Obavezni vojni rok od preskupog projekta do pokretača privrede: “Značajna naknada za 75 dana u kasarnama”

Od kada je januara 2011. odlukom Skupštine Srbije obaveza redovnog služenja vojnog roka obustavljena, vojni rok se izvršava po principu dobrovoljnosti, a s vremena na vreme u javnosti se pokreće pitanje ponovnog uspostavljanja obaveznog služenja. Najnovija rasprava pokrenuta je početkom januara nakon inicijative Generalštaba Vojske Srbije i predloga predsedniku Republike Aleksandru Vučiću da se ponovo uvede obaveze služenja vojnog roka. I dok je nakon prethodnih najava zaključeno je da manjkaju sredstva za realizaciju plana, predsednik Srbije sada tvrdi da nće obavezno služenje vojske doneti novi život gradovima s kasarnama.

Vojska Srbije. Foto: Srđan Ilić

O ponovnom vraćanju obaveza služenje vojnog roka govorio je i premijer Miloš Vučević u svom ekspozeu  kada je naveo da su Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije pripremili više modela služenja vojnog roka, trajanja do četiri meseca, sa jasno definisanim pozitivnim i negativnim efektima, koji će u narednom periodu biti prezentovani predsedniku države.

Modeli nisu prezentovani javnosti, ali je detalje plana izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas u Gučevu u razgovoru sa predstavnicima Vojske.

Prema njegovim rečima, obavezan vojni rok bi za muškarce trajao 75 dana, dok bi za žene bio dobrovoljan, a mogao bi da bude uveden za oko godinu dana.

"Mi smo sada razgovarali oko vojnog roka i verovatno ćemo doneti tu odluku. Procene i razgovori u ovom trenutku još nisu završene ", rekao je Vučić tokom obilaska taktičko-tehničkog zbora opreme i naoružanja koje koriste pripadnici specijalnih jedinica Vojske Srbije.

Dodao je i da postoje problemi ali da se mora pokušti i da je cilj da se sačuvaju ljudi u zemlji.

"Da nam ne odlaze zbog izuzetno, inače, kratkog vojnog roka, koji bi bio obavezan za muškarce, dobrovoljan za žene. Ali bi rok bio dva meseca plus 15 dana vežbe, što će reći 75 dana. Mislim da je to minimalno nešto što svako može dati svojoj državi", rekao je Vučić.

On je dodao i da će se odrediti ne beznačajna novčana naknada za vreme provedeno u kasarnama Vojske Srbije.

"I tu odluku moramo brzo da donosimo, iz mnogo razloga, ali moramo pre svega da sačuvamo one mlađe ljude koji su vezani za IT sektore i da im damo posebne uslove da mogu da idu, ali to moramo da se dogovorimo kako da izvedemo sa Vojnotehničkim institutom, sa našim jedinicama veze, da mogu svojim znanjima da doprinesu, a da ne moraju da prolaze pešadijsku obuku kroz koju je svako od nas prolazio i kroz sve drugo. Zato što hoćemo i te ljude da sačuvamo u ovoj zemlji, a da svojim znanjem najviše u tih 75 dana doprinesu svojoj zemlji. Tako da tražimo sad sve modalitete i uskoro ćemo izaći pred vas i sa tim koliko i kako će biti to plaćeno, uz obezbeđenje najboljih uslova za naše vojnike", rekao je Vučić.

Naglasio je da je dogovorena obnova kasarni u različitim krajevima Srbije.

"Videli ste kako izgleda kasarna lepo u Loznici, do Sombora, Kladova, Pirota, Surdulice, biće i u Priboju i u Kraljevu i mnogim drugim mestima. Mi kad krenemo od Valjeva pa do Prijepolja, nemamo više četu vojske nigde, tako da sad ćemo to da menjamo i polako da obezbeđujemo tu dubinu rezerve koja u slučaju bilo kojeg agresorskog napada može da nam omogući pomoć. Obaveza se svodi na svega 75 dana, dakle pet puta manje nego što sam ja služio. Tako da to nije baš neki veliki problem, ali za našu armiju je od izuzetnog značaja. I za našu ukupnu osposobljenu zemlju. To je nama novih 100 miliona evra u budžetu, ali mislimo da će se na različite načine vratiti ljudima", rekao je Vučić.

Kaže da kad, na primer, u Somboru imate 600-700 vojnika, onda morate računati puta tri jajeta dnevno, najmanje, mleka, hleba i svega drugog.

"To su fabrike za gradove u kojima će da bude. To je novi život u tim gradovima, to je više potrošnje u restoranima, kafanama, u svemu drugom", naveo je Vučić.  

I dok je danas predsednik naglasio da bi vojska mogla pokrenuti privredu u pojedinim gradovima, upravo je nedostatak sredstava presudio da prethodne pokušaji vraćanja obaveznog vojnog roka ne budu realizovani.

Tako je 2017. tada u svojstvu premijera Vučić rekao da Srbija neće ponovo uvesti obavezno služenje vojnog roka jer za to nema novca. Tada je rekao i da bi veliki deo Srbije želeo uvođenje vojnog roka, ali da to nije realno.

"Oni koji govore o tome treba da ponude i novac", rekao je Vučić i naveo da se vojska mora modernizovati, jer resursi ističu.

Svega godinu dana kasnije, u avgustu 2018. Ministarstvo odbrane je na osnovu naređenja predsednika Srbije Aleksandra Vučića započelo izradu Studije o svim modalitetima i mogućnostima vraćanja obaveze služenja vojnog roka. Vučić je najavio mogućnost uvođenja obaveznog vojnog roka, iako tu mogućnost nije predvideo Nacrt strategije nacionalne bezbednosti i odbrane koje je donelo Ministarstvo odbrane svega nekoliko meseci ranije.

Najnovija najava vraćanja obaveznog vojnog roka dolazi neposredno nakon što je susedna Hrvatska od početka naredne godine najavila obavezan dvomesečni vojni rok. U toj zemlji je obavezno služenje vojnog roka ukinuto 2008. i od tada se vojni rok služi samo dobrovoljno, ali interesovanje slabo.

Izvor: Insajder, Tanjug