Neka "igre počnu": Gde će se sve glasati na izborima 2. juna
Sada i zvanično i zakonski, kampanja može da počne. Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić raspisala je izbore u 66 jedinica lokalne samouprave za 2. jun, dok je i predsednik Privremenog organa grada Beograda Aleksandar Šapić uradio isto za 17 beogradskih opština. I dok u vladajućoj, Srpskoj naprednoj stranci nedoumica nema jer su zajedno sa koalicionim partnerima još početkom meseca, 7. aprila, predali listu za beogradske izbore, sa opozicione strane vlada konfuzija.
Današnje raspisivanje lokalnih izbora odnosi se na gradove i opštine u kojima oni nisu održani 17. decembra prošle godine. Iako se išlo na to da se lokalni izbori održe tokom leta, u julu i avgustu, predsednica Skupštine Srbije izjavila je 18. aprila da je odluka da se svi preostali lokalni i beogradski izbori održe 2. juna presedan. Prema njenim rečima, nije najbolji demokratski presedan, ali će, kako Brnabić kaže, biti lekovit za našu zemlju.
Podsećamo da je Skupština izmenila Zakon o lokalnim izborima kako bi se oni održali zajedno sa beogradskim što je bio jedan od dogovora vlasti i jednog dela opozicije.
Ipak, ima i odluka o neizlasku na birališta jer nekoliko opozicionih stranaka smatra da uslova za održavanje izbore nema. Po svemu sudeći, kako u kojoj opštini i kom gradu.
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas izjavio je da će lokalni odbori te stranke izaći na izbore u manje od deset gradova i opština, ističući da SSP neće pozivati građane na bojkot predstojećih izbora.
Deo opozicije koji ne izlazi na beogradske izbore i dalje insistira na predlogu za izmene Ustavnog zakona kako bi svi izbori bili održani na jesen.
Gradovi i opštine u kojima će biti izborne trke
U izbornu trku 2. juna osim Beograda ide se i u još petnaest gradova. Tu su Niš, Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Kikinda, Vršac, Pančevo, Sombor, Novi Sad, Sremska Mitrovica, Valjevo, Požarevac, Jagodina, Užice i Čačak.
Vlast će moći da biraju i građani opština: Bačka Topola, Mali Iđoš, Žitište, Nova Crnja, Novi Bečej, Ada, Kanjiža, Novi Kneževac, Senta, Čoka, Alibunar, Bela Crkva, Kovačica, Kovin, Opovo, Plandište, Apatin, Ožaci, Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Bečej, Vrbas, Žabalj, Srbobran, Sremski Karlovci, Karlovci, Temerin, Titel, Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova, Šid, Svilajnac, Boljevac, Arilje, Nova Varoš, Sjenica, Čajetina, Gornji Milanovac, Ivanjica, Vrnjačka Banja, Raška, Tutin, Aleksinac, Svrljig, Bosilegrad, Bujanovac i Surdulica.
Kada je reč o beogradskim opštinama, izbori se odnose na Čukaricu, Novi Beograd, Palilulu, Rakovicu, Savski venac, Stari grad, Voždovac, Vračar, Zemun, Zvezdaru, Barajevo, Grocku, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin.
U Nišu će građani glasati u pet opština: Medijana, Palilula, Crveni Krst, Pantelej, Niška Banja. Dok se u Požarevcu jedino u opštini Kostolac nadmeću političke snage.
Šta znamo do sada
U jeku pregovora sa vlastima oko izbornih uslova, došlo je do podele u opozicionoj koaliciji "Srbija protiv nasilja" na one koji izlaze na izbore u Beogradu pod sloganom "Biram borbu" i deo onih koji su stava da uslova za izbore u glavnom gradu Srbije nema.
Uprkos tome, i dalje mogu za isti sto što smo videli u Insajder debati kada su, između ostalog, naveli da se njihova borba za izborne uslove nastavlja različitim sredstvima. No, kako stvari za sada stoje, u nekim mestima bojkota neće biti.
[related-content]
U najnovijem mešanju karata na političkom spektru Srbije pojavio se i Savo Manojlović iz pokreta Kreni-Promeni kao kandidat za gradonačelnika Beograda koji će, koliko je za sada poznato, sa svojim timom "testirati" i birače Novog Sada.
Poznato je i da će pod sloganom "Biram Borbu!" zajedno u koaliciji izaći Zeleno – levi front, Ekološki ustanak, Narodni pokret Srbije, Pokret slobodnih građana, Novo lice Srbije i Demokratska stranka.
I dok predstavnici koalicije "Biram borbu" pozdravljaju Manojlovićevu odluku da na izbore izađe, nema naznaka da je moguć njihov zajednički front bilo gde jer je stav Kreni-Promeni da izlaze samostalno. Dok "bojkotaši", iz sada već nepostojeće koalicije "Srbija protiv nasilja", Stranka slobode i pravde, Srbija centar i Zajedno svoju borbu različito predstavljaju tako da u nekim mestima bojkotuju izbore dok u drugim izlaze. Borbu ili bojkot prepustili su svojim gradskim i lokalnim odborima.
Šest meseci od održavanja beogradskih izbora, pristalice SSP za njih neće moći da glasaju u glavnom gradu Srbije. U Čačku i Nišu je identična situacija. Međutim, bojkot kao opciju u gradu na jugu zemlje, Nišu, ne vide iz odbora Novog DSS-a koji će izaći na lokalne izbore u koaliciji sa inicijativom "Niš moj grad". Koalicioni partner Novog DSS-a, POKS koji ne vidi nadu u izborima te pripada "bojkot opoziciji" suočava se sa situacijom da je njihov odbor odlučio da izađe na izbore u Valjevu. U istom gradu dogovoren je zajednički nastup "borbaša" i "bojkotaša" te će Zeleno – levi front, SSP i Novi DSS zajedno sa Lokalnim frontom i sa zajedničkim kandidatom za gradonačelnika probati da "sruši" aktuelnu vlast.
Od ranije je najavljeno da će Srpski pokret Dveri učestvovati na svim izborima. Kako će i sa kim će dalje Narodna stranka nepoznato je posle odluke pokreta Dosta je bilo da napusti koaliciju jer se ne slažu sa uključenjem Nove Srbije Velimira Ilića u istu.
Od izbora do izbora
Posle vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora 17. decembra prošle godine, ali i lokalnih u 53 samouprave u zemlji, nastupila je postizborna kriza jer je opozicija okupljena u tadašnjoj koaliciji "Srbija protiv nasilja" tvrdila da su izbori "pokradeni".
Takođe, Posmatračka misija Crta je ocenila da decembarski parlamentarni i beogradski izbori nisu bili slobodni i pošteni, ističući organizovane migracije birača i manipulacije biračkim spiskom.
Crta je u finalnom izveštaju navela da su dokumentovani i pritisci na birače, falsifikovanja potpisa podrške kandidovanim listama, zloupotrebe ličnih podataka građana, kao i lažiranje datuma objave rezultata u Službenom listu grada Beograda. Uočeni su i slučajevi kupovine glasova i cirkularnog glasanja (poznatijeg kao "bugarski voz").
I dok je vlast negirala optužbe od strane opozicije koja je u postizbornim danima organizovala i proteste niko nije uspeo da formira vlast u Beogradu kojim i dalje upravlja Privremeni organ.
Kritike na račun vlasti došle su i od Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR). To je doprinelo dijalogu vlasti i opozicije kako bi se primenile preporuke ODIHR-a. Ključni zahtevi opozicije ogledali su se u formiranju komisije koja bi proverila birački spisak, održavanju beogradskih i lokalnih izbora u istom danu i dobijanjem mogućnosti da se na Javnom medijskom servisu, Radio – televizije Srbije omogući prostor za sve učesnike izbora.
Poslednji zahtev koji bi trebalo da je standard, čini se ne ide tako lako jer je današnji sastanak učesnika parlamentarnog dijaloga o poboljšanju izbornih uslova sa predstavnicima RTS, kako bi upravo razgovarali o načinu izveštavanja javnog medijskog servisa tokom izborne kampanje, odložen. Samo su izbori izvesni.
Izvor: Insajder