Marinović za Marker: Nijedna vlada nije učinila ništa da se izvršavaju rešenja koja donosi poverenik (VIDEO)
Godišnji izveštaj Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti pokazuje da, sudeći po žalbama, republički organi vlasti uskraćuju informacije tražiocima istih za oko 52 posto, kaže za Marker poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović. On dodaje i da od 2004. godine, od kad postoji Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, nikad nijedna vlada nije učinila ništa da se izvrši rešenje koje poverenik donese.

"Ipak, mi ne znamo sivu brojku - koliko je organa vlasti odgovorilo na zahtev. Dobijemo ponekad tu informaciju kroz godišnji izveštaj koji su organi vlasti obavezni da dostavljaju povereniku svake godine, ali nažalost, polovina ih ne ispunjava tu obavezu godinama", kaže poverenik.
Izmene Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja nastupile su pre dve godine, što je značajno olakšalo i rad poverenika, ali i pristup informacijama od javnog značaja, kaže Marinović.
"Jedna od najznačajnijih novina je što smo uveli kazne koje poverenik izriče u vidu prekršajnog naloga, u iznosu od 30.000 dinara, licu ovlašćenom za vođenje postupka za ćutanje uprave", objašnjava Marinović.
Objašanjava i da postoje dva razloga zbog čega nijedna vlada do sada nije učinila ništa da se izvrši rešenje poverenika.
"Jedan je da ne postoji podzakonski akt koji bi regulisao taj način ophođenja prema organima vlasti koji ne daju informaciju, a drugo je da oni (organi vlasti) nemaju ništa bolje mehanizme nego što ih ima poverenik. A poverenik ih nema", dodaje on.
Kada institucije ne odgovaraju ni posle žalbe, Marinović kaže da su neki od mehanizama u tim slučajevima obraćanje poverenika Vladi, kao i novčane kazne u odnosu na organ vlast, ali da je ova druga mera praktično nesprovodiva u praksi.
Govoreći o zloupotrebama u ovoj oblasti, poverenik objašnjava da su one toliko uzele maha da se guši ostvarivanje prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja.
"Iako je ogroman finansijski efekat i udarac na budžet, glavna mana je što oni koji su čestiti i savesni tražioci informacija, u koje često spadaju i predstavnici medija, ne mogu da dođu do informacije, jer su zatrpani i organi vlasti i poverenik", kaže Marinović.
Rešenje za tu situaciju, objašnjava dalje, jeste izmena veće izmenjenog Zakona, kada je uklonjen član koji govori o zloupotrebi ovog prava.
Komentarišući postupak povodom objavljivanja spiska imena dece ubijene u OŠ "Vladislav Ribnikar" početkom maja ovde godine, poverenik kaže da još nije završen.
"Nama je saopšteno iz MUP-a da se vrši interna kontrola u MUP-u povodom toga slučaja. Pošto je to bitna okolnost, od koje zavise i naši dalji koraci, mi smo odlučili da sačekamo da se završi interna kontrola i onda da završimo slučaj", kaže poverenik.
Inače, 28. septembar se obeležava Međunarodni dan prava javnosti da zna. Suprotno ideji kojoj je posvećen ovaj dan, institucije u Srbiji sve su zatvorenije, a o njihovom radu i načinu na koji troše javna sredstva, javnost sve manje zna - i sve teže dolazi do podataka.
Izvor: Insajder