Ključni problemi Beograda i kako ih rešiti - za Insajder odgovaraju "Saša Radulović - Dosta je bilo (DJB) - Rešenje za promenu"

Novinari Insajdera tražili su od učesnika beogradskih izbora da objasne kako bi oni rešili neke od ključnih problema glavnog grada Srbije. Za naš sajt odgovaraju iz liste "Saša Radulović - Dosta je bilo (DJB) - Rešenje za promenu".

Saša Radulović. Foto: Srđan Ilić

Situaciju sa saobraćajem, u odgovoru na naša pitanja u listi koja je kandidovala Sašu Radulovića za gradonačelnika Beograda, kažu da saobraćajni stručnjaci znaju da grad ima ograničene mogućnosti za pravljenje novih, širokih bulevara, zato se moraju tražiti rešenja na drugim mestima. 

"Beogradu je potreban metro. Izgraditi neophodne tunele i rasteretiti ulice. Treba postaviti kružne tokove gde god je to moguće, kao na primer u Novom Beogradu, Batajničkom drumu, Pančevačkom i Zrenjaninskom putu. Beograd mora da gradi javne garaže. Pored toga, potrebno je uvesti pravilo da se u Beogradu ne mogu prodavati stanovi bez garaža, odnosno da je garažno mesto obavezan deo stana. Na taj način bi se sprečili investitori da zadržavaju garaže u zgradama, traže od kupaca ogroman novac za garaže i time ih isteruju da parkiraju na ulici", kažu u DJB.

Ocenjuju da su preduslovi svega navedenog prihodi grada. Ističu da Beograd mora sprovesti poresku reformu te da jedino Saša Radulović i DJB govore o ovome. 

"Glavni resurs grada je neizgrađeno gradsko građevinsko zemljište. Ono se praktično uopšte ne oporezuje. DJB ima rešenje za to", tvrde sagovornici Insajdera bez obrazloženja koje je to rešenje.

Svesni su da je zagađenje životne sredine pitanje zdravlja Beograđana.

"Prvi korak rešavanja problema sa zagađenjem vode, zemlje i vazduha je sistematično merenje zagađenja i otkrivanje i otklanjanje uzročnika zagađenja. Sva merenja moraju biti javno objavljena tako da su Beograđani informisani o tome, kao i svi izvori i uzročnici zagađenja, koliko god se to nekome ne dopadalo. Tek kada to uradimo, moći ćemo kazati da se nešto ozbiljno radi po ovom pitanju. Ono što već znamo je da moramo prekinuti sa popločavanjem trgova, betonizacijom celog grada, smanjenjem drveća i zelenih povšina i krenuti u suprotnom pravcu. Zelene površine i drveće su najbolji način da se momentalno popravi kvalitet vazduha, dok rešavamo sistemske uzročnike zagađenja", plan je DJB.

[related-content]

Podvlače da je pitanje izlivanja kanalizacije u reke i pitanje deponija je infrastrukturno pitanje.

Da bi se rešavali nagomilani problemi infrastrukture, potrebni prihodi za to, kažu za Insajder iz DJB:

"Neizgrađeno građevinsko zemljište je najvažniji izvor prihoda za grad i te pihode je grad prepustio špekulantima korupciji. Beograd se prostire na 350.000 hekatara. Samo 500 hektara koji su poklonjeni Beogradu na vodi su vredni preko 4 milijarde evra. Ni grad ni država praktično nisu prihodovali ništa. Neizgrađeno građevinsko zemljište je najvažniji resurs grada. Od tog novca onda može da se gradi i nedostajuća kanalizaciona mreža u mnogim delovima grada, počev od leve obale Dunava", sigurni su u stranci Dosta je bilo.

Prema njihovim stavovima, Beograd ima priliku da postane svetski centar i it i e-sport i e-gaming industrija. 

Za borbu protiv korupcije je potreban sistem, kako kažu, DJB je jedini koji govori o sistemu. 

"Prvo treba popisati i proceniti imovinu grada, opština i svih gradskih ustanova i preduzeća i proceniti je: svaki komad zemljišta, svaki objekat, svaki poslovni prostor sve. Zatim treba javno objaviti ko koristi tu imovinu i po kojim uslovima. Potrebno je objaviti sve tajne ugovore i zabraniti tajnost budućih ugovora. Zatim je potrebno svakog meseca za prethodni mesec objavljivati koliko se tačno troši iz budžeta po svakoj budžetskoj stavci i ko tačno dobija novac, koliko i po kom ugovoru. Ovo su preduslovi za svaku iskrenu borbu protiv korupcije: postavljanje sistema", objašnjavaju u odgovorima za Insajder uz tvrdnju da je jedino DJB garant da će se to i desiti.

Ističu da je neophodno "raskinuti" sa ljudima sa kupljenim diplomama na čelu najvažnijih institucija u gradu i javnih preduzeća, kao i sa partokratijom i burazerskom ekonomijom. 

"To se radi ličnim kartama preduzeća, objavom biografija svih rukovodećih ljudi, merenjm učinka, jasnim kriterijumim. Ukratko uvođenjem sistema i reda. Javna uprava se mora reformisati uvođenjem novih tehnologija. Blokčejn tehnologija ima potencijal da reformiše gotovo sve aspekte administracije i postigne potpunu transparentnost u gradu, od toga kako se troši novac, do potpune javnosti svake građevinske dozvole", poruka je DJB.

Namera im je da rade na popravljanju kvaliteta života u svim oblastima. 

"Beograd mora da uvede besplatne udžbenike za svu decu, ali ne preskupe udžbenike koje štampa nemačka kompanija Klet, već naše udžbenike. Deci u školama treba uvesti kvalitetan topli obrok. Svi vrtići moraju biti o trošku grada i dostupni za svu decu u svim delovima grada. Beograd ima dušu i valja je negovati", ocena je DJB.

Podsećamo da je Insajder prethodnih dana objavljivao tekstove o ključnim problemima Beograda. Pitanja kako bi i na koji način rešili "muke" Beograđana postavili smo učesnicima u izbornoj trci.

Izvor: Insajder