Slučaj bez epiloga: Pravosudna akademija ne upisuje kandidate nakon optužbi da je polaznik unapred imao odgovore na pitanja (VIDEO)
Šta je epilog slučaja u Pravosudnoj akademiji nakon što je, pre više od dva meseca, član Komisije optužio jednog kandidata da ima unapred dobijene odgovore? Snimak tog ispita tada se pojavio u javnosti, na njemu se vidi da je kandidat udaljen sa ispita, ali se ne zna da li je tim povodom reagovalo Tužilaštvo. Da li je posle toga upisana nova generacija polaznika? Iako je uzdrman ugled Pravosudne akademije, ta državna institucija, sem jednim saopštenjem, nije učinila ništa da ga obnovi; dva i po meseca kasnije, ne odgovara ni na pitanja Insajdera.
P"Pogledajte svi odgovore koje mi imamo ovde ispred nas. Kolega je od reči do reči pročitao ono što mi imamo ispred nas. Ja zaista moram da reagujem jer preko ovoga, zbog svoje čast i i posla koji radim, ne mogu i neću da pređem.”
Tako je u septembru reagovao javni tužilac za organizovani kriminal Mladen Nenadić, koji je bio jedini član Komisije koji je reagovao.
Pravosudna akademija je potom tvrdila da je kandidat pri izvlačenju pitanja greškom izvukao pitanje sa nacrtom tačnog odgovora, a koji se daje članovima Komisije. Kako kandidat to nije prijavio, diskvalifikovan je iz postupka.
Posle saopštenja Akademije, niko se o tom slučaju više nije oglašavao.
“Ono što, da kažem, dodatno budi sumnju je upravo sadržaj tog saopštenja, jer ne deluje uverljivo za nekoga ko je posebno za ljude koji su završili Pravni fakultet i prošli veliki broj ispita, kako na samom fakultetu, tako i nakon fakulteta u smislu pravosudnog i advokatskog ispita, gde zaista niko od nas nije bio svedok situacije da je neko odgovore na pitanja dobio slučajno. To je nešto što ni ja sam tokom školovanja, a i nakon školovanja nisam čuo za drugi primer, osim ovog koji je naveden u saopštenju Pravosudne akademije", govori za Marker advokat Aleksandar Kvastek.
Pravosudna akademija je, kako piše u zakonu, osnovana sa ciljem da doprinese profesionalnom, nezavisnom, nepristrasnom i efikasnom obavljanju sudijske i tužilačke funkcije, kao i stručnom i efikasnom obavljanju poslova sudskog i tužilačkog osoblja.
Pravnik Milan Antonijević, koji se niz godina bavi pravosuđem, smatra da je zakon problem.
“Ono što mene zanima kao nekog ko prati pravosuđe i reformu pravosuđa, to je novi zakon o Pravosudnoj akademiji, tj. izmene zakona koje je Srbija dužna da učini. Ako pratite izmene Ustava, to je do sredine februara, mora doneti taj zakon takođe i pred Evropskom komisijom. I ovim smo se takođe obavezali da ćemo u kratkom roku doneti zakon. Ne znam da li činjenica da mi u ovom trenutku još uvek nemamo formiranu radnu grupu, da ministarstvo to nije učinilo za izradu tog zakona, mislim da se nekako kasni i da se, na žalost, nije iskoristio svaki dan i svaka nedelja da se i ovo pitanje reši", kaže on.
Posle ustavnih reformi, Pravosudna akademija ima povećane nadležnosti; kandidat za sudiju koji se prvi put bira na tu funkciju i koji je završio početnu obuku na Pravosudnoj akademiji - nije dužan da polaže ispit koji organizuje Visoki savet sudstva.
Isti slučaj važi i za buduće tužioce, a razlog za to je, kako piše u pravosudnim zakonima, to što se kandidatu kao merilo stručnosti i osposobljenosti uzima završna ocena na početnoj obuci na Pravosudnoj akademiji.
"A, samim tim se sa takvim načinom polaganja ispita otvara i pitanje dostojnosti konkretnih kandidata koji na takav način polože ispite, budući da po zakonu o sudijama, pored opštih uslova koji se odnose na završen Pravni fakultet, položen pravosudni ispit, kao opšte uslove se zahtevaju stručnost, osposobljenost i dostojnost. Pa upravo takav način dolaženja do funkcije otvara pitanje dostojnosti konkretnog kandidata", rekao je za Marker advokat Aleksandar Kvastek.
Sagovornici Markera kažu da, posle onoga što se dešavalo na ispitu u septembru, još nije upisana nova generacija polaznika Pravosudne akademije, iako je oktobar odavno prošao.
Prema njihovim informacijama, za ono što se desilo na ispitu u septembru vodi se interni postupak.
Sa druge strane, ne zna se da li je Tužilaštvo pokrenulo krivični postupak. Za Marker nisu odgovorili na to pitanje ni u Višem tužilaštvu, niti u Prvom osnovnom sudu, ali ni u Pravosudnoj akademiji.
Izvor: Insajder