Bez odgovora nadležnih o mogućnosti pooštravanja sankcija za medije koji promovišu nasilje
Dan nakon ubistva devetoro učenika i radnika obezbeđenja u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je deset mera koje je tada usvojila Vlada Srbije. Prema sedmoj tački, Vlada je naložila Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekominikacija da zajedno "razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za medije koji ne poštuju propisane obaveze u pogledu zabrane programskih sadržaja koji ističu i podržavaju nasilje“. Rok za to je bio mesec dana. Međutim, više od dva meseca kasnije informacija o napretku nema.
"Ministarstvo pravde i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija u saradnji, u roku od mesec dana, treba da razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružalaca medijskih usluga, uključujući internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, u pogledu zabrane programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika“, navodi se u Zaključku Vlade Srbije od 4. maja ove godine.
Ovo je ujedno i jedina tačka koja se odnosi na medije.
Ukazujući na to da je rok od mesec dana davno istekao uputili smo pitanja nadležnim ministarstvima i Vladi Srbije da li se o pooštravanju sankcija razgovaralo, kao i koje su sankcije predložene. Do objavljivanja teksta odgovore nismo dobili.
U istom danu kada su mere donete, kasno uveče dogodilo se masovno ubistvo u selima u okolini Mladenovca i Smedereva – u Duboni i Malom Orašju.
U oba slučaja pojedini mediji izveštavali su senzacionalistički objavljujući detalje iz istrage. Zbog toga se treće pitanje odnosilo na to da li će ovi mediji biti sankcionisani.
Bolja kontrola sadržaja koju elektronski i štampani mediji puštaju čini i većinu zahteva opozicije koji se iznova čitaju na protestima "Srbija protiv nasilja“. Među njima je i smena članova REM-a, kao i rukovodstva RTS-a zbog, kako kažu, "programa koji promovišu kriminal i nasilje“. Traži se i zabrana štampanih medija koji svojim radom "promovišu nasilje, objavljuju lažne vesti i krše novinarski kodeks“.
Takođe se pominje i oduzimanje nacionalnih frekvencija TV Pink i TV Happy, kao i "hitno ukidanje emitovanja rijaliti programa i emisija koje promovišu nasilje i nemoral sa televizijama sa nacionalnom frekvencijom“.
Ukidanje rijaliti programa je i najvaljeno krajem maja, ali ne zbog zahteva opozicije i građana, niti zbog straha od sankcija koje bi Ministrastvo pravde i Ministarstvo informisanja moglo da uvede, već zbog, kako je rekao vlasnik televizije Pink Željko Mitrović, preporuke predsednika Srbije.
"Na preporuku predsednika Srbije Aleksandra Vučića doneo sam odluku da u najkraćem mogućem roku, ne dužem od desetak dana, ukinem rijaliti program 'Zadruga'. Verujem da je jedinstvo Srbije i procena predsednika Republike važnija od svake vrste interesa Pinka i mog ličnog interesa", napisao je Mitrović na Tviteru tada.
Međutim, početkom ovog meseca Mitrović je rekao da je ranije najavio da će samo biti prekinuta sezona koja je tada bila u toku, a ne ukinut u potpunosti.
REM je u svom izveštaju koji obuhvata period od šest meseci od objavljivanja naveo da je problem nasilja u medijima preuveličan. A to mišljenje deli i vladajuća većina u skupštinskom Oboru za kulturu i informisanje koje je za izveštaj i glasala.
U izveštaju se takođe navodi i da sve televizije sa nacionalnom frekvencijom ispunjavaju sve svoje obaveze, a naučni, kulturni i dečiji program emituju u kolažnim emisijama poput jutarnjih programa Pinka i Hepija.
Izvor: Insajder, Agencije