rečima, region Vojvodine je predeo Evrope gde je retkost videti drvorede i šumarke, a često nema ni pojedinačnih stabala. To su osnovni razlozi koji su doveli do množenja glodara, a zbog toga su nastale velike štete na usevima prošle i ove godine. 

 Veterinarska inspekcija uzela uzorke na mestu uginuća ptica

Veterinarski inspektor izašao je na lice mesta uginuća više od 800 ptica u kikindskom selu Nakovo, po službenoj dužnosti po dobijanju obaveštenja 3. marta, a na osnovu naloga tužilaštva uzeti su i uzorci za toksikološka ispitivanja.

Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede svi uzorci su poslati na ispitivanje u Naučni Institut za veterinarstvo Novi Sad i čekaju se rezultati ispitivanja kako bi se utvrdio uzrok uginuća. Iz Ministarstva navode da su o svemu obavešteni i Ministarstvo zaštite životne sredine i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.

Izvor: Saopštenje