Ključni problemi Beograda i kako ih rešiti - za Insajder odgovaraju "Mi - glas iz naroda"

Novinari Insajdera tražili su od učesnika beogradskih izbora da objasne kako bi oni rešili neke od ključnih problema glavnog grada Srbije. Prvi za naš sajt odgovaraju iz "Mi - glas iz naroda" uvereni da, kada bi oni bili na vlasti u Beogradu, uspeli bi da poboljšaju život građana.

Branko Pavlović. Foto: Srđan Ilić

Kako navode, da bi se rešili bilo koji problemi Beograda, moraju se: obezbediti sredstva, osposobiti subjekti zaduženi za realizovanje pružanja komunalnih i drugih usluga, uspostaviti saradnja sa naukom i strukom radi definisanja strateških pravaca razvoja Beograda i upotrebiti svi kvalitetni kadrovi (bez isključivosti zbog političkih razlika).

A da bi se sve to rešilo, prvo se mora sprečiti korupcija, navode iz "Mi - glas iz naroda" dodajući da su jedina lista dokazanog tima koji ume i hoće da iskoreni korupciju.

Podvlače da su tim na čijem je čelu Branko Pavlović koji je sve to uradio pre 20 godina u procesu privatizacije.

"Ušteda bi za Beograd bila oko 200 milliona evra godišnje. To je ogroman investicioni potencijal – novi mostovi, infrastruktura vodovoda i kanalizacije, saobraćajnice, domovi zdravlja, škole, obdaništa, sportski i objekti kulture, utopljavanje zgrada, sredstva za obezbeđenje krova nad glavom mladima, kojima se tako skine težak teret s pleća i pomogne da ostanu ovde", deo je odgovora liste "Mi - glas iz naroda".

Samouvereno kažu da samo oni imaju ljude koji su upravljali velikim privrednim sistemima i upravo radili na njihovim restrukturiranjima.

"Svi drugi bi da se uče na Beogradu, a temu javnih preduzeća preskaču zato što o privredi i socijalnom dijalogu ili ne znaju ništa ili sasvim malo znaju", poruka je ove liste.

Stava su da saobraćaj kao i sva druga strateška pitanja ne smeju da rešavaju političari, nego nauka i struka te da je zadatak političara da naprave platformu saradnje sa ogromnim neiskorišćenim intelektualnim potencijalom Beograda.

"Da smo tako radili nikada ne bismo potrošili silna sredstva (naravno i zbog korupcije) na saobraćajno pogrešno lociran most na Adi, ili izgradnju Beograda na vodi, Urgentnog centra bez heliodroma, direktnu pogodbu za metro, itd", poruka je liste "Mi - glas iz naroda".

O problemima saobraćaja, zagađenja, kvaliteta života i korupcije kažu da su povezani i da se moraju integrisano rešavati.

Branko Pavlović. Foto: Srđan Ilić

Prema njihovim rečima, održivi urbanizam potvrđuje da se mora poboljšati prostorna kofiguracija, da postoje kompaktnije i multifunkcionalne urbane oblasti tako da svakome u blizini, bez sedanja u kola, budu dostupni objekti pratećih namena.

"Svaki novi blok, umesto da je nakrcan samo stanovima, tesnim prolazima i parkinzima, mora da ima školu, obdanište, prodavnice, uslužne, sportske i objekte kulture, ozbiljan komad zelenih i otvorenih površina", dodaju, ali ne objašnjavaju kako bi to oni rešili.

Dalje navode da je važno poboljšati javni prevoz i uvesti čistije oblike prevoza, a svaku novu saobraćajnicu obavezno graditi sa biciklističkim i pešačkim stazama i drvoredima.

Prema njihovom planu, trebalo bi svuda uraditi integraciju elemenata vegetacije i vode (zeleno i plavo) koja smanjuje zagađenje, rizik od poplava, efekat toplotnog ostrva, drastično unapređuje ambijent, itd.

"Kao grad najpovoljnije moguće kreditiraš utopljavanje zgrada i prelazak na čistije izvore energije za grejanje, čime smanjuješ potrebe za energijom, zagađenje, opterećenje kućnog budžeta, itd. Za to angažuješ domaću privredu, koja bi proizvodila sve te proizvode, čime bi se istovremeno i rešavao problem i podizao životni standard ljudi. Stopiraš katastrofalne postupke, kao što je npr. uvoz sa drugog kraja sveta uglja za termoelektrane basnoslovne cene a lošeg kvaliteta, i njegovo sagorevanje u termoelektrani bez odgovarajućih filtera. Dovedeš do kraja dobre projekte kao što je grejanje dela Beograda vodom iz termoelektrane Obrenovac, koju inače bacaš, ispuštaš u Savu, čime štediš energiju, novac i smanjuješ zagađenje. Završiš davno započetu izgradnju kolektora i fabrike za prečišćavanje otpadnih voda, a primeniš i nove, dostupne tehnologije za koje imaš ovde vrhunske svetske stručnjake", deo je njihovog plana.

Kada je reč o kvalitetu života, kako kažu, prvo se mora omogućiti solidan standard svim građanima Beograda, bez obzira u kom delu grada žive, pa tek od ostatka sredstava razvijati grad investiranjem u sasvim nove sisteme i oblasti.

"I ne sme se posezati za neodgovornim zaduživanjem koje će da opterećuje i buduće generacije. Ne treba nam preterano blještavilo nekih delova grada dok drugi nemaju vodu za piće ili kanalizacione sisteme", jasni su u "Mi - glas iz naroda".

Prema njihovim rečima, ozbiljna sredstva preusmerena od korupcije trebalo bi uložiti u stanove za mlade, zaposlene skromnijih primanja i ostale kojima je potrebna pomoć.

Takođe, smatraju da je legalizacija izuzetno važno pitanje.

Podsećamo da je Insajder prethodnih dana objavljivao tekstove o ključnim problemima Beograda. Pitanja kako bi i na koji način rešili "muke" Beograđana postavili smo učesnicima u izbornoj trci.

Izvor: Insajder