Kineski proizvođači pod lupom: EU pokreće istragu o državnoj podršci proizvođačima električnih vozila

Evropska unija pokreće istragu o državnoj podršci Kine proizvođačima električnih vozila jer sve veći uvoz njihovih vozila izaziva strah za budućnost evropskih proizvođača automobila.

Električni SUV Polestar 3 na izložbi Fulli Charged Live, električnih vozila (EV), obnovljive i čiste energije i urbane mobilnosti u Vankuveru foto: Tanjug/Darryl Dyck /The Canadian Press via AP

Govoreći u Evropskom parlamentu u sredu, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da je Evropa otvorena za konkurenciju, ali “ne za trku kojoj se zna krajni ishod“.

“Globalna tržišta su sada preplavljena jeftinijim električnim automobilima i njihove cene [se] održavaju veštački niskim ogromnim državnim subvencijama. Dakle, danas mogu da objavim da komisija pokreće istragu protiv subvencija električnih vozila koja dolaze iz Kine”, rekla je fon der Lajen.

Problem: Niske carine 

Evropa naplaćuje carinu od 10% na automobile uvezene iz Kine, carina od 27,5% aktiuelna je u Sjedinjenim Državama, a kineski proizvođači su iskoristili tu prednost da steknu značajno i brzo rastuće uporište na evropskom tržištu.

Kineske kompanije izvezle su skoro 350.000 električnih vozila u devet evropskih zemalja u prvoj polovini godine, više nego što su izvezle u celoj 2022, pokazuju podaci Kineskog udruženja za putnička vozila. A u poslednjih pet godina izvoz kineskih automobila u EU se učetvorostručio.

Do 2030. godine, kineski proizvođači automobila bi mogli da udvostruče svoj udeo na globalnom tržištu sa 17% na 33%, pri čemu bi evropske firme pretrpele najveći gubitak tržišnog udela, prema nedavnim procenama analitičara.

Istraga Evropske komisije mogla bi da dovede do nametanja carina na uvoz kineskih električnih vozila, a najava Fon der Lajen uzdrmala je akcije najvećih kineskih kompanija za proizvodnju električnih vozila na berzi u Hong Kongu. 

BID, koji podržava Voren Bafet, pao je za 2,8%, Kspeng je pao za 2,5%, dok je Nio pao za 0,9%.

BID, najveći kineski proizvođač električnih vozila, ima za cilj da ove godine udvostruči broj svojih partnera i dilera u Evropi na 200, rekao je novinarima prošle nedelje Li Junfei, portparol BID-a. Kompanija planira da poveća prodaju u inostranstvu na 250.000 vozila u 2023. godini, u odnosu na 55.916 u 2022. godini.

Pretnja za evropsku automobilsku industriju

Evropska automobilska industrija obezbeđuje poslove za oko 13 miliona ljudi, što čini oko 7% svih zaposlenih, prema Evropskom udruženju proizvođača automobila (ACEA).

Visoki rukovodioci nemačke i francuske industrije nedavno su alarmirali da ih očekuje rastuća pretnja koju predstavljaju kineski električni automobili, koji su otprilike 30% jeftiniji od ekvivalentnih u EU ili SAD, prema podacima istraživačke agencije Jato Dinamics.

 Generalni direktor kompanije BMV Oliver Zipse upozorio je da bi zabrana proizvodnje novih konvencionalnih vozila u EU od 2035. godine i rastuća konkurencija iz Kine mogli da potisnu evropske proizvođače automobila iz proizvodnje automobila za masovno tržište. Izvršni direktor Renoa Luka de Meo je u međuvremenu rekao da su kineski rivali „generacija ispred nas“.

 Generalna direktorka ACEA Sigrid de Vris pozdravila je najavu fon der Lajen u sredu kao “pozitivan signal da Evropska komisija prepoznaje sve asimetričniju situaciju sa kojom se suočava automobilska industrija I hitno razmatranje poremećene konkurencije u našem sektoru“.

 “Slobodna i fer trgovina je bila od suštinskog značaja za stvaranje uspešnog evropskog automobilskog sektora i osnova njegovog globalnog uspeha... Međutim, princip 'slobodne i poštene' trgovine zahteva jednake uslove za sve konkurente, uz recipročnu trgovinu i pravila ulaska na tržište. Od suštinske je važnosti da to poštuju svi igrači na tržištu“, rekla je ona u saopštenju.

Izvor: CNN