Dimitrijević (CRTA): Birački spisak ključni problem, očekujemo da institucije počnu da rade svoj posao (VIDEO)
Pavle Dimitrijević iz Crte, gostujući u emisiji Marker, rekao je da je, do ovih izbora, preovlađujući stav prema biračkom spisku bio da je to jedna administrativna stvar sa sporadičnim propustima i greškama u administraciji, ali da se tokom njih pokazalo da zapravo nemamo osnovne stvari kako bismo organizovali i sproveli izbore.

“Birački spisak kao popis svih birača koji imaju biračko pravo jedan je od temelja izbornog procesa. Zbog ovakvih manipulacija podacima iz biračkog spiska mi ne možemo da kažemo da imamo preduslove za slobodne i fer izbore, jer nemamo pouzdanu evidenciju ko su birači koji zaista imaju pravo glasa na njima, bilo da su lokalni ili parlamentarni, a ko su birači koji imaju pravo glasa ali su ga stekli na nezakonit način. Zbog toga kažemo da je taj birački spisak problem”, istakao je Dimitrijević.
On naglašava da jako teško možemo da izađemo iz tog problema bez promene stava vlasti da on postoji, kako bismo onda krenuli u njegovo rešavanje.
“Ne govorim samo o vlastima kao nekom apstraktnom pojmu, mi ovde govorimo zapravo o institucijama koje ćute na sve ono što smo u javnom prostoru mogli da vidimo, na sve iznete dokaze bez ikakvih reakcija, već se ponavlja ta mantra da je sa izborima sve bilo u redu i da institucije kažu prosto da problem ne postoji. Kao građani ove zemlje i birači više puta smo se uverili u to da problem itekako postoji i ogroman je i kao društvo moramo nekako da počnemo da ga rešavamo", kaže Dimitrijević-
On ističe i da su mediji ti koji kreiraju javno mnjenje, da se u Srbiji vidi potpuno odsustvo pluralizma na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, te da monitorinzi to potvrđuju.
“U ovoj kampanji je naravnopravnost bila i veća nego što je bila u prethodnoj. I ponovo kažem da je vlast do sada zapravo odbijala da temu medija prizna kao problem, a onda da se krene u neko njegovo rešavanje. Mi smo do sada dobijali neka zakonska rešenja koja su bila kozmetička ili su neefikasna kao što je bio poslednji novi zakon o elektronskim medijima zapravo sa novim ulogama koje su bile namenjene regulatornom telu za elektronske medije. Videli smo zapravo da su efekti u stvarnosti izostali. Tako da bez odgovarajućeg kontrolnog tela koje radi svoj posao, bez prosto odgovarajućeg, zaista sprovedenog zakonskog okvira, mi ne možemo da govorimo o bilo kakvim poboljšanjima. I zbog toga se sa medijskom scenom, rekao bih, nalazimo u čorsokaku i u filmu koji se iznova i iznova ponavlja na svakim izborima. I ne samo što se ponavlja, nego je svaki put sve gori”, dodaje Dimitrijević.
On ističe da je poseban problem u tome što se ne radi samo o upućivanju bilo kakvog odgovora Crti na sve neregularnosti koje su dokumentovane.
“Ne radi se uopšte o tome da očekujemo da neke institucije odgovore Crti, već da počnu da rade svoj posao i da sve ono što su već adresirani problemi u ovom izbornom procesu, zaista dobije neki institucionalni epilog. I druge posmatračke misije, kao i misija ODIHR-a u preliminarnoj oceni su prepoznale ključne probleme u izbornom procesu, i jedino što možemo je da nastavimo da ukazujemo na rešavanje problema, da dajemo predloge kako bi ti problemi mogli biti rešeni, i da verujemo da će trenutni stav institucija da se promeni i da će one početi da rade zaista svoj posao, u interesu zakona, ustavnog uređenja i samih građana”, zaključuje u Markeru Pavle Dimitrijević iz Crte.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.