Kentkart tužio Srbiju za neostvarenu dobit Međunarodnom centru za rešavanje sporova; Šapić: Imamo dokaze da su unazadili sistem (VIDEO)
Da li će Srbija morati da plati 17 miliona evra odštete turskom konzorcijumu ”Kentkart”? Pre tri nedelje, turski konzorcijum je podneo tužbu Međunarodnom centru za rešavanje investicionih sporova Svetske banke. Razlog za podnošenje tužbe - povreda stranih investicija. Još krajem prošlog leta u javnosti se spekulisalo da će "Kentkart“ tužiti Srbiju zbog jednostranog raskida ugovora o javno–privatnom partnerstvu. "Kentkart“ je, prema tom ugovoru, naplaćivao prevoz i održavao opremu za naplatu prevoza, poznatiju kao Bus plus, uz maržu od 7,79 odsto.
Kentkart smatra da je oštećen, jer je Grad Beograd, pre 11 meseci, jednostrano raskinuo ugovor o javno-privatnom partnerstvu, i to 10 godina pre isteka ugovora. Zbog neostvarene dobiti, turski konzorcijum je sada podneo tužbu kojom traži međunarodnu arbitražu. Predsednik Privremenog organa Grada Beograda kaže da je traženi odštetni zahtev 17 miliona evra.
"Znači, kontrolisali su sistem od 250 miliona evra godišnje, ja tvrdim da preko milion evra ne mogu da dobiju, a mislim da će to biti obrnuto jer mi imamo dokaze gde smatramo da imamo dokaze da su unazadili sistem. Oni su podneli tužbu na 17 miliona evra, a ovde je cela opoziciona scena optuživala da će biti stotine miliona evra. Nema stotine miliona evra," rekao je predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić za RTS.
Jedan od glavnih razloga za raskid ugovora sa "Kentkartom“, ali i za nabavku nove opreme za naplatu karata, kako je još prošle godine govorio Aleksandar Šapić, bio je taj što je "Kentkart“ odbio da Gradu preda šifre za održavanje sistemskog softvera za Bus plus. Zbog toga Grad, kako tvrdi, nije mogao da koristi sistem naplate Bus plus.
"Jel mislite mi da smo stvarno ludi, da ne bismo ova dva meseca koristili GPS sistem koji može da se koristi, pa kakav god bio, 3G - 3G, ali bismo makar imali nekakvu informaciju, dok ne kupimo novi pa nismo baš takvi ludaci," rekao je tada Šapić.
Sa druge strane, u "Kentkartu“ su tvrdili da je Grad mogao neometano da koristi opremu za Bus plus, bez obzira na raskid ugovora o javno – privatnom partnerstvu. Jedino što, kažu, nisu dali Gradu, bile su pristupne šifre za softver i to zbog ugovorne obaveze, prema kojoj su bili odgovorni za održavanje tog sistema.
"Od 1. februara 2012, kad je krenuo sistem, do 28. maja, do kad je ugovor jednostrano raskinut, svakog dana, 24 sata, 7 dana u nedelji su mogli da koriste sistem apsolutno i mogli su i da nastave da ga koriste," rekao je direktor “Kentkart Srbija” Veljko Vlahović.
Posle raskida ugovora prošlog maja, Grad je nabavio novu opremu za praćenje i naplatu prevoza, ali za sada po još nepoznatoj ceni. Novoosnovano gradsko preduzeće "Naplata prevozne usluge“ opremu je nabavilo bez tendera, a pokriće za to bila je nabavka u okviru projekta pametnog i održivog razvoja gradova "Belgrade Smart City“, koji se sprovodi u saradnji sa zemljama Evropske unije. Zakon o javnim nabavkama omogućava nabavku bez tendera, za poslove ugovorene u okviru međunarodne saradnje. Centar za rešavanje sporova Svetske banke još nije odlučivao o tužbi protiv Srbije, a domaći advokati koji zastupaju tursku kompaniju odbili su da govore za Insajder zbog, kako kažu, poverljivosti arbitražnih postupaka, ali i da ne bi opterećivali proces koji je u toku.
Izvor: Insajder