Borjanić (KOMS): Političke stranke puno pričaju o problemima mladih, ali nema konkretnih rešenja (VIDEO)

Nizak životni standard, nerazvijena stambena politika, slaba podrška u ekonomskom osamostaljivanju, nepoverenje u institucije i političare - to su samo neki od problema mladih koji rezultiraju njihovim odlaskom iz zemlje. Istraživanja “Krovne organizacije mladih” pokazuju da političke partije u Srbiji samo načelno prepoznaju te probleme, ali bez odgovora i rešenja. O mladima se u izbornim kampanjama mnogo govori, ali se posle izbora na njih zaboravi.

Foto: Srđan Ilić.

Obrazovanje mladih, stambena politika, odlazak iz zemlje bile su centralne teme prošlogodišnje izborne kampanje namenjene mladima - pokazuje istraživanje Krovne organizacije mladih. 

 Milica Borjanić iz Krovne organizacije mladih ističe da su političari mnogo govorili o tome da odlazak mladih iz zemlje mora da se zaustavi, ali su konkretna rešenja izostala.

"Nema toliko obraćanja mladima i ne postoje konkretne politike koje se mladima nude, neke konkretne mere koje će unaprediti njihov život. Vrlo često mi govorimo mladima da su oni budućnost, da je važno ulagati u živote mladih, međutim kada govorimo o konkretnim politikama zapošljavanja, stambenog osmostaljivanja, kvaliteta obrazovanja, vidimo da tu ne postoji neka sistemska promena za koju se partije zalažu i za koju bi mladi mogli da se opredele“, kaže Borjanić.

Prošle godine mladi su dobili pomoć od 100 evra, a ove godine ministar finansija predstavio je studentske kartice sa brojnim popustima

 Studentkinja Fakulteta političkih nauka Emilija Milenković kaže da bi vlast trebalo da bude kreativnija i da ima mnogo većih problema za rešavanje. 

 "Prvenstveno je to ekonomsko i osamostaljivanje mladih - na koji način mladi mogu da nađu posao nakon školovanja. Mi imamo podatak da je potrebno dve godine tranzicije između obrazovnog sistema i tržišta rada, dakle dve godine je potrebno da jedna mlada osoba nađe posao što je izuzetno veliki problem i to negde ima za posledicu iseljavanje mladih iz zemlje. Takođe, kako da ja kao mlada osoba mogu da sebi priuštim jedan stan, kako da ga kupim, nekako mislim da mladi ne pomišljaju na to, jer to je jedan veliki problem“, objašnjava Milenković.

 Za bolji položaj mladih, važno je i da oni sami budu uključeni u rad institucija. Međutim, prema podacima Krovne organizacije mladih, više od polovine nijh smatra da politički sistem u Srbiji ne omogućava mladima da utiču na političke procese i odluke. 

 "Ono što smo primetili jeste da zaista nema velikog broja mladih koji su uključeni što u rad izvršnih tela, što u neke savetodavne odbore, negde gde će moći da utiču na neku odluku. I u Narodnoj skupštini smo u jednom trenutku imali porast broja mladih, međutim onda se postavlja pitanje zapravo efektivnosti njihovog boravka u Skupštini i koliko oni zapravo predstavljaju interese mladih. Dakle nije dovoljno da samo imamo neki broj mladih koji sede u nekoj instituciji već koliko se njihov glas čuje i koliko se vrednuje ravnopravno kao i svih ostalih funkcionera“, ističe Milica Borjanić iz KOMS-a. 

 Studentkinja FPN-a Emilija Milenković ističe da mladi nisu svesni da su mnogi njihovi problemi povezani za politikom. 

 "Mladi misle da ako ne mogu da se zaposle da je to samo njihov problem, ili ako ne mogu da nađu stan, oni misle da to nema veze sa stambenom politikom. Dakle tu jeste nedovolja politička pismenost, da mladi ne vide i nisu navikli da to treba sistemski da se rešavaju. I onda gledaju da sami sebi reše probleme, a ne da se upliću u procese u kojima njihov glas nije važan, što takođe utiče na političku participaciju mladih“, smatra Milenković. 

Obeshrabruju i podaci koji pokazuju da mladi imaju jako nizak nivo poverenja u institucije i demokratiju, kao i da više od 70 odsto njih smatra da izbori nisu fer i pošteni. 

 Izvor: Insajder