Ključni problemi Beograda i kako ih rešiti - za Insajder odgovaraju "Narodna lista - Ključ za pobedu"

Novinari Insajdera tražili su od učesnika beogradskih izbora da objasne kako bi oni rešili neke od ključnih problema glavnog grada Srbije. Pored "Mi - glas iz naroda" i "Biramo Beograd" svoja rešenja su predstavili i iz koalicije "Narodna lista - Ključ za pobedu".

Vladimir Gajić Foto: Srđan Ilić

Ako posle 2. juna rezultati izbora budu takvi da će vlast činiti "Narodna lista - Ključ za pobedu" posvetiće se, kako navode, saobraćaju a kao prioritet navode izgradnju nove saobraćajne infrastrukture svih vidova gradskog saobraćaja. 

"Tu pre svega mislimo na izgradnju metroa, proširenje kapaciteta gradske železnice, saobraćajnica koje bi otklonile uska grla, izgradnju pristana za budući linijski i vanlinijski javni prevoz rekama. U prezaduženoj državi, metro graditi javno-privatnim partnerstvom ili koncesijom i (novim) trasama koje prolaze kroz najgušće naseljene delove grada, sa pristupom autobuskoj, železničkoj stanici i aerodromu", navode u odgovoru za Insajder.

Dodaju da trase metroa ne smeju ugrožavati vodoizvorište Beograda kao i da bi trebalo maksimalno razviti Beovoz.

"Izgradnja novih parkirališta van centralnih zona koja bi se koristila za pristup korisnicima šireg centra grada, sa dobrom vezom autobuskog sistema ka centralnim zonama, kao i izgradnjom podzemnih garaža u centralnim zonama. Generalno raditi na oslobađanju trotoara. Ovo je posebno važno u vancentralnim zonama na koridorima koje koriste đaci do škola", objašnjavaju iz ove koalicije.

Predlažu uvođenje električnih autobusa u centralnim zonama, električna taksi vozila za koja bi davali subvencije, ali i uvođenje javnog prevoza rekama uz izgradnju prateće infrastrukture. 

Zalažu se i za veću mrežu biciklističkih staza jer je, kako kažu, sadašnja skromnih kapaciteta, što je posledica nedovršene mreže staza, samim tim i ugrožavanja bezbednosti biciklista na uličnoj mreži grada.

Zagađenje vazduha u Beogradu Foto: Srđan Ilić

Problem zagađenja sa prioritetom u zaštiti voda u regionu Grada Beograda izvodljiva je ukoliko se zaštite svia beogradska vodoizvorišta uz strogu zabranu izmena zona sanitarne zaštite, kao što je Makiško polje ili Surčinsko vodoizvorište, ocena je osme liste na beogradskim izborima.

Takođe, dodaju i da je potrebna izgradnja nedostajuće kanalizacione infrastrukture kao i obnova postojeće mreže. 

Foto: Srđan Ilić

"Prioritet su svakako obnova postojećih renibunara i uklanjanje svih objekata koji su nelegalno sagrađeni u njihovoj blizini. Jedan od ključnih prioriteta je izgradnja pogona i fabrika za preradu komunalnih voda. Potrebno je izgraditi ukupno četiri centralna pogona za preradu komunalnih voda sa kapacitetima do 400 000 EC na : Čukaričkoj padini, Novom Beogradu, levoj obali Dunava (Borča) i u Velikom selu. Čist vazduh u Beogradu se mora braniti instaliranjem opreme za permanentno praćenje zagađenja vazduha u svim gradskim i prigradskim opštinama, pooštravanjem kaznene politike i donošenje seta zakona u ovoj oblasti, uspostavljanjem nadzora i kontrole gradskih odluka koje bi bile strožije u odnosu na zakonska akta doneta na republičkom nivou zbog veće koncentracije stanovništva, veće količine zagađujućih materija i pojačanih privrednih aktivnosti u Beogradu", navode iz "Narodne liste- Ključ za pobedu"

Ocenjuju i da bi toplane trebalo da postepeno prelaze na ekološko prihvatljive izvore dobijanja energije i potpuni prelazak na gas.

Što se tiče infrastrukture, za Insajder kažu da je prioritet izdvajanje autentičnih beogradskih ambijentalnih celina koje još nisu pod zaštitom države da bi zadržali autentični duh Beograda. 

"Zbog opšteg građevinskog haosa, treba preispitati mogućnost uvođenja vremenskog moratorijuma za investitorsku gradnju u zonama gde je taj haos doveo do toga da je ugroženo elementarno komunalno funkcionisanje čitavih kvartova u tim zonama. Ovaj problem se mora rešavati na potpuno novom, nerazdvojivom spoju arhitekture, saobraćaja i ekologije uz vraćanje tradicionalnog lica Beograda koje ga je krasilo decenijama unazad. Prethodno je potrebno izvršiti, kroz promenu Statuta, decentralizaciju Grada vraćanjem samostalnosti gradskim opštinama u odlučivanju", podvlače za naš portal.

Kako kažu, investiciona gradnja se mora dovesti u red usvajanjem novih i izmenama loših planova uz definisanje pravila po kojima bi se lakše obavljala legalizacija i uknjižba objekata građenih za lični smeštaj. 

"Sistemsko regulisanje urbanističkog reda u gradu zahteva reformisanje Urbanističkog zavoda, kako bi preuzeo vodeću ulogu u planiranju Grada, kao i potpunu depolitizaciju urbanističke administracije postavljanjem na rukovodeća mesta kvalifikovanih i priznatih stručnjaka odabranih na javnim konkursima", ključ je koalicije okupljene oko Narodne stranke kada je reč o infrastrukturi glavnog grada Srbije.

Korupciju bi rešili osnivanjem Antikorupcijskog tela kao integralnog dela gradske uprave. 

"Potpuna transparentnost rada gradske administracije bi značila obavezu obaveštavanja javnosti o svim aktivnostima gradskih organa vlasti. Obaveza gradske administracije bi bila kvartalno obaveštavanje o odlukama gradskog veća i sekretarijata, od javnih nabavki do konkursa za zapošljavanje. Osnovni cilj je, da se kroz potpunu javnost suzbiju i eliminišu svi vidovi korupcije i privrednog kriminala, prikrivenog ili otvorenog klientelizma, partijskog zapošljavanja i nepotizma. Potpuna transparentnost u trošenju budžeta i njegovo planiranje je osnova sticanja poverenja kod svojih građana i potencijalnih investitora", kažu za Insajder.

"Narodna lista- Ključ za pobedu" dodaje i da bi u tom smeru bilo i uvođenje različitih oblika direktne demokratije u izjašnjavanju o pitanjima važnim i bitnim za život građana Beograda, te da bi bilo sprovedeno kroz nekoliko vidova izjašnjavanja prethodno ugrađenih u Statut Grada - kroz potvrđivanje ili verifikaciju akata koji je već usvojen od strane gradskih i opštinskih vlasti, zatim za modifikaciju donetog lokalnog propisa, poništavanju akta koji su već doneseni, pa do predlaganja novih akata kroz narodne inicijative.

Na kraju, obećavaju da će raditi i na poboljšanju kvaliteta života.

zgrada Skupštine Beograda, foto: Srđan Ilić

"Narodna lista – Ključ za pobedu: Narodna stranka, pokret Živim za Srbiju i Pokret Nova Srbija će se u gradskoj skupštini zalagati za Beograd koji je lepše i udobnije mesto za život – grad po meri svakog čoveka u njemu. Beograd u kome će biti više brige o starim i nemoćnim, u kome će biti obezbeđeni besplatan prevoz, udžbenici i topli obroci za učenike osnovnih škola, više bazena i sportskih terena, više školskog i amaterskog sporta, kulture koja je od najranijeg uzrasta i ugrađena je u obrazovanje i temelji se na tradiciji i vrednostima društva kakvo želimo da budemo, bezbednog okruženja bez droge na ulicama i oko škola, sa policajcima koji poznaju svoj komšiluk i on poznaje njih", poručuju  iz "Narodne liste- Ključ za pobedu"

Obašnjavaju i da će se zalagati za restrikciju i ograničenje reklamiranja onih sadržaja koji odstupaju od etičkog, kulturnog i zdravstvenog kodeksa i vrednosti na kojima se temelji naša kultura i društvo. 

Podsećamo da je Insajder prethodnih dana objavljivao tekstove o ključnim problemima Beograda. Pitanja kako bi i na koji način rešili "muke" Beograđana postavili smo učesnicima u izbornoj trci.

Izvor: Insajder