Bivši Gradski pravobranilac o slučaju Luke Beograd: Ne može da se bori birokratski uz izgovore (VIDEO)

Postupak Grada Beograda protiv Luke Beograd pokrenut je pre više od decenije i po, ali i dalje nije završen. Strahinja Sekulić, bivši Gradski pravobranilac koji je i pokrenuo postupak protiv Luke Beograd, a koji je sada direktor Agencije za restituciju, rekao je gostujući u Markeru da je ceo postupak do sada mogao biti završen.

Sudovi su već mogli da odluče, ocenio je Sekulić, ali šta god da odluče to je odluka koja će morati da se poštuje. U ovom postupku je Gradski pravobranilac, odnosno njegov naslednik, morao da bude ažurniji.  

"Kad obavljate neku funkciju u Gradu, mi imamo ljude koji su birani na funkcije da se bave svojim poslom, neophodno je prema mom mišljenju da se unese neki nivo strasti i odnosa prema Gradu, da budete posvećeniji, ne možete to raditi birokratski, saopštenjima, čuvenim da niste nadležni ili izgovorima da vam neko ne da da radite jer je to laž", rekao je Sekulić.

Dodaje i da je on trpeo pritiske tokom svog rada i da nije to bilo prijatno, ali da je znao sve vreme da mora da zasluži funkciju. 

Komentarišući to što Ministarstvo građevinarstva sada predlaže ukidanje naknade za konverzije zemljišta iz prava korišćenja u pravo svojine, a što bi u nekom momentu moglo da bude važno i za slučaj Luke Beograd, kaže da će sve zavisiti od odluke suda o tome ko za početak ima pravo korišćenja jer samo korisnik može da podnese zahtev da se upiše kao vlasnik.  

"Ako se reši u korist Luke Beograd, ako Vrhovni sud odbije tužbu Grada, a usvoji se zakon, to zemljište će da pripadne Luki Beograd, u suprotnom Gradu", objašnjava on. 

Kada je 2009. godine usvojen Zakon o planiranju i izgradnji kojim je predviđena naknada za konverziju zemljišta, nije ni očekivao da će ta odredba zaista da se sprovodi. Bila je to, po njemu, populistička mera koja je trebalo da umiri javnost. Zakon je, da podsetimo donet nakon emitovanja serijala Insajdera "Službena (zlo) upotreba".  

"Ceo Zakon o naknadi je izmišljen da se dobije na vremenu. Nije bila iskrena namera. Da jeste, sprovelo bi se brzo. To je bilo da se zamažu oči javnosti. Ovo sad ukidanje prava korišćenja je logičnije i nekako poštenije se radi, otvoreno, idemo na zakon da ukinemo pravo korišćenja", kaže Sekulić.

Na pitanje kako može biti rešenje da se imovina građana jednostavno pokloni, Sekulić kaže da se u javnosti može diskutovati na tu temu.

"Odluke Ustavnog suda jesu relevantne" 

Prema analizi Insajdera, dve odluke Ustavnog suda odnose se i pitanja naknade za konverziju zemljišta iz prava korišćenja u pravo svojine. Obe su iz 2013. godine. U jednoj Ustavni sud jasno kaže da prodajom propalih fabrika nije istovremeno prodato i zemljište na kojem se one nalaze već samo pravo korišćenja tog zemljišta, te da novi vlasnici fabrika moraju da plate tržišnu cenu za zemljište. Druga odluka Ustavnog suda kaže da se lučka infrastruktura ne može privatizovati. 

Gradsko javno pravobranilaštvo u odgovoru Insajderu navodi da te odluke nisu relevantne za postupak koji se vodi protiv Luke Beograd jer se zapravo postupak vodi samo na osnovu Ugovora iz 1975. o pravu korišćenja zemljišta. 

Strahinja Sekulić se sa ovakvom ocenom svog naslednika, a sada Gradskog pravobranioca - nije složio. 

"Ja mogu da se ne složim sa nekom odlukom, ali ona je relevantna jer postoji, vi ćete naravno tu odluku koristiti, ali da li se može odluka doneti na osnovu te odluke, to će sud odlučiti", kaže Sekulić.

Za samo 11 lokacija koje su u serijalu Službena (zlo)upotreba analizirali novinari Insajdera, zbog toga što zemljište nije išlo na licitaciju, šteta za budžet bila je oko 2 milijarde evra, što je danas mnogo veća vrednost. Odgovarajući na pitanje postoji li podatak koliko će ukupno zemljišta konverzijom iz vlasništva građana preći u ruke pojedinaca, Sekulić kaže da ne zna, ali da su u pitanju milijarde evra.

Izvor: Insajder