Protest radnika Apoteke Beograd: Imamo rešenje, ali niko ne želi da nas sasluša

Sindikat zaposlenih Apotekarske ustanove Beograd "Opstanak" protestovao je zbog dugotrajnih problema s neisplaćenim zaradama i nedostatkom osnovnih sredstava za rad. Tokom protesta, predali su zvaničan zahtev načelniku Gradske uprave, tražeći hitno zakazivanje sastanka sa gradonačelnikom jer, kako tvrde zaposleni, imaju rešenje za probleme, ali niko ne želi da ih sasluša.

Protest apotekara u Beogradu. Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Tokom protesta, radnici su istakli transparente na kojima piše "Sačuvajmo državne apoteke", "Pitajte svog farmaceuta" , "Prekardašilo", "Sačuvajmo galenske laboratorije", "Da li nas vidite" , "Za zdrav narod zdrava apoteka Beograd".

"Mi već mesec ipo dana ne primamo plate, a pored toga, apoteke se suočavaju s nedostatkom osnovnih sredstava za rad, što dodatno otežava situaciju s obzirom na dolazeću epidemiju gripa“, kaže za Insajder Jelena Šikuljak, u ime zaposlenih u toj zdravstenoj ustanovi.

Cilj protesta  je, kako je navela, bio je skretanje pažnje na ozbiljne probleme u poslovanju ove ustanove, koja se suočava sa velikim izazovima likvidnosti.

Radnici su na protestu zatražili konkretno rešenje koje bi obezbedilo neophodna sredstva za nesmetan rad apoteka i redovnu isplatu zarada. Očekuju da to rešenje bude formulisano u vidu zakonske uredbe, koja bi se jasno definisala kao budžetska stavka za nabavku lekova i medicinskih sredstava.

Komentarišući izjavu gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića da je jedino rešenje za Apoteke Beograd da budu prodate jer posluju u minusu, a da grad daje oko 300 miliona dinara samo za zarade zaposlenima, zaposleni Apoteke Beograd izrazili su zabrinutost.

"Šokirani smo jer tih 300 miliona, o kojima se govori, zaposleni ne vide, a ni pacijenti. Nemamo robu koja bi opravdala ta sredstva, niti smo primili plate. Pitanje koje postavljamo je: gde je tih 300 miliona? Zaposleni nemaju nikakve informacije o tim parama, a do sada nisu primili ni jednu i po platu. Imamo plan i želimo da razgovaramo sa gradonačelnikom", kaže Šikuljak.

Prema njenim rečima, radnici su primorani da javno iznesu svoja pitanja i nastave borbu za svoja prava kroz pregovore sa nadležnima.

Zaposleni u farmaceutskoj firmi “Apoteka Beograd” prethodno su od države Srbije i Grada Beograda, zahtevali da se apotekarske ustanove vrate na državni budžet. Više od 50 odsto, od 720 zaposlenih, potpisalo je zahtev u kome traže da se sačuva ova ustanova.

Izvor: Insajder