U Skupštinu Srbije stigao predlog za glasanje o nepoverenju Vučeviću, potpisao 71 poslanik

U Skupštinu Srbije stigao je danas predlog za glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Srbije koji je potprisao 71 narodni poslanik.

Miloš Vučević na mestu nesreće 1. novembra u Novom Sadu. Foto: Tanjug/ Nenad Mihajlović

Navedeni razlozi za nepoverenje i smenjivanje premijera Miloša Vučevića su propusti u vršenju nadležnosti i preduzimanju mera kao i nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti nadležnih lica, što je dovelo do urušavanja bezbednosnog sistema Srbije i pogibije 14 ljudi na koje je 1. novembra pala nadstrešnica ulaza Železničke stanice u Novom Sadu.

U predlogu akta je navedeo da je Železnička stanica u Novom Sadu svečano otvorena 5. jula ove godine, a prijava radova podneta tek 7. oktobra, da je nadležno ministarstvo dozvolilo da se zgrada pusti u javnu upotrebu bez upotrebne dozvole, da nije bilo stručnog nadzora, kao i da je Vučević bio gradonačelnik Novog Sada u vreme realizacije projekta rekonstrukcije i izgradnje pruge Novi Sad - Subotica uključujući i rekonstrukciju zgrade.

"Predsednik Vlade Miloš Vučević nije povodom tragičnog događaja preduzeo ni jedan akt na koji je ovlašćen kako bi se javnost umirila i sprečilo da se ovakvi tragični događaji ponove", navedeno je u predlogu koji je potpisao 71 poslanik opozicije.

Podsetimo, u petak 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu urušila se nadstrešnica zbog koje je na licu mesta poginulo 14 osoba, dok su tri teško povređene.

Prema istraživanju Insajdera, državno preduzeće “Infrastrukture Železnice Srbije” koje je, prema Ugovoru, investitor i naručilac posla, do danas nije čak ni predalo zahtev za izdavanje upotrebne dozvole za zgradu Železničke stanice u Novom Sadu.

Umesto upotrebne dozvole ili bar privremene upotrebne dozvole koje su jedina garancija da je objekat bezbedan - zgrada Železničke stanice u Novom Sadu otvorena je svečano uz, ispostavilo se, jedan papir.

Stanica je otvorena uz garanciju izvođača radova, odnosno uz jedan papir koji su potpisali predstavnici izvođača, investitora i stručnog nadzora - dokument pod nazivom ”Zahtev za primopredaju vestibila krila B stanice Novi Sad.”

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić u međuvremenu je i formalno podneo ostavku na mesto ministra 5. novembra.

"Infrastrukture Železnice Srbije" saopštile su da nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad – Subotica.

Rekonstrukcija zgrade Železničke stanice u Novom Sadu građena je po međudržavnom sporazumu Vlade Srbije i Republike Kine, i ugovoru državnih firmi "Infrastruktura Železnice Srbije i China Railway International i China Communications Construction Company.

Izvor: Beta, Insajder