Brankica Janković u Marker razgovoru: Uznemirujuće tvrdnje o policijskom nasilju nad LGBT+ osobama (VIDEO)

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je u Marker razgovoru da joj je slučaj, da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) tokom pretresa stana brutalno pretukli i ponižavali dve mlade LGBT+ osobe u Beogradu, poznat iz medija i da zavređuje svaku osudu, ukoliko su navodi koje je iznelo udruženje "Da se zna!" tačni. Ona je dodala da su tvrdnje ove organizacije vrlo uznemirujuće i da bi u tom smislu bilo potrebno da MUP što hitnije ispita sve navode i da preduzme mere jer je "zaista potresno i duboko uznemirujuće da policija na ovakav način postupa prema bilo kom čoveku ili ženi".

Poverenica za zaštitu ravnopravnsti, Brankica Janković. Foto: Srđan Ilić

Kako kaže, ovakvo postupanje je zabranjeno i Ustavom i zakonima.

"Posebno je važno, zaista, da imamo što pre reakciju nadležnih organa jer ovo nije prvi slučaj", kaže ona.

Janković dodaje da je ovo slučaj za MUP i unutrašnju kontrolu koja, kako kaže, treba da ispita ova navode, ali dodaje da je njena kancelarija imala slučajeve prijavljivanja nasilja, te da svi državni organi imaju obavezu da odmah reaguju.

"Ne treba da zaboravimo da postoji jedna vrlo velika stigma i velika socijalna distanca i osuda koja važi za osobe drugačije seksualne orijentacije, smatraju se ranjivom grupom i često žive u konstantnom strahu da će doživeti neki oblik nasilja, a kada vam se to desi u institucijama sistema, pa onda to je zaista razlog za veliku brigu i alarm. U tom smislu, evo, ovo je i apel MUP-u", kaže poverenica.

Kako dodaje, institucije sebi ne treba da dozvole da izgube poverenje građana, jer "to samo može da nas vodi u bezakonju i anarhiju".

Na pitanje ko je odgovoran u slučaju femicida u selu Rakovac kod Beočina kada je muškarac koji je ranije prijavljivan i koji je imao zabranu prilaska ubio dve žene, poverenica kaže da se ne bi "tek tako usudila da kaže ko je odgovoran, a da nema sve činjenice o bilo kom slučaju", te da se i u ovom slučaju mora ispitati ima li odgovornih i propusta u sistemu zaštite.

"Ovaj slučaj koji pominjete kod Beočina u Rakovcu je potvrdio da i ove mere koje postoje nisu magični štapić i rešenje svih problema, jer uprkos zabrani prilaska vi ste imali dvostruko ubistvo, jer očigledno da ne reaguju svi nasilnici isto na ovu vrstu zabrane i da postoji i dalje mnogo prostora, da vi unapredite i radite kontinuirano i na kontroli i na unapređenju, ali vi morate sagledati šta se sve desilo i u svakom pojedinačnom slučaju oceniti i ukupno sagledati", kaže Janković.

Dodaje da je Srbiji što pre potrebno nacionalno telo za praćenje i analizu slučajeva femicida, kako bi moglo da se odgovori na adekvatan način.

"Mi smo podržali inicijative organizacija civilnog društva i smatramo da je važno da se što pre takvo telo formira. To je pitanje i za Ministarstvo pravde i Vladu Srbije, ne samo za formiranje tela, nego i za neophodnost izmena i u krivičnom zakoniku", kaže Janković.

Ona smatra da bi jedan od razloga zašto još nema takvog tela mogao da bude i to što smo, kako kaže, "imali dva izborna ciklusa za dve godine i jedan duži period funkcionisanja vlade u tehničkom kapacitetu".

Ističe da je kancelarija Poverenice prošle godine podnela nekoliko inicijativa koje su se odnosile na potrebu izmene krivičnog zakonika.

"Pre svega u pogledu definisanja krivičnog dela silovanja, koje bi bilo bazirano konkretno na nepristanku u vezi sa obljubom nad nemoćnim licem, nedozvoljeni prekid trudnoće, kao i inicijativu za definisanje i uvođenje posebnog krivičnog dela koji se odnosi na zabranu zloupotrebe i plasiranja snimaka polno eksplicitnog sadržaja odnosno osvetničke pornografije", objašnjava ona.

Poverenica smatra da je ključno za rešavanje problema da žrtva prijavi nasilja da se "stvori sistem u kome će se žrtvi verovati".

"U kome ćete otići i nećete imati dilemu da ćete tamo naići u sistemu na podršku, jer naše istraživanje koje smo radili, zašto žene ne prijavljuju nasilje, upravo govori u prilog ovome što vam sada govorim, a to je da nemaju dovoljno poverenja, da najviše veruju sigurnim kućama", objašnjava ona.

Janković smatra da ne treba stigmatizovati žrtve.

"Treba da se ohrabre nekako da mogu da pobede. Niste vi krivi što je prema vama izvršeno nasilje, kao što je ispovest novinarke FoNeta, mislim da svako treba da je pročita. U pitanju je ljudski život, čovek. Znači, nikako ne sme da nađe na neadekvatnu reakciju bilo koga ko radi u sistemu zaštite od nasilja", kaže ona.

Kada je u pitanju rasprava o rodno-senzitivnom jeziku koja se pominje u medijima poslednjih dana Janković smatra da je "jezik vrlo važan".

"Jezik koji upotrebljavamo je važan što čitava ova rasprava zapravo i potvrđuje. Jer kako nazivamo pojmove i stvari, takvo zapravo stanje i jeste u društvu. Ja volim da kažem da je rodno-senzitivni jezik i nediskriminatorni jezik. Jezik koji podstiče toleranciju i razumevanje, a o tome se nedovoljno govori, već je on sveden u javnosti na upotrebu imenica u ženskom rodu za profesije, za određene profesije za koje nismo navikli", rekla je Brankica Janković za Insajder.

Izvor: Insajder