Alarmantni podaci novog istraživanja: Skoro svaki treći muškarac širom sveta zaražen HPV virusom

Skoro svaki treći muškarac na globalnom nivou je zaražen genitalnim humanim papiloma virusom (HPV), pokazuju rezultati najnovijih istraživanja koja su objavljena u medicinskom časopisu The Lancet.

Foto: Srđan Ilić

Ovaj virus, koji je poznat po svojoj sposobnosti da izazove različite zdravstvene probleme, uključujući i rak, sada je postao globalna pretnja koja zahteva hitnu pažnju i akciju.

Ključni nalazi istraživanja 

Novo istraživanje objavljeno u časopisu The Lancet Global Health donosi značajne informacije o globalnoj prevalenciji genitalnog humanog papiloma virusa (HPV) među muškarcima.

Prema ovom istraživanju, skoro jedan od tri muškarca starijih od 15 godina je zaražen bar jednim tipom genitalnog HPV-a. 

Još alarmantnije je to što je jedan od pet muškaraca zaražen jednim ili više tipova HPV-a koji su poznati kao visoko rizični ili onkogeni.

Ovo sveobuhvatno istraživanje, koje je analiziralo podatke objavljene između 1995. i 2022. godine, pokazuje da je globalna prevalencija bilo kog tipa HPV-a 31 odsto, dok je prevalencija visoko rizičnih tipova HPV-a 21 odsto. 

Najčešći genotip HPV-a je HPV-16, sa prevalencijom od 5 odsto, praćen HPV-6, sa prevalencijom od 4 odsto. 

Prevalencija HPV-a je visoka među mladim odraslim osobama, dostižući maksimum između 25. i 29. godine života, a zatim se stabilizuje ili blago smanjuje, navodi se.

Posledice infekcije

HPV infekcije često ne pokazuju simptome, ali mogu dovesti do dugoročnih posledica i smrtnih ishoda. 

Svake godine, prema navodima portala Medical Express, više od 340.000 žena umire od raka grlića materice, a kod muškaraca, HPV infekcija se često manifestuje kao anogenitalne bradavice, povećavajući stopu prenosa HPV-a i rizik od različitih vrsta raka, uključujući rak penisa, anusa i orofaringealni rak.

Hitna potreba za globalnim odgovorom

Dr. Meg Doherty, direktorka Globalnog programa Svetske zdravstvene organizacije za HIV, hepatitis i seksualno prenosive infekcije, naglašava važnost kontinuiranog traženja prilika za prevenciju HPV infekcija i smanjenje incidencije bolesti povezanih sa HPV-om, kako kod žena, tako i kod muškaraca.

U svetlu najnovijih otkrića, imperativ je da se globalna zajednica ujedini u borbi HPV-a, navela je doktorka i istakla značaj kontinuiranih napora u prevenciji HPV infekcija i smanjenju bolesti povezanih sa HPV-om. 

S obzirom na visoku prevalenciju HPV-a, posebno među mladim odraslim osobama, kako je napomenula, neophodno je pojačati edukaciju i sprovesti efikasne strategije prevencije, uključujući širu primenu vakcinacije. 

Samo zajedničkim naporima možemo nadati se smanjenju ozbiljnih zdravstvenih posledica koje ovaj virus donosi, štiteći tako sadašnje i buduće generacije.

Šta je HPV?

Infekcija humanim papiloma virusima (HPV) je jedna od najčešćih polno prenosivih infekcija. 

Većina (80 odsto) seksualno aktivnih osoba biva inficirana u nekom trenutku tokom života, navodi se na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

Humani papiloma virusi se prenose direktnim kontaktom sa kožom i sluzokožom osobe koja je zaražena virusom seksualnim putem (kontakt preko kože, vaginalni, oralni, analni seks).

Kako stoji na sajtu Instituta za javno zdravlje “Batut”, osoba može dobiti HPV infekciju iako njen partner nema simptome infekcije i čak posle više godina od seksualnog kontakta sa inficiranom osobom. 

Iako ne često, postoji mogućnost da trudnica zaražena HPV-om, virus prenese novorođenčetu tokom porođaja. U tom slučaju, kod bebe može doći do razvoja rekurentne respiratorne papilomatorze (PRP), retkog stanja koje karakteriše pojava kondiloma u usnoj duplji ili ždrelu.

Do sada nije zabeleženo da je osoba dobila HPV infekciju korišćenjem zajedničkog toaleta.

Najviše inficiranih je u uzrastu 20-25 godina.

Kod većine inficiranih osoba (9 od 10) organizam se oslobodi virusa sopstvenim imunološkim mehanizmima bez tretmana i posledica.

Identifikovano je više od 200 tipova HPV-a. Oko 40 mogu uzrokovati genitalne infekcije kod muškaraca i žena. 

Vakcina protiv HPV-a 

Prema podacima Gradskog zavoda, vakcina protiv HPV je u upotrebi od 2006. godine.

Prema preporukama SZO, imunizacija protiv oboljenja izazvanih HPV-om preporučuje se kada je prevencija raka grlića materice javnozdravstveni prioritet i kada postoji ekonomska održivost imunizacije u dužem periodu.

Vakcina Gardasil 9 je odobrena od strane FDA 2014. godine, a od strane EMA-e 2015. god., a stavljena je na listu B RFZO 2022. godine.

"Vakcina je proizvedena rekombinantnom DNK tehnologijom. Ne može izazvati infekciju i nije onkogena. Sastoji se od virusu sličnih čestica koje nastaju od kopija L1 antigena, koji je adsorbovan na aluminijumski adjuvans. Vakcina ne sadrži konzervanse i antibiotike", navodi se.

Gardasil 9 štiti protiv tipova HPV koji uzrokuju približno 90% karcinoma cerviksa i 90%  genitalnih kondiloma.

Trajanje zaštite nakon vakcinacije HPV vakcinom nije poznato (dosadašnje studije su pokazale da se zaštita održava najmanje deset godina).

Vakcina je namenjena za imunizaciju devojčica i dečaka uzrasta od 9 do 19 godina, najbolje pre stupanja u seksualne odnose, a prvenstveno kod dece sedmih razreda osnovnih škola, tokom sprovođenja sistematskih pregleda.

Klinička istraživanja su pokazala da su HPV vakcine efikasne i bezbedne.

"Od strane Globalnog savetodavnog odbora za vakcinaciju HPV vakcina ocenjena je kao visoko (ekstremno) bezbedna. Najčešće neželjene reakcije na HPV vakcinu prijavljene za vreme sprovođenja kliničkih ispitivanja su lokalne reakcije na mestu aplikacije (bol, otok i crvenilo). Često se mogu javiti i opšte tegobe u vidu glavobolje, mučnine, vrtoglavice, povišene telesne temperature i zamora“, navedeno je.

I Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut" saopštava da sve vakcine koje su u primeni, prethodno prolaze obimno dugogodišnje ispitivanje bezbednosti, pre nego što se od strane odgovarajućih regulatornih tela odobre za primenu. 

"Za ove HPV vakcine, Gardasil i Cervarix, vrši se neprestano praćenje pojave neželjenih reakcija. U našoj zemlji, praćenje neželjenih reakcija nakon vakcinacije u nadležnosti je Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije i Instituta za javno zdravlje Srbije. Sprovedene su brojne studije u cilju ispitivanja bezbednosti HPV vakcina. Međutim, ni u jednoj od ovih studija nisu potvrđeni ozbiljni problemi po pitanju bezbednosti", navodi se.

HPV vakcine su distribuirane i dostupne i svim domovima zdravlja kao i Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.

HPV vakcina u Srbiji o trošku države

U Srbiji je od juna 2022. godine dostupna vakcina protiv humanog papiloma virusa o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). 

Prema podacima iz juna ove godine, vakcinu protiv humanog papiloma virusa u Srbiji je za godinu dana primilo više od 23.500 devojčica i dečaka. Međutim, prema mišljenju više od 20 hiljada vakcinisane dece je i dalje mali broj kada se priča o broju dece u Srbiji, koja treba da se zaštite.

Izvor: Insajder/The Lancet Global Health/Gradski zavod za javno zdravlje Beograd/ Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut"