Četvrt veka od slučaja Račak: Voker danas na mestu na kome mu je podignut spomenik (VIDEO)
Za Srbiju, legitimna policijska akcija protiv pripadnika takozvane OVK. Za međunarodnu zajednicu, zločin nad civilima, što je bio glavni povod za NATO bombardovanje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije dva meseca kasnije, a na osnovu izveštaja Verifikacione komisije OEBS-a koju je predvodio Vilijam Voker. I danas, četvrt veka kasnije, zvaničnici Prištine odali su poštu stradalima u selu Račak; danas su to učinili Vjosa Osmani i Aljbin Kurti, ali i Vilijam Voker.
Na prostoru Štimlja, gde je i selo Račak, delovala je 161. brigada takozvane OVK. U toj planinskoj oblasti su, od leta 1998. do januara 1999. ubijene 24 osobe - pripadnici srpske policije, Vojske Jugoslavije i civili. O policijskoj akciji u Račku, 15. januara, koja je neposredno izazvana ubistvom četvorice srpskih policajaca, nekoliko dana ranije bili su obavešteni posmatrači Verifikacione misije OEBS-a i mediji.
Akcija koju je vodio Goran Radosavljević Guri okončana je u poslepodnevnim satima; posle procene da je razbijeno uporište takozvane OVK, policija se povukla iz sela. Sutradan su u Račak došli Vilijam Voker i mediji ali su se u selo, po svedočenju novinara, u međuvremenu vratile i vođe OVK – kada kreće priča o stradanju civila.
U isto vreme, pripadnicima državnog istražnog tima Srbije onemogućen je ulazak u selo, a Voker se, u poslepodnevnim satima u Prištini, obraća javnosti i saopštava da je u Račku bio masakr, odnosno da je ubijeno 45 civila.
Državnom istražnom timu Srbije je i sutradan bilo onemogućeno da uđe u Račak, a istragu započinje tek tri dana kasnije, odnosno 18. januara. Tela ubijenih, koja nalaze u džamiji, prebacuju u Prištinu, na obdukciju. Nekoliko dana kasnije istrazi se priključuje tim patologa iz Finske koji predvodi Helena Ranta – pa sledi zajednička istraga. Iako se njeni nalazi nisu bitno razlikovali kada je reč o uzrocima smrti - svi poginuli stradali su od vatrenog oružja – u obraćanju medijima sredinom marta u Prištini izjavila je da je to bio "zločin protiv čovečnosti", a tek - godinama kasnije, priznala je da je bila izložena pritisku Vilijama Vokera.
Iako ni domaći ni strani patolozi na telima poginulih u selu Račak nisu ustanovili drugačije rane osim iz vatrenog oružja, i to iz daljine, dva meseca kasnije usledilo je NATO bombardovanje SRJ.
Slučaj Račak bio je i deo haške optužnice protiv nekoliko visokih zvaničnika nekadašnje SRJ, među kojima je i Slobodan Milošević, ali je tužilac odustao od tog dela optužnice u svim procesima. Priština, međutim, i dalje tvrdi da je to bio masakr nad civilima, zbog čega je pre godinu dana tamošnje tužilaštvo raspisalo međunarodne poternice za 18 Srba. Američkom diplomati Vilijemu Vokeru, kome je pre sedam godina podignut spomenik u selu Račak, kosovski zvaničnici zahvalili su se i danas, navodeći da je reč o najnapadanijoj i najomraženijoj internacionalnoj ličnosti u Srbiji.
Izvor: Insajder