Dragoljuba Simonovića posle zatvorske presude čeka i proces za naknadu štete

Posle presude Apelacionog suda u Beogradu kojom je osuđen na četiri godine zatvorske kazne, bivšeg predsednika Opštine Grocka Dragoljuba Simonovića čeka i nastavak suđenja za naknadu štete koju je naneo kao nalogodavac za paljenje kuće novinara "Žig infa" Milana Jovanovića.

Milan Jovanović i Dragoljub Simonović, Foto: Srđan Ilić

Iako je Apelacioni sud Simonoviću smanjio zatvorsku kaznu za godinu dana, i osudio na četiri godine kao podstrekivača za paljenje imovine novinara portala "Žig info“, Jovanović je zadovoljan presudom. 

"Nadam se da će ova presuda bahate političare odvratiti od napada na novinare kako bi mlađi novinari mogli slobodnije i komotnije da obavljaju posao. Veliki doprinos ovakvoj presudi upravo su doprineli novinari koji su izveštavali kao i tužilac Predrag Milovanović, advokatica Ana Matić i udruženja novinara“, kaže za Insajder Milan Jovanović.

Tokom pet godina koliko je trajao postupak, novinar je u izjavama bio skeptičan po pitanju toga da će, kako je sam navodio, „živ dočekati pravdu“. Od prvog dana kada mu je zapaljena kuća, u noći između 11. i 12. decembra 2018. godine, tvrdio je da je uveren da je Simonović odgovoran. Kao aktuelni predsednik Opštine Grocka, Simonović je istog dana negirao da ima bilo kakve veze sa paljenjem kuće novinara u Vrčinu.

"Bio sam ubeđen da je nalogodavac Simonović jer sam pisao o njegovim krađama i proneverama na teritoriji Opštine Grocka i o samim saznanjima za te pronevere obaveštavao sam sve nadležne institucije uključujući i tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića“, ističe Jovanović

Presudom je zadovoljna i advokatica koja je zastupala novinara u procesu, Ana Matić.

"Želela bih da ova presuda, u budućim sličnim postupcima vrati stanje pravosuđa na nivo da je suđenje po zakonu pravilo, a ne izuzetak. Presuda je svakako istorijska, jer nismo često bili svedoci da se političar i njegovi pomagači šalju na poduže izdržavanje zatvorske kazne za bilo koje krivično delo, a kamoli za krivično delo napada na novinara i njegovu porodicu“, kaže Matić za Insajder.

Prema njenom mišljenju, na ovakav ishod uticalo je mnogo srećnih okolnosti za oštećene. Smatra da bi postupak, kako kaže, još bio po fiokama tužilaštva da predmet nije preuzeo tužilac Predrag Milovanović.

"Dalja srećna okolnost je efikasnost vođenja prvostepenog postupka od strane iskusnog sudije Slavka Žugića, koji je prvi put u osnovnom sudu omogućio tonsko snimanje pretresa, zakazivao ih u kratkim rokovima i imao bistar pravnički um, odvajajući bitno od nebitnog. U ponovljenom postupku predmet je vodio sudija mlađe generacije, Luka Pantelić koji nije dozvolio da se ispravno utvrđene činjenice rasplinu u moru suvišnih dokaznih predloga. Na kraju je predmet završio u veću Apelacionog suda sa predsednikom sudijom Milimirom Lukićem, kome ni mnogo ozbiljniji izvršioci krivičnih dela nisu mogli da utiču na donošenje zakonitih odluka“, jasna je advokatica.

Napominje da odbrana ima mogućnost podnošenja vanrednog pravnog leka - zahteva za zaštitu zakonitosti Vrhovnom sudu, ali ne očekuje nikakva iznenađenja.

Važnost presude ističe i tužilac Predrag Milovanović.

"Ova presuda budi nadu da će se u društvu u kome se stvorila atmosfera nekažnjivosti vratiti etika odgovornosti i kažnjivosti. Potpuno sam svestan da je ovo tek kap u moru s obzirom na afere koje potresaju naše društvo. Nadam se da će ova presuda postati paradigma nekim mlađim naraštajima u borbi za bolju javno - tužilačku organizaciju i uopšte pravnu državu jer utisak mi je da su našim građanima osim hrane potrebne i vrednosti“, naglašava tužilac.

Osim Simonovića, na četiri godine osuđen je i Aleksandar Marinković, Vladimir Mihailović na tri godine a Igor Novaković na dve i po. Apelacija je svima smanjila kazne jer su procenili da se radi o lakšem obliku krivičnog dela od onog na koji su prvobitno bili osuđeni.

O smanjenju kazne sa pet na četiri godine, tužilac Milovanović kaže da je važno da je sud izjednačio nalogodavca i počinioca a da je pet godina maksimalna kazna za delo koje se Simonoviću stavljalo na teret.

Takođe, presuda nalaže Simonoviću i ostalima da plate i kaznu u vrednosti od 100.000 dinara svaki. Apelacioni sud navodi i da „nije utvrđeno da je usled izvršenog dela nastupila šteta velikih razmera“.

[related-content]

 Dragoljub Simonović uhapšen je 25. januara 2019. posle vanredne konferencije predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je rekao da se sumnjiči za podstrekivanje paljenja kuće novinara. Simonović je u pritvoru proveo mesec dana.

Paralelno sa postupkom za paljenje kuće, Simonović je podnosio tužbe protiv Jovanovića i urednika portala „Žig info“ Željka Matorčevića zbog tekstova objavljenih na tom sajtu. Važno je podsetiti da je Matorčević pre nego je Jovanoviću zapaljena kuća pretučen u oktobru 2018. a da se do danas ne zna ni ko ni zbog čega je to uradio.

Podsećamo da je prvostepenom presudom utvrđena šteta na više od četiri miliona dinara a Jovanoviću tek predstoji pravna bitka protiv Simonovića i ostalih za naknadu materijalne štete. 

Simonović i ostali koji su proglašeni krivima, po sadašnjem stanju stvari, mogu u zatvor, ali imaju pravo na zahtev za zaštitu zakonitosti koji se neposredno podnosi Vrhovnom sudu.


Izvor: Insajder