Duško Ilić (Nacionalna asocijacija za oružje): Samo onaj na koga se vodi oružje sme da mu pristupa (VIDEO)

Postoje jasna pravila kako se čuva oružje i MUP ima ovlašćenje da to proverava, kaže za Insajder Duško Ilić, generalni sekretar Nacionalne asocijacije za oružje Srbije. On objašnjava da pristup oružju ne sme da ima bilo ko osim osobe koja poseduje dozvolu, pa ni članovi porodice. Ilić dodaje da se upravo zbog predostrožnosti oružje i municija čuvaju odvojeno.

Policija ispred OŠ Vladislav Ribnikar Foto: Srđan Ilić

Postoje jasni uslovi da bi neko dobio dozvolu za posedovanje oružja, uključujući i uslove čuvanja. To uređuju Zakon o oružju i municiji i Pravilnik o prostorno-tehničkim uslovima za bezbedno smeštanje i čuvanje oružja i municije.

"Pravilnik kaže da se oružje čuva zaključano u ormanu koji ne može lako da se otvori nekim uobičajenim alatom. Znači, pre svega to može da bude metalni ormar i sada kako je stupio novi zakon mnogi proizvođači baš prave namenske ormare metalne sa više ključeva, koji ima i pregrade za municiju jer se oružje i municija drže odvojeno“, kaže Ilić.

Ključ ormara ili šifru sefa u kojem se čuva oružje može da ima samo nosilac dozvole oružja. Šta se desilo u ovom slučaju, i kako je do očevog oružja došao dečak koji pucao u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", tek će pokazati istraga. Pravila su jasna, kaže Ilić.  

"Kome su dostupni ključevi od tog ormara? Samo licu na koga je registrovano oružje i niko više ne može da ima pristup tom oružju. Ako je to u kući, ako je višečlana porodica - samo onaj na koga se vodi oružje ima pravo pristupa oružju“, naglašava naš sagovornik.

Kontrola čuvanja

Ilić kaže da Ministarstvo unutrašnjih poslova ima mogućnost provere da li se oružje čuva u skladu sa pravilima, a na pitanje da li zna da li se provere zaista vrše, on kaže:  

"Uglavnom se radi prilikom nabavke oružja. To jedan od uslova da se uopšte nabavi oružje - da li ima uslove za smeštaj i čuvanje oružja. I kada se sada radi preregistracija oružja svakom vlasniku oružja dolazi policajac kući i proverava uslove za smeštaj oružja“.

"Spadamo među manje naoružane zemlje na Balkanu"  

Ilić tvrdi da nije tačan podatak da Srbija spada u zemlje sa najviše oružja po glavi stanovnika na svetu. Naime, globalna Anketa o lakom oružju (Small Arms Survey) iz 2018. godine pokazala je da građani u regionu imaju devet puta više oružja nego vojska i policija, a po količini oružja po glavi stanovnika prednjače Srbija i Crna Gora. 

To je, kaže Ilić, politički motivisana priča sa ciljem da se Srbija prikaže u lošem svetlu.

"Ta informacija apsolutno nije tačna. To je jedna švajcarska agencija plasirala taj podatak da smo mi treći u svetu. To apsolutno nije tačno. Mislim da je to politička priča. Stavrnost je drugačija. Mi spadamo među manje naoružane zemalje na Balkanu. Znači, ispred nas su i Hrvatska i Slovenija. Itd. Naravno ovo kad se priča o registrovanom, legalnom oružju. Oni su u toj njihovoj studiji ustanovili do poslednjeg komada koliko ima ilegalnog oružja, pa su nam natovarali da imamo 3-4 miliona komada i ispalo je da smo mi treći na svetu, što nema veze sa istinom, sigurno“, uverava Ilić.

Izvor: Insajder