Ključni problemi Beograda i kako ih rešiti - za Insajder odgovaraju "Biramo Beograd"
Novinari Insajdera tražili su od učesnika beogradskih izbora da objasne kako bi oni rešili neke od ključnih problema glavnog grada Srbije. Za naš sajt odgovaraju iz koalicije "Biram Beograd" sa porukom da imaju plan, energiju, znanje i kapacitet da Beograd postane dobar, održiv, zelen, pravedan i solidaran grad.
Kada je o saobraćaju reč, plan "Biram Beograd" je da se kroz optimizaciju mreže linija i polazaka janog prevoza, uvođenje brzih ekspres linija, širenje mreže žutih traka, ali i ulaganjem u šinske sisteme širenje mreže tramvajskih šina i ubzavanje tramvajskog saobraćaja, kao i produžavanje linija BG voza, obezbedi garantovano stizanje od kuće do posla za 30 minuta.
"Dnevno se u GSP saobraćaju nađe oko hiljadu vozila koji u proseku prevezu 2.5 miliona putnika. Ovaj sistem je ključan za kretanje po gradu i život naših sugrađana. Zbog decenijskog partijskog rukovođenja, korupcije i nameštenih tendera, situacija se stalno pogoršava, kvalitet prevoza opada, a milioni evra se troše na besmislene nabavke, nameštene tendere i uhlebljavanje partijskih kadrova", kažu za Insajder u "Biram Beograd".
Kao poslednji primer navode ideju o ustupanju poteza 100 i 700 privatnim prevoznicima napominjući da se radi o veoma dugačkim linijama koje sada opslužuje GSP.
"A vrednost ugovora na deset godina je vrtoglavih 500 miliona evra. Procenjena dobit za privatnike (i to konzervativna) je oko 1-2 miliona evra godišnje", poručuju sa sedme izborne liste u Beogradu za naš portal.
Konstatuju da je pitanje parking politike usko povezano sa pitanjem poboljšanja javnog prevoza, razvijanjem održive urbane mobilnosti i odnosa prema saobraćaju.
"Parking zone se moraju širiti, teritorijalno i vremenski, ali se i profit koji parking servis ostvaruje zarad širenja mora ulagati u projekte održive mobilnosti i bezbednosti u saobraćaju. Takođe, potrebna je promena parking politike ka stanarima, posebno u centralnim gradskim opštinama kroz uvođenje posebnih zona rezevisanih samo za parkiranje vozila stanare", ističu iz "Biram Beograd".
Kada je reč o infrastrukturi, kako kažu u "Biram Beograd", u prethodnih desetak godina glavni grad Srbije je devastiran nelegalnom gradnjom i bahatim investitorskim urbanizmom, koji za posledicu ima betoniranje svake parcele, stotine hiljada kvadrata koji su izgrađeni bez dozvola, ili gabaritima prevazilaze planska dokumenta.
"Jedan od najgorih primera je kompleks na mestu fabrike Beko. Naš plan je revizija svih urbanističkih parametara i izrada novog sveobuhvatnog generalnog urbanističkog plana Beograd 2041, koji bi postavio temelje održivijeg i drugačijeg razvoja našeg grada", deo je odgovora "Biram Beograd".
Podvlače da je njihov plan, između ostalog, nulta tolerancija na korupciju i nelegalnu gradnju i formiranje posebnog antikorupcijskog tima koji bi preispitao sve dosadašnje izdate dozvole i pokrenuo krivične postupke protiv lica koja su kršila zakon, ogrezla u korupciju i uništila grad.
Insajder je već pisao o tome da je zagađenje jedan od najvećih problema Beograda. Nijedna vlast o problemima kvaliteta vazduha, zemljišta, vode i stvaranju divljih deponija nije pričala puno.
"Biram Beograd" navode da je sprovođenje mera protiv aerozagađenja goruće pitanje javnog zdravlja.
"Pored strogog sankcionisanja zagađivača, gašenje kotlarnica na mazut koje su u vlasništvu grada i prelazak na bolje i efikasnije načine grejanja za veliki broj naših sugrađana predstavlja ekonomski izazov i to se mora sistemski rešavati", poručuju iz ove koalicije.
Smatraju da se jedan od prioriteta za smanjenje zagađenja i pomoći ljudima, tiče preko 170.000 beogradskih stanova koji se greju na ugalj ili drva, da pređu na bolje i ekološkije čistije izvore grejanja. Njihova mera su targetirani vaučeri za nabavku novih - eko šporeta.
Konstatuju da je neprihvatljivo to što otpadne vode završavaju u Savi i Dunavu i da je Beograd jedini grad u Evropi koji ih ne prečišćava, što je apsolutno neprihvatljivo.
Ne predlažu jasan plan rešavanja problema sa kanalizacijom koju nema trećina Beograđana.
"Neophodno je revidirati sve koncesije nad vodoizvorištima i vratiti koliko god je moguće pod javnu kontrolu. Odnos prema vodi mora biti takav da negujemo postojeće resurse, ali i da ne eksploatišemo našu prirodu koristeći infrastrukturu štetnu po okolinu, kao što su mini-hidroelektrane koje ljudi bliski režimu već godinama koriste da stavljaju naše reke, u svoje cevi, zarad profita. Takve prakse biće zabranjene. Povećaćemo sredstva za unapređenje upravljanja vodnim dobrima, strogo kontrolisati gradnju blizu vodoizvorišta, poboljšati sisteme kanala za navodnjavanje i obezbediti efikasnu javnu infrastrukturu vodovodnih i kanalizacionih mreža koje će imati uticaj na svakodnevni život građana", obećanje je "Biram Beograd" ukoliko budu činili narednu gradsku vlast.
Obećavaju i da će korupciju "rešiti" otvaranjem i revizijom svih štetnih ugovora što je i jedna od prvih stvari u programu koalicije 'Biramo Beograd' kao i pokretanje tužbi i procesa pred domaćim i stranim sudovima, kako bi odgovorni za situaciju u gradu konačno bili pravedno procesuirani.
"U ovu svrhu ćemo formirati poseban ekonomsko-forenzički tim, i tim od najboljih pravnika kako bi stvar isterali na čistac. Korupcija čini da problemi poput nefunkcionisanja javnog prevoza izgledaju nerešivo kada to nije slučaj. Realnost je da smo u ovakvoj poziciji jer su tenderi namešteni da pogoduju privatnim prevoznicima koji malo brinu o vozilima i načinu na koji posluju, dok sa druge strane mnogo zarađuju", odgovaraju za Insajder.
Stava su da se ulice rekonstruišu "po sto puta" da bi se vrteo nečiji novac, ekološki problemi su sve intenzivniji jer su besmislene i štetne građevinske avanture SNS svakodnevnica - upravo zbog korupcije.
"Primera je bezbroj, ali najslikovitiji je materijalizacija korupcije u Beogradu na vodi, to je nešto što je jasno vidljivo. Beograd je verovatno jedini grad u Evropi koji je prepoznao nečiji profit kao projekat od nacionalnog značaja. Poklanjanje zemljišta, sklanjanje Sajma, Autobuske stanice, rušenje Savamale kao i kontinuirana krađa novca građana Beograda mora stati", jasna je poruka koalicije "Biramo Beograd"
Imaju ideju kako da poboljšaju i kvalitet života.
"Naš plan je odgovaranje na potrebe građana i hitna izgradnja državnih vrtića i to u Stepojevcu, Mirijevu, naselju Stepa Stepanović, Sremčici u Lazarevcu, blokovima 61 i 8a, kao i opsežne investicije u bolje održavanje i rekonstrukciju postojećih vrtića, sređivanje drvorišta, ali i povrh svega poboljšanje materijalnog i finansijskog položaja zaposlenih", obećanje je "Biramo Beograd".
Podsećamo da je Insajder prethodnih dana objavljivao tekstove o ključnim problemima Beograda. Pitanja kako bi i na koji način rešili "muke" Beograđana postavili smo učesnicima u izbornoj trci.
Izvor: Insajder