Brojne preporuke u izveštaju ODIHR ponavljaju se iz godine u godinu (VIDEO)

Izveštaj Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) za opoziciju je dokaz izbornih neregularnosti i krađa, a za vlast stabilna osnova za nastavak saradnje sa OEBS-om, u cilju dalje demokratizacije izbornog procesa.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Činjenice ipak nisu podložne tumačenjima, a one govore da se ključne preporuke ponavljaju iz godine u godinu i da ih vlasti tek delimično ispunjava. Tako je poređenjem izveštaja jasno da je tek trećina ključnih preporuka samo delimčno ispunjena.

Novi izveštaj OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), posle decembarskih izbora ne razlikuje se od prethodnih, pa preporuke iz godine u godinu ostaju iste.


ODIHR od 2012. podseća da je neophodno sprečiti vođenje funkcionerske kampanje, a nadzor nad zastrašivanjem birača mora biti pojačan. U novom izveštaju se kaže da je primena propisa o finansiranju kampanje bolja, ali se u svim izveštajima od 2014. na ovamo poziva na veću proaktivnost nadležnih državnih organa u sankcionisanju kršenja zakona u toj oblasti. 

Regulatornom telu za elektronske medije treba obezbediti samostalnost u radu, a to telo treba agilnije da izriče mere medijima, zbog kršenja zakona. Javnost i civilni sektor treba dodatno uključiti u kompletan izborni proces.

Jedinstveni birački spisak, čija revizija se od 2020. godine ponavlja u izveštajima, ne sadrži detaljne podatke o promeni stalnih i privremenih upisa birača, kao ni o broju i evidenciji umrlih, pa su mehanizni za efikasno ispitivanje biračkog spiska ograničeni. To narušava poverenje javnosti u njegovu tačnost, s obzirom na navode o masovnoj migraciji birača.

Predsednik je dominirao kampanjom za izbore u kojima ne učestvuje, a ona je bila dodatno polarizovana i obojena agresivnom retorikom.

U ovom kao i u prethodnim izveštajima zabeleženi su slučajevi pritisaka na zaposlene u javnom sektoru, zloupotrebe javnih resursa i nepotrebnih pritisaka na birače.

Poboljšan je nadzor u oblasti finansiranja kampanje, zahvaljujući izmenama zakona, ali su ostala nerešena pitanja mehanizama nadzora i ograničenja troškova u kampanji.

Zabeležen je snažan uticaj vlasti na većinu medija, a pluralizam mišljenja smanjen učvršćenom polarizacijom.

Zabeleženi su izolovani slučajevi fizičkih napada i zastrašivanja posmatrača.

Zakone, treba uskladiti sa novim, ali i ranijim preporukama ODIHR-a blagovremeno, pre novih izbora i to uz širok politički konsenzus.

Nova preporuka je da se rasprave Upravnog suda treba da budu javne, a Ustvani sud bi trebalo da ima rokove za odlučivanje u izbornim sporovima.

Izveštaj ODIHR-a podeća i na navode međunarodne posmatračke misije koja je bila izborima u Srbiji, a čiji je ODIHR bio deo. Tako citiraju i navode o kupovini glasova, punjenju glasačkih kutija, neobezbeđivanju tajnosti glasanja, brojnim slučajevima grupnog glasanja, neovlašćeno praćenje birača i fotografisanje glasačkih listića.

 Izvor: Insajder