Drašković: Nemamo računicu da li će nam se ulaganja u EXPO 2027 isplatiti (VIDEO)

"Postoji potpuna neracionalnost u ponašanju vlasti u vršenju ekonomske politike. Opet imamo lex specialis, opet nešto iza zavese i opet nemamo cost-benefit analizu", rekao je u emisiji Marker ekonomista Božo Drašković govoreći o projektu za izložbu EXPO 2027.

Božo Drašković. Foto: Insajder

Drašković ističe da će političari za EXPO reći da je to odlična investicija, i da se posle niko neće sećati šta su izjavili.

"Političare ništa ne obavezuje. Oni će reći da je to odlična stvar, a mi nemamo računicu povratka investicija. Postoje parametri, ekonomski to može da se izračuna, ali nemamo podatke. A onaj ko donosi odluke, vlast je dužna da to naparavi i to saopšti javnosti, to su javna sredstva", objašanjava Drašković.

Dodaje i da vlast donosi protivrečne odluke.

"Na jednoj strani pre mesec - dva vlast donosi u parlamentu izmene Zakona o planiranju i izgradnji, u kome poklanja državno zemljište investitorima, koje vredi milijardama kumulativno, evra. A na drugoj strani gradite neke objekte, koji su neracionalni tipa tog nacionalnog stadiona, i ne znate kada će biti povratak te investicije, i za to se zadužujete. Jednom rukom poklanjate određenu imovinu, a drugom rukom posuđujete novac iz inostranstva da biste neke neracionalne objekte investirali", ističe Drašković

Govoreći o još jednom projektu koji je rađen mimo Zakona o javnim nabavkama Moravskom koridoru, Drašković ocenjuje da je on sada, nakon skoka cene, preskup.

"Došli smo do toga da nas kilometar puta na Moravskom koridoru košta 14 miliona evra. U relativno finom ambijentu, gde nema nekih velikih građevinskih problema, nema velikih planina, tunela, ima nešto mostova i slično, nadvožnjaka.

Na pitanje da li su razlozi koje je ministar finansija naveo kao objašnjenje za skok cene Moravskog koridora - poskupljenje građevinskog materijala, energenata i radne snage - opravdani, Drašković ističe da je "ministar sam uskočio u protivrečnost".

"Kumulativni rast cena inflacije u tom periodu od 2020. godine do sada ne može biti veći u najstrožoj računici preko 30%. A ovde je zapravo povećanje cena, ugovorene cene za izgradnju koridora, 80%. Znači on se našao u problemu da nam objasni, da li su te cene porasle 80%, kumulativno, ili su porasle 20-30%. To je problem. Znači mi ne znamo šta je s ovih drugih 50%", kaže Drašković.

Komentarišući to da je Moravski koridor jedan od projekata koji je ugovoren po Međudržavnom sporzumu, Drašković kaže da su to direktne pogodbe u kojima je svaka strana "ukalkulisala svoje pozicije".

"Bilo da se radi o Amerikancima, Turcima, Kinezima, bilo kome -oni maksimiziraju svoju cenu, sve dok vi možete da prihvatite tu cenu. Ja se plašim da kada se bude napravila, kada se sve ovo završi, jedna temeljita analiza investicionih projekata, velikih infrastrukturnih, da su oni rađeni zasigurno bar 50-60% po većoj ceni nego što je to bilo normalno", rekao je Drašković.

Odgovarajući na pitanje da li je ugrožena finansijska stabilnost zemlje zbog svih dugovanja, Drašković ističe da će  biti ugrožena u horizontu od narednih tri do pet godina. 

"Kada imate fiksan kurs dobijate lažnu sliku o opasnosti spoljne zadužrnosti. I kada dođe do promene kursa, a moraće doći onda će ti dugovi postati veliki i onda ćemo dobiti da nam je odnos između duga i BDP-a 70%. To je neminovno", zaključuje Drašković.  

Izvor: Insajder