Borba protiv HIV-a u Srbiji: Prevencija, edukacija i prepreke (VIDEO)

U Srbiji sa HIV-om živi oko 3.250 ljudi, a procene Svetske zdravstvene organizacije su da ih ima još između 550 i 1.100 osoba koje ne znaju da su zaražene. Svetski dan borbe protiv HIV-a je dan kad se upozorava na mere prevencije. Ostali dani su da se brine o svom zdravlju.

Foto: Bermix Studio/Unsplash

Sa lečenjem virusa HIV-a, najvažnije je da se počne što ranije - terapija se uzima u vidu tableta, a besplatna je za sve građane. 

"Kada se pije propisana terapija, onda ona za vrlo kratko vreme uspešno dolazi kao rezultat primene terapije, uspešno se kontroliše replikacija virusa, odnosno virus se ne razmnožava, ukoči se razmnožavanje virusa u organizmu, ali ono što je još bitnije da osobe sa tom nedetektabilnom viremijom, ne mogu da prenesu na druge osobe HIV infekciju, ni putem krvi, ni nezaštićenim seksualnim odnosom“, rekla je Danijela Simić, epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut“".

Svako rizično ponašanje je potencijalni razlog za testiranje i stručnjaci poručuju da ne bi trebalo čekati simptome. Građani se tokom cele godine mogu besplatno testirati u zavodima, ali i organizacijama civilnog društva. Uprkos tome što se godinama radi na rušenju zabluda, predrasuda i stereotipa kada se govori o HIV-u - strah od osude često nadjača razum. 

"Ono što je specifično za HIV jeste što stigma koja postoji je neka vrsta sekundarne stigme, jer mi diskriminišemo na osnovu toga kako mislimo kako su to ljudi dobili. To mora biti da je osoba koja je gej, koja je seksualna radnica ili seksualna radnica intravenskih korisnika droga, a znamo kakve stavove društvo ima prema njima, pa se onda još ovo zakačuje na to. Ako imaš HIV, to znači to, to i to", objašnjava Jelena Jevtović, klinički psiholog iz Udruženja "Potent".

Sagovornici Markera saglasni su da je neophodna edukacija mladih, u osnovnim i srednjim školama, ali i stalno rušenje predrasuda. Takođe, ističu da je, osim lečenja, građanima dostupna i takozvana prep i pep terapija. 

"Ukoliko iz bilo kojeg razloga osoba ne želi da koristi prezervativ, kondom, tu je prep, odnosno preventivna terapija, lekovi koji se uzimaju pre seksualnih odnosa i nakon odnosa. I oni štite od HIV-a, a takođe tu je i pep. Ukoliko je do rizika već došlo, na primer, desi se da je pukao kondom, što je jedna jako rizična situacija, onda imamo rok od 72 sata da uzmemo pep, on se pije 28 dana i on u stvari štiti od HIV infekcije“, navodi Jevtović.

U cilju еliminаciје HIV infekcije, pоtrеbnо је dа u svаkој zеmlji dо 2025. gоdinе bude dijagnostifikovano 95 odsto svih inficirаnih, da se leče i da im se nivo virusa u krvi spusti na nivo nеmеrljivosti.

Izvor: Insajder